معاون وزیر صنعت معدن تجارت مطرح کرد؛

رشد ارزش افزوده بخش معدن در سال ۹۶

رشد ارزش افزوده بخش معدن در سال ۹۶

گروه معادن - کرباسیان گفت: : در بخش معدن شاهد افزایش صادرات و در نتیجه بالارفتن ارزش افزوده در کشور بودیم.

به گزارش ماین نیوز، مهدی کرباسیان معاون وزیر صنعت معدن تجارت و مدیرعامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در حاشیه ترجمه کنفرانس سنگ آهن با مطلوب ارزیابی کردن شرایط معدنی کشور، اظهار کرد: یکی از دلایل حال خوب صنعت معدن کشور بهبود قیمت‌ها در بازار و عامل دیگر توسعه کارآفرینی در این حوزه است.

وی افزود: باید از نعمت خدادادی معدن به نحو مطلوب بهره‌برداری کنیم و اکنون با وجود اینکه مسئله معدن جزء اولویت‌های اول کشور نیست، توانستیم در این حوزه به توسعه و اشتغال مناسب دست یابیم.

کرباسیان تصریح کرد: برنامه‌ای در دولت برای رسیدن به تولید 55 میلیون تن در افق 1404 طرح‌ریزی شده و نکته مهم در این راه تأمین مواد اولیه مورد نیاز برای تولید فولاد است.

وی تشریح کرد: کار معدن در ایران بیشتر بر اساس معادن روکار بوده و اینیدرو اخیرا توانسته 15 بخش معدنی را اکتشاف و به بخش خصوصی واگذار کند.

معاون وزیر صنعت معدن تجارت، گفت: با وجود اقدامات صورت گرفته در دو سال گذشته، حوزه معدن در بخش اکتشافات هنوز درگیر مشکلات بی شماری است.

وی با اشاره به طرح ایجاد کنسرسیوم‌های معدنی، گفت: امسال اقدامات خوبی در حوزه حمایت از معادن کوچک صورت گرفت که خانه معدن و معادنی چون گل گوهر و نیتکو مشارکت‌های خوبی برای توسعه فعالیت معادن کوچک با اینیدرو انجام دادند.

کرباسیان با اشاره به همکاری اینیدرو و شرکت ملی مس ایران در جهت حمایت از معادن کوچک مس، اذعان کرد: حمایت از معادن کوچک موجب افزایش سرمایه‌گذاری در معدن شده و برای رسیدن به هدف‌گذاری‌های مورد نظر در این حوزه نیازمند همکاری انجمن‌های معدنی کشور هستیم.

معاون وزیر صنعت معدن تجارت اظهار کرد: با توجه به بودجه‌ای که در صندوق کمک‌های معدنی برای حمایت از معادن کوچک اختصاص داده شده می توانیم به فعال سازی معادن مشکل‌دار و یا توسعه منابع قدیمی امیدوار باشیم.

وی تأکید کرد: با توجه به افق 1404، تولید سنگ آهن باید دو برابر شود و یکی از مسائل ارزشمندی که امروز به آن افتخار می‌کنیم، افزایش فرآوری محصولات صادراتی معدنی کشور است.

کرباسیان اشاره کرد: باید همه به هم کمک کنیم تا بتوانیم منابع خدادادی را فرآوری کرده و با این کار به اشتغال در کشور کمک کنیم.

معاون وزیر صنعت معدن تجارت با بیان اینکه حمایت از منابع کوچک یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های اینیدرو در سال آینده است، گفت: تخصیص بودجه، ایجاد کنسرسیوم‌های معدنی و مشارکت با بخش خصوصی از جمله فعالیت‌هایی است که به واسطه آن می‌توانیم از معادن کوچ کشور حمایت کنیم.

وی تصریح کرد: امیدواریم در سال 97 حقوق دولتی معادن به وزارت صنعت، معدن و تجارت واگذار شود تا این بودجه در افزایش زیر ساخت‌ها و همچنین زمین‌شناسی صرف شده تا بحث اکتشاف در کشور توسعه پرشتابی بگیرد.

کرباسیان با اشاره به تشکیل زنجیره فولاد در دولت جدید، بیان کرد: قرار است تمام مسائل مربوط به سنگ آهن در حوزه‌های پایین دستی در این ستاد مطرح شود و به واسطه آن همدلی بین دولت و انجمن‌های خصوصی افزایش خواهد یافت.

معاون وزیر صنعت معدن تجارت در پایان یادآور شد: در بخش معدن تولید گندله 120 درصد افزایش داشت و کنسانتره هم رشد خوبی را شاهد بوده و بر این اساس شاهد افزایش صادرات و در نتیجه بالارفتن ارزش افزوده در کشور بودیم.
بازگشت به شاخه اخبار معدن بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا