کامیار فرهانی کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد :

سهامداران «فولاد» ، «فملی» و… اجنبی نیستند

سهامداران «فولاد» ، «فملی» و… اجنبی نیستند

گروه صنایع معدنی >فولاد - روز گذشته انتشار نامه‌ای از سوی وزارت صنعت مبنی‌بر پیشنهاد تغییر فرمول قیمت‌گذاری محصولات فولادی، آلومینیوم و مس منجر به واکنش هایی شده است.

به گزارش ماین نیوز، کامیار فرهانی کارشناس بازار سرمایه درخصوص تاثیر این مصوبه گفت: قبل از اجرایی شدن پیشنهاد تعیین قیمت پایه فلزات اساسی در بورس کالا بر اساس نرخ ارز مبادله ای، توجه به چند نکته ضروری است.

افزایش قیمت های جهانی دلیلی برای تخفیف به خریداران نیست. به عنوان مثال قیمت جهانی هر بشکه نفت در یک سال گذشته، از ۲۵ دلار به ۷۰ دلار رسیده که به معنای رشد ۱۸۰ درصدی قیمت نفت می باشد. اما نوسان شدید قیمت نفت توجیه منطقی برای ارائه تخفیف به خریداران نیست. آیا دولت ایران حاضر است نفت را با قیمتی پایین تر از قیمت های جهانی در اختیار مشتریان خود قرار دهد؟

قیمت جهانی فلزات اساسی نیز در چند سال اخیر در نوسان بوده است. تا جایی که حتی در یک دوره شرکت های تولیدی به سبب افت قیمت ها با کاهش سودآوری و افت قیمت شدید سهام مواجه شدند. ولی در آن زمان امتیازی برای سهامداران این صنایع در نظر گرفته نشد. نوسان جزیی از ذات اقتصاد بوده و نمی توان با آن مقابله کرد.

این کارشناس بازار سرمایه ضمن اشاره به نامه ای که سال گذشته منتشر شده است، عنوان کرد انجمن لوله و پروفیل در پایان مردادماه سال ۹۶، طی نامه ای به بورس کالا خواستار کاهش دامنه نوسان محصولات فولادی از ۱۰ به ۵ درصد شد. همچنین چندی پیش طی توافقی با انجمن لوله و پروفیل مقرر شد قیمت ها بر اساس فرمول (میانگین ۲ هفته CIS*نرخ دلار سانا) تعیین شود.

فرهانی در پایان با اشاره به سهامداران شرکت های تولید کننده بزرگ گفت: در مصاحبه ها و گزارش های مختلف مرتبا از بخش خصولتی نام برده می شود. بخش عمده سهام «فولاد» و «فملی» و… متعلق به سازمان تامین اجتماعی و سهام عدالت و صندوق بازنشستگی… می باشند که در واقع اقشار آسیب پذیر جامعه را در بر می گیرد. مگر زمانی که قیمت سهام این شرکت ها افت شدیدی پیدا کرد، امتیازات و تمهیداتی برای سهامداران متضرر در نظر گرفته شد که امروز منافع میلیون ها سهامدار را فدای سود عده ای محدود کنیم؟ امیدوارم قیمت گذاری به نحوی انجام شود که منافع این گروه به مخاطره نیفتد.
بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا