کارخانه گندله‌سازی فولادخراسان بزودی وارد مدار تولید می شود

کارخانه گندله‌سازی فولادخراسان بزودی وارد مدار تولید می شود

دنیای معدن -مجتمع فولادخراسان، به‌عنوان تنها واحدی در کشور که امکان راه‌اندازی زنجیره کامل تولید را در منطقه استقرار خود (خراسان رضوی) دارد، در سال‌های اخیر اهتمام خود را معطوف به توسعه زیرساخت‌ها، راه‌اندازی طرح‌های توسعه، افزایش ظرفیت تولید و تحکیم درون‌زایی اقتصادی کرده و «تکمیل زنجیره تولید؛ از سنگ‌آهن تا محصول نهایی» را وجهه همت خود قرار داده است و خوشبختانه در این راستا توفیقات ارزشمندی را نصیب مجموعه خود و گروه‌های مختلف ذی‌نفعان نموده است.

مهندس سیدحسین احمدی، مدیرعامل شرکت فولادخراسان به بیان عملکرد شرکت تحت مسوولیت خود پرداخت که با هم می‌خوانیم: 

یکی از مهم‌ترین کامیابی‌های این مسیر، راه‌اندازی کارخانه شماره2 فولادسازی شرکت بود. با راه‌اندازی فولادسازی دوم شرکت، که در اردیبهشت امسال با حضور وزرای «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» و «صنعت، معدن و تجارت» دولت تدبیر و امید گشایش یافت، ظرفیت تولید فولاد خام در فولادخراسان به دوبرابر افزایش یافته و به بیش از 1/4 میلیون تن در سال رسید. نقطه قابل‌توجه و درخشان این توفیق در سال «اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال» تکیه بر توان داخلی در ساخت و راه‌اندازی فولادسازی شماره دو بود که علاوه بر افزایش ظرفیت اشتغال مجموعه، مضمون اصلی «اقتصاد مقاومتی»، یعنی درون‌زا بودن اقتصاد را در مقیاس خود تحقق بخشید.

همچنین در ادامه راهبرد تکمیل زنجیره تولید، آخرین حلقه این زنجیره در سایت نیشابور شرکت، ایجاد کارخانه گندله‌سازی است که با همت متخصصان داخلی و کارکنان مجتمع و پیمانکاران با ظرفیت2/5 میلیون تن در آستانه بهره‌برداری قرارگرفته و با حصول این هدف مهم، که تا پیش از پایان سال جاری محقق خواهد شد، پازل تولید فولاد در خراسان، قطعه بزرگ دیگری را برای تکمیل شدن در جای خود قرار می‌دهد.

نقطه تمرکز بعدی ما در توسعه فرایندهای تولید فولاد در استان، تکمیل طرح مهم تولید کنسانتره سنگ آهن با ظرفیت 2/5 میلیون تن (بهره‌مند از زیرساخت تولید 5میلیون تن)، به عنوان آخرین حلقه از زنجیره تولید است که در حال‌حاضر در معادن سنگ‌آهن خواف با سرمایه‌گذاری بالغ بر 7000 میلیارد ریالی در حال انجام است. 

در راستای هدف استراتژیک «تعالی تولید و عملیات» فولاد خراسان در سال 96 به رکوردهای چشم‌گیری در زنجیره تولید دست یافت که آخرینِ آن در دی‌ماه با تولید 128هزار تن آهن اسفنجی (DRI) از کارخانجات احیا مستقیم بوده و نیز نصاب تولید 38 هزار و 800 تن شمش از کارخانه فولادسازی شماره 2 که میزان تولید را نسبت به رکوردهای پیشین به ترتیب 900 و 6 هزار و هفتصدتن ارتقا بخشید. 

در زمینه تامین مواد اولیه از داخل و در راستای استراتژی «تامین پایدار و اقتصادی» شرکت، در نیمه دوم سال به‌ویژه در سه ماه پایانی، شاهد جهش بسیار خوبی در تامین گندله بودیم به طوری که با تامین یک میلیون 155 هزار تن گندله در ده ماه اول امسال، هم رکورد جدیدی در تامین گندله از واحدهای معدنی ثبت شد و هم با بهره‌گیری از این ماده اولیه معدنی در تولید فولاد، گامی مهم در پیشگیری از خام‌فروشی منابع کشور و فروش مواد با ارزش افزوده برداشته شده است.

منبع: پردازش

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا