صندوق بازنشستگی فولاد ورشکسته و بدون متولی است/ نفوذ دست های پشت پرده در مدیریت هولدینگ ها

صندوق بازنشستگی فولاد ورشکسته و بدون متولی است/ نفوذ دست های پشت پرده در مدیریت هولدینگ ها

دنیای معدن - نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر لزوم واگذاری شرکت های زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به بخش خصوصی واقعی و متعهد، از تصمیم گیری درباره استیضاح وزرا بر اساس بررسی های کارشناسانه و خرد جمعی در فراکسیون امید خبر داد.

مسعود رضایی، با اشاره به بحران صندوق های بازنشستگی، در واکنش به تلاش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای واگذاری شرکت های زیرمجموعه این صندوق ها به بخش خصوصی اعلام کرد: متاسفانه تعدادی از صندوق های ما یا ورشکسته شده یا در شرف ورشکستگی هستند و این درحالی است که پشتوانه سرمایه گذاری این صندوق ها همین هولدینگ هایی است بخشی از آن زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

وی افزود: بسیاری از کارخانه ها و شرکت های مختلف همچون کاشی سازی قزوین، نخ ابریشم که برای لاستیک سازی در اهواز و اراک فعالیت می کنند، در آستانه ورشکستگی قرار گرفته و زیان ده شده اند و متاسفانه یکی از مشکلاتی که منجر به وضعیت نابه سامان این شرکت ها و کارخانجات شده، به ساختار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بازمی گردد.

نفوذ دست های پشت پرده در مدیریت هولدینگ ها

نماینده اصلاح طلب مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: واقعیت این است که قدرت هایی پنهان در برخی از این هولدینگ ها نفوذ کرده و دست هایی پشت پرده فعال هستند که باوجود دریافت حقوق های کلان، عملاً اقدامی در راستای جلوگیری از ورشکستگی و کمبود سرمایه صندوق ها انجام نداده و نمی دهند.

لزوم واگذاری شرکت های زیرمجموعه وزارت کار به بخش خصوصی متعهد

نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس دهم با تاکید بر لزوم واگذاری اصولی این شرکت ها به بخش خصوصی گفت: بسیاری از این شرکت ها حتی اگر بدون دریافت یک ریال به بخش خصوصی واگذار شوند، به شرطی که بتوانند کارگرانشان را حفظ کنند و مشکلی بر بحران بیکاری در کشور اضافه نشود، از وضع فعلی بهتر خواهد بود.

او در واکنش به عدم تمایل شرکت های بخش خصوصی برای خریداری این شرکت ها یادآور شد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید به هر نحوی، نسبت به واگذاری این شرکت ها به بخش خصوصی واقعی و متعهد اقدام کند و در این مسیر اگر قیمت فروش را پایین بیاورد، اشکالی ندارد. به شرطی که این واگذاری ها به بخش خصوصی واقعی که تعهد اخلاقی برای حفظ کارگران و احیای این شرکت ها داشته باشند، صورت گیرد.

عضو فراکسیون امید مجلس دهم در عین حال در پاسخ به سوالی درمورد عملکرد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در واگذاری شرکت های زیرمجموعه صندوق های بازنشستگی به بخش خصوصی اعلام کرد: واقعیت این است که تا پیش از این عزم جدی در این واگذاری ها ازسوی وزارت تعاون دیده نمی شد و بیشتر به دنبال اقدامات شعاری بودند.

خریداران شرکت های واگذاری شده به سمت فروش مایملاک و تعدیل نیروها نروند

رضایی ادامه داد: با این حال اگر با کسانی که کننده کار باشند وارد مذاکره شده و نسبت به واگذاری این شرکت ها به بخش خصوصی واقعی اقدام کنند که امنیت شغلی کارگران تامین شده و احیاناً خریداران به خاطر فروش مایملاک کارخانجات و شرکت ها و متعاقباً تعدیل نیروها، این شرکت ها را خریداری نکنند، مثمرثمر خواهدبود و این مهم نیز نیازمند نظارت دقیق و جدی از سوی وزارت تعاون است. همچنین باید قیمت ها را پایین بیاورند که بخش خصوصی بتواند این شرکت ها را خریداری کند و ضمناً برایشان مقرون به صرفه باشد که این شرکت ها را حفظ کند.

صندوق بازنشستگی فولاد ورشکسته و بدون متولی است

نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به مشکلات عدیده صندوق بازنشستگی فولاد یادآور شد: این صندوق اکنون ورشکسته است و هیچ متولی مشخصی ندارد و دولت مجبور است از منابع مختلف حقوق بازنشستگان این صندوق را تامین کند که مشکل به این دلیل است که تعهد جدی از خریداران سهام دریافت نشده و کارفرما تعهدی نسبت به مجموعه ندارد. بنابر این اگر دیگر واگذاری ها نیز با نگاه های خاص باشد، ممکن است مشکلات افزایش یابد.

لزوم بررسی دقیق و کارشناسانه استیضاح وزرا

نماینده اصلاح طلب مردم شیراز در مجلس دهم در پاسخ به پرسشی دیگر درمورد پیش بینی خود از سرنوشت استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: تصمیم گیری و اظهارنظر در این رابطه نیازمند بررسی های دقیق و کارشناسانه است و صرفاً پس از بررسی ابعاد مختلف موضوع می توان در این رابطه قضاوت و تصمیم گیری کرد.

تصمیم گیری درباره استیضاح وزرا بر اساس خردجمعی فراکسیون امید

رضایی در پایان تصریح کرد: از طرفی ما این موضوع را در فراکسیون امید بررسی خواهیم کرد و پس از بررسی ابعاد مختلف موضوع و مشورت با دیگر همکاران، بر اساس خرد جمعی در فراکسیون تصمیم گیری خواهیم کرد.

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا