صادرات 16 میلیون تنی کنسانتره سنگ آهن

صادرات 16 میلیون تنی کنسانتره سنگ آهن

دنیای معدن -معاون امورمعادن وصنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت از صادرات 16 میلیون تنی کنسانتره سنگ آهن طی 10 ماهه سال جاری خبرداد.

جعفر سرقینی افزود: ارزش این میزان صادرات 900 میلیون دلار بوده که از حیث ارزشی 44 درصد نسبت به صادرات 10 ماهه سال گذشته رشد را نشان می دهد.
وی همچنین اظهارداشت: ارزش صادرات کنسانتره سنگ آهن در مدت مشابه سال گذشته 600 میلیون دلار بوده است.
معاون امورمعادن وصنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: صادرات کنسانتره سنگ آهن امسال 200 هزار تن به لحاظ وزنی کمتر از 10 ماهه سال قبل ولی به لحاظ ارزشی یک و نیم برابر نسبت به مدت مشابه بیشتر بوده است.
وی در ادامه این مصاحبه رادیویی ضمن تاکید بر کشف قیمت محصولات معدنی در بورس بر پایه نرخ های جهانی افزود: سنگ آهنی که بخش خصوصی تولید می کند هیچ دستگاه و سازمان دولتی در بحث قیمت گذاری و فروش این محصول دخالت ندارد.
سرقینی تصریح کرد: تنها نظارت بخش دولت بر قیمت گذاری محصولات سه معدن نیمه دولتی متعلق به سازمان ها و نهادهای دولتی است.
وی اضافه کرد: در حال حاضر قیمت این محصولات بر اساس درصدی از شمش فولاد اهواز تعیین می شود.
معاون امورمعادن وصنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به بحث امکان پذیر بودن کشف قیمت معادن کوچک مقیاس سنگ آهن در بورس گفت: هرچند تاکنون وزارتخانه مزبور در زمینه قیمت گذاری سنگ آهن دخالتی نداشته ولی این معادن خواه ناخواه به نوعی از نرخ معادن بزرگ تبعیت می کردند.
وی افزود: استفاده از سازوکار بورس کالا برای کشف واقعی قیمت سنگ آهن برای معادن سنگ آهن بخش خصوصی یک اقدام میمون و مبارکی خواهد بود.
سرقینی در پاسخ به این پرسش که آیا سنگ آهن در بورس عرضه می شود، اظهارداشت: در حال حاضر سنگ آهن از سوی ایمیدرو و چند شرکت دیگر بر اساس ماده 35 قانون رفع موانع تولید در بورس مورد عرضه قرار می گیرد.

بازگشت به شاخه اخبار معدن بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا