اصلاح قیمت فروش زغالسنگ و ایجاد چهار مرکز ایمنی و نجات در مناطق زغال خیز

اصلاح قیمت فروش زغالسنگ و ایجاد چهار مرکز ایمنی و نجات در مناطق زغال خیز

گروه معادن >زغال‌سنگ - رییس انجمن زغالسنگ ایران گفت: نشست کمیته پشتیبانی زغالسنگ با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت تصویب کرد که قیمت کنسانتره از هر تن 450 به 510 هزار تومان برای نیمه دوم 1396 افزایش یابد.

به گزارش ماین نیوز، ' محمد مجتهد زاده ' افزود: کمیته مزبور شب گذشته ( شامگاه سه شنبه) با حضور محمد شریعتمداری وزیر صنعت، جعفر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی و مهدی کرباسیان رییس هیات عامل سازمان ایمیدرو در محل وزارتخانه تشکیل و ایجاد چهار مرکز هماهنگی، امداد، ایمنی و نجات در مناطق زغال خیز طبس، کرمان، البرزهای شرقی و مرکزی را مصوب ساخت.
وی تصریح کرد: تعیین نرخ زغالسنگ برای سالهای بعد براساس بررسی های فنی و اقتصادی صورت خواهد گرفت.

** ایمنی اولویت نخست وزارت صنعت در معادن زغالسنگ
مجتهد زاده یادآور شد: وزیر صنعت، معدن وتجارت در این نشست تاکید کرد، ایمنی اولویت نخست این وزارتخانه در ارتباط با فعالیت در معادن زغالسنگ است و برآن اصرار دارد.
وی اضافه کرد: برپایه این راهبرد، ایجاد چهار مرکز هماهنگی یاد شده مصوب شد و در حقیقت بهترین دستاورد برای بخش زغالسنگ از نشست شب گذشته بود.

** مصرف کننده انحصاری زغالسنگ مشکل تولید داخلی
رییس هیات مدیره انجمن زغالسنگ ایران خاطرنشان کرد: اکنون که شرکت ذوب آهن اصفهان مصرف کننده انحصاری زغالسنگ تولیدی کشور محسوب می شود، در واقع مشکل تولید کنندگان این بخش است و بنابراین یک تعامل سه جانبه بین دولت، تولید کننده و مصرف کننده کماکان باید حفظ شود .

برآورد شده تا پایان امسال یک میلیون و 500 هزار تن کنسانتره زغالسنگ از چهار ناحیه طبس، کرمان، البرز شرقی و البرز مرکزی استخراج شود که در مقایسه با پارسال، افزایش 15 درصدی مورد انتظار است .

** برند سازی لازمه حضور در بازارهای جهانی
مجتهد زاده اضافه کرد: امروز حضور در بازارهای جهانی زغالسنگ یک موضوع مهم محسوب می شود، اما پیش از آن برند سازی به عنوان یک اصل اساسی باید مورد توجه قرار گیرد .
وی گفت : برند سازی با عنوان زغالسنگ کرمان، طبس، البرزهای شرقی و مرکزی می تواند شکل بگیرد .
به گفته وی، علاوه براین ذوب آهن نیز برای اصلاح کیفیت زغال ایران باید آماده باشد و در چارچوب حمایت از تولید داخلی حرکت کند، ضمن اینکه این واحد بزرگ صنعتی با مشکلاتی نیز روبروست.

** راه اندازی کارخانه زرند در سال 97
رییس انجمن مزبور گفت: واقعیت پیش روی در صنعت زغالسنگ کشور، موضوع راه اندازی کارخانه زرند کرمان است که برای سال 97 پیش بینی شده و با فعالیت آن بازار بزرگی ایجاد خواهد شد و در واقع تقاضای زغال وسعت پیدا می کند.

بررسی ها نشان می دهد میزان ذخیره فعلی زغالسنگ کشور یک میلیارد و 200 میلیون تن زغال کک شو و 1.5 میلیارد تن زغالسنگ حرارتی است و برآورد شده که 2 تا سه برابر این ارقام هم ذخیره احتمالی باشد.
ذوب آهن اکنون سالیانه حدود 1.7 میلیون تن زغالسنگ نیاز دارد و وارد مدارشدن کارخانه زرند کرمان مجموع نیاز به این ماده معدنی را به رقم 3.5 میلیون تن کنسانتره می رساند.

شمار نیروهای فعلی در بخش زغالسنگ به رقم 13 هزار نفر می رسد، در عین حال زمینه اشتغال در مجموع برای اشتغال مستقیم 20 هزار نفر نیز وجود دارد.
بازگشت به شاخه اخبار معدن بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا