دبیرکل کانون کارگزاران بورس :

بخشنامه بانک مرکزی ربطی به اعتبار مشتریان کارگزاری ندارد

بخشنامه بانک مرکزی ربطی به اعتبار مشتریان کارگزاری ندارد

بخشنامه بانک مرکزی و مصوبه سازمان بورس ربطی به فرایند اعطای اعتبار به مشتریان کارگزاری نداشته بلکه فقط مربوط به این است که نهادهای فعال بازار و سرمایه و شرکت های کارگزاری نمی توانند اقدام به تضمین مشتریان نزد بانک ها کنند

 

دبیرکل کانون کارگزاران بورس با توضیح درباره بخشنامه بانک مرکزی درباره خودداری بانک ها از پذیرش تضامین نهادهای مالی فعال، تاکید کرد: این مورد ربطی به اعطای اعتبار به مشتریان کارگزاری ندارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) به نقل از بورس پرس، روح الله میر صانعی در گفت وگویی درخصوص بخشنامه امروز بانک مرکزی مبنی بر خودداری بانک ها از پذیرش تضامین نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه مخصوصا" شرکت های کارگزاری بورس اینچنین گفت: این بخشنامه موضوع جدیدی نبوده و طبق مصوبه 15 آبان 92 سازمان بورس در سال های اخیر اجرا و طبق آن شرکت کارگزاری متخلف در صورت عدم رعایت ، مشمول محرومیت یک تا 60 روزه می شد.

وی ادامه داد: با توجه به افزایش همکاری های اخیر بانک مرکزی و سازمان بورس از جمله مصوبه مربوط به صدور واحدهای صندوق های سرمایه گذاری بانک ها ، بانک مرکزی طبق مصوبه 4 سال پیش سازمان بورس ، چنین بخشنامه ای را برای بانک ها و موسسات صادر کرده تا مانع از بروز مشکلاتی در بازار مالی شود.

این مقام مسئول تاکید کرد: بنابراین بخشنامه بانک مرکزی و مصوبه سازمان بورس ربطی به فرایند اعطای اعتبار به مشتریان کارگزاری نداشته بلکه فقط مربوط به این است که نهادهای فعال بازار و سرمایه و شرکت های کارگزاری نمی توانند اقدام به تضمین مشتریان نزد بانک ها کنند.

میرصانعی در مورد علت اتخاذ چنین تصمیمی در سازمان بورس گفت: واقعیت این است که در سال های گذشته برخی کارگزاران فعال در بورس های کالایی اقدام به تضمین مشتریان نزد بانک ها کرده و باعث ایجاد مشکلات و افزایش ریسک کرده بودند که با درخواست کانون کارگزاران و مصوبه آبام 92 سازمان بورس ، این مشکل برطرف شد.

وی ادامه داد: در این میان یکی از شرکت های کارگزای وابسته به بانک ها اقدام به تضمین مشتری کرده و باعث ایجاد مشکل شده بود که برطرف شد و با صدور بخشنامه اخیر بانک مرکزی هم انتظار می رود این موضوع برای همیشه حل شود. میرصانعی تاکید کرد: کانون کارگزاران بورس و فعالان بازار سرمایه از اقدام سازمان بورس و بانک مرکزی که منجر به کاهش ریسک صنعت کارگزاری می شود ، حمایت می کند.

بازگشت به شاخه اخبار صنعت و اقتصاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا