رئیس هیئت عامل سازمان گسترش و نوسازی معادن:

چالش‌های پیش‌روی ذخایر معدنی کشور بررسی می‌شود

چالش‌های پیش‌روی ذخایر معدنی کشور بررسی می‌شود

گروه معادن - رئیس هیئت عامل ایمیدرو با اشاره به رایزنی برای انتقال تجربه شرکت‌های کانادایی‌استرالیایی در زمینه اکتشاف معدن گفت: چالش‌های پیش‌روی ذخایر معدنی کشور بررسی می‌شود.

به گزارش ماین نیوز، مهدی کرباسیان امروز در حاشیه همایش تجلیل از صادرکنندگان برتر استان زنجان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: استان زنجان یک استان معدنی محسوب می‌شود و معادن غنی مانند معدن انگوران در آن جای گرفته است.

این مسئول با ابراز نگرانی از وضعیت 10 سال آینده معدن انگوران و مشکلات پیش‌روی آن با حجم برداشت فعلی ابراز کرد: در ماه‌های آتی متخصصان خارجی از این معدن بازدید می‌کنند.

رئیس هیئت عامل سازمان گسترش و نوسازی معادن و صنایع معدنی با اشاره به اینکه در حال حاضر 4 درصد ذخیره روی جهان در معدن مهدی آباد است بیان کرد: سال گذشته یک کنسرسیوم بخش خصوصی برای این معدن تشکیل شده و امیدواریم مشکلات ذخایر معدنی برای سال‌های آینده وجود نداشته باشد.

وی تصریح کرد: با توجه به آمارهای ارائه شده صادرات صنایع معدنی استان زنجان بیش از 60 درصد افزایش یافته که ارزش افزوده بسیار بالایی را به همراه داشته است و امیدواریم با تلاش مضاعف صادرکنندگان و همکاری‌های دولت وضعیت صادرات از آنچه که هست بهتر شود.

کرباسیان با اشاره به اینکه در گذشته صادرات مواد و صنایع معدنی بیش از 20 درصد بوده است عنوان کرد: سهم صنایع معدنی از سرانه تولید ناخالص داخلی 5 تا 6 درصد است که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

این مسئول انجام مذاکره برای انتقال تجربه و دانش شش شرکت کانادایی‌استرالیایی که در دنیا جزو شرکت‌های شاخصی در حوزه اکتشاف هستند را از اقدامات مهم در حوزه معادن و صنایع معدنی برشمرد و گفت: باید بپذیریم که در حوزه فناوری اکتشاف به ویژه معادن زیرزمینی عقب‌ هستیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیئت عامل ایمیدرو با اشاره به اینکه موفق به کشف یکی از معادن بزرگ سنگ ‌آهن زیرزمینی در استان یزد تا عمق یک هزار و 500 متری شدیم بیان کرد: در استان زنجان نیز کارهای اکتشافی در 7 هزار و 500 کیلومتر را آغاز کردیم و امیدواریم که خبرهای خوبی در رابطه با معادن مس و طلا بشنویم.

وی به جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی به عنوان یکی از سیاست‌های مهم دولت تاکید کرد و افزود: در سال 92 فقط سنگ آهن از کشور صادر می‌شد در حالی است که اکنون گندله، کنسانتره، آهن اسفنجی و فولاد نیز از کشور صادر می‌شود به طوری که 500 هزار تن صادرات مواد معدنی سنگ‌آهن اسفنجی ثبت شده است.

کرباسیان ابراز کرد: در مقطع فعلی بخش معادن و صنایع معدنی و جلوگیری از خام فروشی جزو اولویت‌های وزیر صنعت، معدن و تجارت در حوزه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است و مجلس نیز برای حمایت از این بخش قول مساعد داده است.
بازگشت به شاخه اخبار معدن بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا