۴۵ درصد مساحت جنوب کرمان در قالب پهنه های معدنی در حال اکتشاف است

۴۵ درصد مساحت جنوب کرمان در قالب پهنه های معدنی در حال اکتشاف است

گروه معادن - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب استان کرمان گفت: 17 هزار و 486 کیلومتر مربع از اراضی این منطقه شامل بیش از 45 درصد مساحت جنوب کرمان در قالب پهنه های معدنی واگذار شده و در حال اکتشاف است.

به گزارش ماین نیوز، محمود اسکندری نسب روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: جنوب کرمان به دلیل قرار گیرفتن در زون های کانی زایی ارومیه - دختر و سنندج - سیرجان دارای پتانسیل های قابل ملاحظه معدنی است.

وی بیان کرد: در گذشته به دلایل مختلف از جمله انجام نشدن فعالیت شناسایی و اکتشافی و نبود زیرساخت های مناسب، اقدامات خاصی برای فعال سازی این ظرفیت های خدادادی و بهره برداری از آنها نشده است.

اسکندری نسب تصریح کرد: با تلاش و پیگیری های سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان به عنوان متولی امر و همدلی مردم منطقه و همیاری سرمایه گذاران جهادگر، در چهار سال گذشته اقدامات مناسبی در این راستا انجام شده است.
وی ادامه داد: نتایج این مهم نیز چون فعالسازی دهها معدن، احداث چند کارخانه فرآوری مواد معدنی و شروع عملیات احداث تعدادی کارخانه بزرگ دیگر که در نوع خود پس از احداث جزو بزرگترین کارخانجات کشور خواهند بود، قابل مشاهده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب استان کرمان گفت: یکی از مهمترین اقداماتی که در راستای شناسایی و کشف پتانسیل ها و محدوده های امیدبخش معدنی در منطقه انجام شده، تعریف و واگذاری پهنه های بزرگ معدنی به سرمایه گذران صاحب نام در سطح کشور است.
وی افزود: تاکنون هشت پهنه معدنی در جنوب کرمان تعریف و یک پهنه آزاد شده و اکنون هفت پهنه به مساحت 17 هزا رو 486 کیلومتر مربع به سرمایه گذاران واگذار شده که بیش از 45 درصد کل مساحت جنوب کرمان را شامل می شود.
اسکندری نسب بیان کرد: پهنه آباده جازموریان که در چند استان کشور واقع است به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) تحویل شده که اکنون با پیشرفت 100 درصدی در مرحله اکتشافات تفصیلی و نیمه تفصیلی قرار دارد.
وی گفت: مساحتی بالغ بر یک هزار و 203 کیلومتر مربع تحت عنوان محدوده امیدبخش در جنوب کرمان شناسایی شده و دارای مواد معدنی پلی متال از جمله کرومیت و آهن است.
وی تصریح کرد: سه پهنه قلعه گنج شرقی، قلعه گنج غربی و اسفندقه نیز که مرحله اول آن که شامل شناسایی کامل است انجام شده و اکنون در مرحله پی جویی قرار دارد و پیشرفتی بالغ بر 40 درصد دارد.

اسکندری نسب خاطرنشان کرد: سه پهنه بحر آسمان، جبالبارز و جبالبارز غربی نیز امسال به ترتیب به شرکت ملی صنایع مس ایران، گهرزمین و یک شرکت خصوصی واگذار شده که با توجه به زمان اندک از واگذاری بین 10 تا 20 درصد پیشرفت فیزیکی را دارا است.
وی اظهار کرد: یک پهنه دیگر نیز به مساحت یک هزار و 795 کیلومتر مربع تعریف شده که بزودی به سرمایه گذاران واگذار خواهد شد.

اسکندری نسب گفت: قبل از دولت یازدهم 2 هزار و 48 کیلومتر مربع از مساحت جنوب کرمان اکتشاف شده بود که طی چهارساله اخیر با رشدی بالغ بر 214 درصد یعنی بیش از 2 برابر اکتشاف انجام شده در تاریخ جنوب کرمان است که چهار هزار و 389 کیلومترمربع دیگر نیز به اکتشافات معدنی منطقه افزوده شده است.
وی ادامه داد: این رشد حیرت انگیز در اکتشاف منطقه، توانسته کاستی های عدم توسعه معدنی جنوب کرمان در سابق را تا حدی مرتفع کند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان گفت: با تلاش سرمایه گذاران و طبق برنامه های پیش بینی شده این سازمان تا 2 سال آینده تمامی نقاط امیدبخش و پتانسیل های معدنی جنوب کرمان شناسایی و به صورت معدن های فعال اشتغالزایی مناسبی را برای مردم منطقه ایجاد و موجب رونق اقتصادی جنوب کرمان خواهند شد.

هفت شهرستان جیرفت، عنبرآباد، فاریاب، رودبار جنوب، کهنوج، قلعه گنج و منوجان زیر پوشش سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب استان کرمان قرار دارد.
بازگشت به شاخه اخبار معدن بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا