مجلس، توسعه اکتشافات، استخراج و مبارزه با خام‌فروشی را با جدیت دنبال می‌کند

برنامه فراکسیون معادن و صنایع معدنی چیست

برنامه فراکسیون معادن و صنایع معدنی چیست

گروه معادن - هفته گذشته اعضای هیات رئیسه فراکسیون معادن و صنایع معدنی مجلس شورای اسلامی انتخاب شدند تا بتوانند مشکلات موجود در بخش معدن را با برگزاری جلسات متعدد حل کنند.

به گزارش ماین نیوز، توسعه اکتشافات، استخراج و جلوگیری از خام‌فروشی ۳ محور کلانی است که این فراکسیون آن را دنبال می‌کند.

نخستین جلسه فراکسیون روز سه‌شنبه
داریوش اسماعیلی نماینده مردم خرامه، سروستان و کوار در دوره نهم و دهم در مجلس شورای اسلامی است. وی استاد دانشگاه زمین‌شناسی دانشگاه تهران است و حالا به عنوان رئیس فراکسیون معادن و صنایع معدنی مجلس شورای اسلامی انتخاب شده است. پیشینه تحصیلی وی می‌تواند نقش بسزایی در تصمیم‌گیری‌های حوزه معدن و صنایع معدنی داشته باشد. اسماعیلی درباره فعالیت‌های این فراکسیون، اظهار کرد: انتخابات برای تعیین اعضای هیات رئیسه فراکسیون معادن و صنایع معدنی مجلس شورای اسلامی هفته گذشته برگزار شد. بنای فراکسیون معادن و صنایع معدنی مجلس شورای اسلامی حدود ۶ماه پیش پایه‌گذاری و در مجلس اعلام شد. حدود ۱۱۳نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در آن عضو شدند و به دنبال آن وجود چنین فراکسیونی از سوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی تایید شد. پس از این تایید، هفته گذشته جلسه‌ای برگزار و هیات رئیسه این فراکسیون انتخاب شدند.

وی ادامه داد: در دوره دهم مجلس شورای اسلامی، فراکسیون معادن و صنایع معدنی برای نخستین بار کار خود را آغاز می‌کند. البته در مجلس نهم نیز چنین فراکسیونی وجود داشت اما هیچگونه فعالیتی نداشت و من نیز در آن مسئولیتی را عهده‌دار نبودم. نماینده مردم خرامه، سروستان و کوار با اشاره به برخی موارد، تصریح کرد: آقای حسن‌پور به عنوان نایب رئیس اول فراکسیون خود از بزرگترین منطقه معدنی کشور یعنی سیرجان در فراکسیون حضور دارند. همچنین نایب رئیس دوم فراکسیون یعنی آقای نگهبان‌سلامی نماینده خواف و رشتخوار هستند که بزرگترین معدن سنگ آهن کشور را در اختیار دارند و معتقد هستیم این منطقه به عنوان عسلویه معدنی کشور می‌تواند در آینده مطرح شود. دکتر زارع نیز به عنوان سخنگوی فراکسیون نماینده مردم آباده هستند که یکی از مناطق معدنی کشور به ویژه در سنگ‌های تزئینی به شمار می‌رود، همچنین بزرگترین معدن سنگ تزئینی کشور در دهبید وجود دارد. آقای حسینی نماینده شاهرود نیز از استان سمنان و آقای صباغیان از استان یزد به عنوان دبیران این فراکسیون انتخاب شده‌اند. اسماعیلی افزود: در انتخاب هیات رئیسه و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی سعی بر آن شده تا مسائل استانی لحاظ شود. در واقع به غیر از بنده و آقای زارع از استان فارس، سایر اعضای هیات رئیسه از استان‌های کرمان، خراسان جنوبی، سمنان و یزد حضور دارند.

وی درباره برنامه‌های این فراکسیون، اظهار کرد: معادن در نقاط مختلف کشور فعالند. در واقع کمتر جایی از کشور معدن در اختیار ندارد. اعتقاد ما در این فراکسیون بر این است که توجه به بخش معدن یعنی نگاه واقع‌بینانه به موضوع توسعه‌ای در کشور. بارها رهبر معظم انقلاب تاکید کرده‌اند و از دولت خواسته‌اند فعالیت‌های خود در بخش معدن را توسعه دهد. ایشان در فرمایشات خود به موضوع اکتشاف، جلوگیری از خام‌فروشی و استفاده از بخش خصوصی در معادن تاکید داشته‌اند. بنابراین عمده محورهای کار فراکسیون نیز بر این ۳ موضوع خواهد بود. اسماعیلی با اشاره به موضوع اکتشاف به عنوان یکی از محورهای اصلی این فراکسیون، گفت: متاسفانه اکتشاف در کشور بسیار کم انجام شده است. از سویی دیگر اکتشافات عمقی ما در کشور در حد صفر است. به تازگی اکتشافاتی پس از برداشت داده‌های ژئوفیزیکی و حفاری‌ها در استان یزد آغاز شده و در عمق حدود ۸۰۰ با توده سنگ‌آهنی روبه‌رو شدیم که حداقل ۲میلیارد تن از این ماده معدنی را در اختیار دارد. این موضوع حاکی از آن است که نگاه ما به اکتشافات عمقی در حد صفر است. بنابراین محور اصلی کار ما در سطح کلان، موضوع اکتشاف است.
وی درباره دومین محور کاری این فراکسیون، افزود: محور دوم کاری بحث استخراج است. نگاه ما در این محور استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی است. اعتقاد ما بر این است که دولت به هیچ وجه نباید تصدی‌گری کند بلکه باید آمادگی لازم را داشته باشد و معادنی که در اختیار دارد را با سازوکار درست به بخش خصوصی واگذار کند. در این راستا نیز تمام تلاش خود را می‌کنیم تا بخش خصوصی را با خصولتی‌ها اشتباه نگیریم زیرا در خصوصی‌سازی‌هایی که در گذشته انجام شده ورود خصولتی‌ها مشکلات را افزایش داده است. اسماعیلی بیان کرد: سومین محور کاری ما جلوگیری از خام‌فروشی است. راهکار جلوگیری از خام‌فروشی ایجاد صنایع معدنی است. خوشبختانه در ۵سال گذشته مجلس به طور دائم بر این موضوع متمرکز بوده و جلسات متعددی برگزار شده است. خوشبختانه جهت‌گیری وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز بر همین اساس است. به گفته وی، در کنار اهداف کلان یاد شده فراکسیون موضوعات مربوط به مناطق معدنی نیز دنبال می‌شود. اسماعیلی افزود: درخواست ما از دولت، اجرای قانون معادن، برنامه ششم توسعه و ماده ۳۵ قانون رفع موانع تولید است. در واقع ما مصر بر رعایت این قانون از سوی دولت هستیم و امیدواریم این قوانین اجرایی شوند زیرا در غیر این صورت مجبور به استفاده از ابزارهایی همچون تحقیق، تفحص و استیضاح هستیم. البته باید به این نکته اشاره کرد که دکتر شریعتمداری به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت عزم خود را در این باره جزم کرده و جای هیچ نگرانی وجود ندارد.
نماینده مردم خرامه، سروستان و کوار با اشاره به برگزاری نخستین جلسه این فراکسیون، اظهار کرد: نخستین جلسه این فراکسیون سه‌شنبه هفته جاری در دفتر دکتر لاریجانی ریاست محترم مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود. در این جلسه از دکتر شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت، دکتر کرباسیان رئیس هیات عامل ایمیدرو، دکتر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، مهندس کره‌ای رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی ایران، رئیسان تشکل‌های معدنی همچون خانه معدن، رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران، انجمن سنگ ایران و انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران دعوت شده است. رئیسان کمیسیون برنامه و بودجه، اقتصادی و دیگر کمیسیون‌های مرتبط با بخش معدن مجلس شورای اسلامی و اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه حضور خواهند داشت.

استفاده از توان‌بخش خصوصی
شهباز حسن‌پوربیگلری نماینده سیرجان و بردسیر به‌عنوان نایب‌رئیس اول این فراکسیون نیز درباره اولویت‌های اصلی این فراکسیون، اظهار کرد: با توجه به اهمیت منابع طبیعی و معادن و فرمایشات رهبر معظم انقلاب در سال گذشته که باب جدیدی درباره منابع طبیعی خدادادی را باز کردند و همچنین بحث اساسی و مهم معادن و عقب‌ماندگی اکتشافات در کشور باعث شد فراکسیون معادن و صنایع معدنی را در مجلس شورای اسلامی ساماندهی کنیم.
وی ادامه داد: متاسفانه یکی از مشکلات در بخش معدن حوزه اکتشاف است. اکتشافات در کشور ما از وضعیت مناسبی برخوردار نیست. ما به دنبال آن هستیم تا با رایزنی و برگزاری نشست‌های مختلف و جلساتی با مسئولان مرتبط با بخش معدن بحث اکتشافات در حوزه معدن را از گذشته فعال‌تر کنیم.

نماینده سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: استفاده از توان شرکت‌های خصوصی و مشارکت بخش خصوصی در بحث اکتشافات از موضوعاتی است که سعی بر آن داریم در فراکسیون معادن و صنایع معدنی آن را دنبال کرده و بتوانیم مساحت زیادی از کشور را مورد مطالعات اکتشافی قرار داده و رفته‌رفته همان‌طور که از بحث نفت در بودجه فاصله می‌گیریم بتوانیم معادن را جایگزین این درآمدها کنیم. بنده معتقد هستم معادن می‌توانند جایگزین مطمئنی برای نفت بوده و به دنبال آن هستیم تا بخشی از درآمدهای کشور را از بخش معادن به‌دست آوریم. حسن‌پور بیگلری، معتقد است با فعال شدن معادن، بتوان چند هدف مهم و استراتژیک همچون اشتغال در کشور، شناسایی منابع جدید درآمدی برای دولت و موضوع استفاده از فناوری روز دنیا در بحث استخراج را دنبال کرد. نایب رئیس اول این فراکسیون خود نماینده یکی از شهرهای معدنی کشور است. وی درباره حضور نمایندگان شهرهای معدنی در فراکسیون معادن و صنایع معدنی مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: این فراکسیون جزو معدود فراکسیون‌های مجلس شورای اسلامی است که متخصص زمین‌شناسی به‌عنوان رئیس آن انتخاب شده است. درواقع ما از آقای دکتر اسماعیلی خواهش کردیم با توجه به تحصیلات خود ریاست این فراکسیون را عهده‌دار شوند. ایشان فردی متخصص و متعهد و دارای تجربه بسیار خوب در حوزه معادن هستند. وی افزود: از سویی دیگر سعی بر آن بوده تا تمامی دوستانی که در حوزه انتخابی آنها بحث معادن وجود دارد به این فراکسیون دعوت شوند و در آن حضور پیدا
کنند.

فراکسیون معادن و صنایع معدنی مجلس شورای اسلامی یکی از فراکسیون‌های مجلس است که بیش از ۱۰۰عضو دارد. تلاش کردیم افرادی در هیات رئیسه فراکسیون قرار گیرند که خود نماینده شهرهای معدنی باشند. حضور چنین افرادی در فراکسیون معادن و صنایع معدنی مجلس شورای اسلامی تاثیر بسیاری در حل مشکلات موجود در این بخش دارد، زیرا این نمایندگان خود ارتباط مستقیم با بخش معدن کشور دارند.
بازگشت به شاخه اخبار معدن بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا