معاون وزیرصنعت:

ایران به دنبال ذخایر معدنی زیر زمینی است

ایران به دنبال ذخایر معدنی زیر زمینی است

گروه معادن - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت می گوید: واقعیتی که امروز پیش روی قرار دارد، اینکه ایران ناگزیر از فعالیت اکتشافی معادن در زیر زمین است، زیرا نمی توانیم انتظار کشف معادن قابل توجه را در سطح داشته باشیم.

به گزارش ماین نیوز، «محمد تقی کره ای» بعدازظهر سه شنبه در مراسم افتتاح پروژه ژئوفیزیک هوایی استان های خراسان رضوی و مازندران که به منظور اکتشاف منابع معدنی و آب کارستی در محل وزارت صنعت، معدن وتجارت از طریق ویدئو کنفرانس توسط «محمدرضا نعمت زاده» وزیر صنعت، معدن و تجارت صورت گرفت، افزود: جهان امروز به این باور رسیده که کشف معادن وسیع در سطح، به صفر رسیده است و باید به عمق رفت .

وی اضافه کرد: برخی کشورها تا عمق 500 متری زمین هم رفته اند، اما استاندارد آن رسیدن تا عمق 150 متری است که با تحقق آن میزان ذخایر معدنی کشور سه برابر خواهد شد .
پیش از این وزارت صنعت، معدن وتجارت اعلام کرد، میزان ذخایر شناسایی شده کشور به رقم حدود 60 میلیارد تن رسیده که از این رقم حدود 40 میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است .

کره ای یادآور شد: سال 1394 پروژه ژئوفیزیک هوایی برای نخستین بار کلید خورد و در همان سال مناطقی به وسعت 150 هزار کیلومتر مربع تحت پوشش قرار گرفت که برابر با عملکرد 13 سال قبل از آن بود.

** سال 1393 شروع شناسایی منابع آب
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: سال 1393 مطالعات میدانی برای شناسایی منابع آب کارستی آغاز و در واقع 11 درصد از مساخت کشور به وسعت 180 هزار کیلومتر مربع برای مطالعه آب های کارستی مناسب تشخیص داده شد .

** امکان برداشت آب از عمق تا 500 متر
وی خاطرنشان کرد: عملیات شناسایی منابع آب کارستی برای نخستین بار در خاورمیانه با تلاش کارشناسان سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور صورت گرفت .
کره ای اضافه کرد: آبهای کارستی تا عمق 300 و 500 متری امکان برداشت دارند و این امر در مناطق مرزی، مانع از رجعت آب به خارج از کشور می شود.

** مناطق شرقی کشور و مشکل آب
رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: بررسی ها نشان می دهد مناطق شرقی ایران و بویژه خراسان رضوی مشکل تامین آب دارد و واحد های زمین شناسی منطقه، استعداد استخراج به روش کارستی ( برداشت آب از لایه های عمیق ) را نشان می دهد.

مطالعات کارشناسان سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور نشان می دهد شیب لایه های زیرین زمین از سمت ایران به طرف ترکمنستان است که موجب خروج و تخلیه منابع ارزشمند آب کارستی متعلق به ایران زمین به ترکمنستان می شود، بنابراین شناسایی منابع آب زیر زمینی در این بخش ضرورت دارد.
بازگشت به شاخه اخبار معدن بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا