رئیس‌کل دادگستری گلستان :

گزارش دستگاه‌ها و کمیته حقیقت‎یاب برای معدن آزادشهر "قابل استناد" نیست؛ با عاملان حادثه برخورد می‌شود

گزارش دستگاه‌ها و کمیته حقیقت‎یاب برای معدن آزادشهر

گروه معادن - رئیس‌کل دادگستری استان گلستان گفت: هیچ کدام از اقدامات کمیته حقیقت‎یابی به‌درد کارشناسی قضائی نمی‎خورد و در حال حاضر در مرحله آواربرداری و کارشناس رسمی در معدن آزادشهر هستیم و با عاملان این حادثه برخورد خواهد شد.

به گزارش ماین نیوز، هادی هاشمیان اظهار داشت: هر ساله میزان پرونده‎های ما کاهش پیدا کرده و در این راستا در بخش‎های مختلف دادگستری، واحدهای صلح و سازش در سطح استان فعال شده است. اقدامات دادگستری باید شفاف باشد و مردم از آن اطلاع داشته باشند.

رئیس‌کل دادگستری گلستان درباره آخرین وضعیت پرونده حادثه معدن آزادشهر یادآور شد: در رابطه با معدن کمیته حقیقت‎یاب تشکیل شده و مجلس وارد شد اما کار در دستگاه قضائی باقی مانده و باید به این موضوع رسیدگی کند.

هاشمیان افزود: دستگاه قضائی از دستگاه‎هایی است که رای کتبی می‎دهد و می‎شود به رای نیز اعتراض کرد. هیچ کدام از اقدامات کمیته حقیقت‎یابی بدرد کارشناسی قضائی نمی‎خورد و در حال حاضر در مرحله آواربرداری و کارشناس رسمی است.

رئیس کل دادگستری گلستان تاکید کرد: افرادی که بیرون آورده شده از معدن همه فوت کرده بودند و همه می‎گویند مشکل از لوکوموتیو بوده اما هنوز فردی لوکوموتیو را ندیده است. خیلی از موضوعاتی که کارگران امروز بیان می‎کنند با آن چیزی که در گذشته بوده متفاوت بوده است.

وی با بیان اینکه 50 نفر از کارگران را گرفتیم تا لوکوموتیو را بیرون بیاورند، گفت: با بررسی انجام شده تاکنون یک بیمه نیز در رابطه با آرایشگری یا کتابخانه نبوده و اگر مستنداتی کارگران دارند بیاورند و در دادگاه باید قوانین مستند باشد.

رئیس کل دادگستری گلستان یادآور شد: وزیر صنعت، معدن یا کار هم باشد رئیس جمهور گفتند برخورد کنید و وظیفه ما است و با هیچ دستگاهی اقماض نخواهیم کرد.

وی همچنین درباره جبوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در استان هم گفت: تصرف جدید و احداث جدید ساختمان‎های غیرمجاز در استان به شدت کاهش پیدا کرده و در روستای تاریخی و گردشگری زیارت حتی 4 طبقه و 5 طبقه ساخته شده است.

رئیس کل دادگستری گلستان افزود: تصرف جدید نیاز به حکم دادگستری ندارد و دستگاه های اجرائی می‎توانند راسا نسبت به تخریب ساخت و ساز غیرمجاز اقدام کنند.

کاهش 20 هزار پرونده در دادگستری استان گلستان

رئیس‌کل دادگستری استان گلستان همچنین گفت: با اقدامات انجام شده در سال 95 نسبت به سال 94، حدود 20 هزار پرونده در دادگستری کاهش پیدا کرده است.

هاشمیان اظهار داشت: برای کاهش تعداد پرونده‌ها, پیشگیری از وقوع جرم را فعال کردیم و در همه دادگستری‌ها واحد صلح و سازش را دایر کردیم و با دایر شدن واحد صلح و سازش در دادگستری, 50 درصد پرونده‌ها در واحد صلح و سازش مختومه شد.

مدیرکل دادگستری استان گلستان تصریح کرد: یکی دیگر از فعالیت‌ها در زمینه کاهش پرونده‌ها در دادگستری, نشست با علمای اهل سنت در سطح استان بود و به زودی این جلسه با علمای اهل شیعه نیز برگزار می شود.

تعیین تکلیف 11 هزار پرونده قدیمی در دادگستری گلستان

وی یادآور شد: تلاش کردیم در این راستا دستگاه‌های خدمات‌رسان را نیز فعال کنیم که با فعال شدن و به حرکت درآمدن این دستگاه‌ها, 70 درصد سرقت‌ها در امور دستگاه‌های خدمات‌رسان کاهش یافته است.

هاشمیان گفت: از اقدامات دیگر پیشگیری در حوزه سرقت‌ها, مجاب‌کردن بانک‌ها به نصب سیستم‌های حفاظتی در جهت کاهش سرقت‌ها بود که این امر منجر به پیشگیری بیشتر سرقت‌ها در این حوزه شد.

مدیرکل دادگستری گلستان تاکید کرد: برای تعداد 11 هزار پرونده از سال‌های 94 به قبل در سال 95 رای صادر شد و در 4 ماه نخست سال جاری نیز برای 2 هزار و 500 پرونده سال‌های قبل رای صادر شد.

وی گفت: شما خبرنگاران و خبرگزاری‌ها نقش موثری در فرهنگ‌سازی و اطلاع رسانی دارید و این امر در کاهش پرونده‌های دادگستری نقش بسزایی را ایفا می‌کند.
بازگشت به شاخه اخبار معدن بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا