مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی مطرح کرد:

بهره گیری از ظرفیت بورس کالا برای توسعه مبادلات محصولات کشاورزی

بهره گیری از ظرفیت بورس کالا برای توسعه مبادلات محصولات کشاورزی

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی گفت:می توان از مزیت های بورس کالا در جهت توسعه مبادلات محصولات کشاورزی، پتروشیمی و سایر محصولات مورد نیاز بازارهای داخلی و همچنین برای عرضه در سطح منطقه استفاده کرد.

به گزارش«پایگاه خبری بورس کالای ایران»، رضا مسرور فعالیت بورس کالا در منطقه آزاد انزلی را به عنوان یکی از ارکان فعالیت اقتصادی در سطح بین المللی و از مزیت های منطقه آزاد انزلی ذکر کرد و گفت: با بهره گیری از این مزیت ها و مشوق ها می توان در جهت توسعه مبادلات محصولات کشاورزی، پتروشیمی و سایر محصولات مورد نیاز بازارهای داخلی و همچنین برای عرضه در سطح منطقه گام برداشت.

وی در دیدار با سفیر هندوستان در ایران بر فعالسازی کریدور شمال - جنوب با بهره مندی از ظرفیت های منطقه آزاد انزلی تاکید کرد و ادامه داد: سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی هندوستان می توانند با تکیه بر ظرفیت ها و زیرساخت های منطقه آزاد انزلی از فرصت های تجاری کریدور شمال - جنوب بهره مند شوند. 

وی با اشاره به اجرای طرح های توسعه ای زیر ساختی متعدد در حوزه های مختلف خصوصا در زمینه های ترانزیت کالا و گردشگری افزود: مجتمع بندری کاسپین به عنوان بزرگترین بندر ایران در دریای خزر و بزرگترین پروژه زیرساختی مناطق آزاد کشور با هدف توسعه مراودات تجاری ، اقتصادی و صادرات به کشورهای حاشیه خزر و تکمیل زیرساخت های لازم برای فعال سازی کریدور شمال - جنوب در حال تکمیل است

مسرور با تشریح مزیت های موجود و معافیت های قانونی منطقه آزاد انزلی در جهت بهره گیری سرمایه گذاران هندی از ظرفیت های این منطقه تاکید کرد: با تشکیل شرکت های مشترک میان بخش خصوصی ایران و هندوستان، می توان در راستای صادرات محصولات تولیدی از این منطقه به کشورهای حوزه CIS اقدام کرد

در این دیدار سفیر هندوستان در ایران با اشاره به اهمیت برقراری ارتباط با کشورهای حوزهCIS و غرب آسیا افزود:به دنبال ایجاد ارتباط مناسب با آنها از طریق بهره مندی از ظرفیت های موجود در مناطق آزاد چابهار و انزلی ایران هستیم.

سوراب کومار اظهار کرد: ایران و هندوستان از نظر تاریخی خیلی نزدیک هستند و باید روابط تاریخی دو کشور را به روابط مدرن تبدیل کنیم.

وی با اشاره به فرارسیدن هفتادمین سال توسعه روابط هند و روسیه و بیست و پنجمین سال توسعه روابط هند و جمهوری آذربایجان خاطر نشان کرد: امیدوارم توسعه روابط تجاری و اقتصادی دو جانبه ایران و هندوستان نیز از امسال افزایش یابد.

سوراب کومار با تاکید بر لزوم برقراری ارتباط مناسب با کشورهای CIS و غرب آسیا افزود: هندوستان، این کشورها را به عنوان همسایگان خود می داند و به دنبال ایجاد ارتباط مناسب با آنها از طریق بهره مندی از ظرفیت های موجود در مناطق آزاد چابهار و انزلی بوده و کشور ایران برای اجرای این هدف طولانی مدت ، نقش حیاتی دارد.

سفیر هندوستان در ایران با اشاره به اهمیت کریدور نوستراک برای دولت و سرمایه گذاران بخش خصوصی کشورش تصریح کرد: استفاده از مسیر نوستراک اهمیت بسیاری برای کاهش هزینه و زمان حمل و نقل کالا برای توسعه تجاری و اقتصادی دو کشور دارد.

سوراب کومار با اشاره به اینکه ایران دومین عرضه کننده نفت خام به هندوستان است، افزود: کشور ما در تلاش برای توسعه زیرساخت ها در منطقه آزاد چابهار ، خصوصا تکمیل پروژه راه آهن چابهار به زاهدان در راستای اتصال کریدور شمال - جنوب است.

وی با تاکید بر لزوم ساماندهی تجاری و اقتصادی هند و ایران با مذاکرات شرکت های تجاری معروف دو کشور گفت: بازدید هیات های تجاری و اقتصادی ایران و هند از زیر ساخت های دو کشور و آشنایی سرمایه گذاران هندوستان با امتیازات و معافیت های منطقه آزاد انزلی تاثیر بسزایی در روابط تجاری و اقتصادی دو کشور دارد.

سفیر هندوستان در ایران تصریح کرد: تا کنون برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی دو کشور گام های کوچکی برداشته شده ولی دورنمای بزرگی برای توسعه روابط همه جانبه ایران و هندوستان وجود دارد.

وی با اشاره به اهمیت منطقه آزاد انزلی به عنوان یکی از نقاط بسیار مهم در کریدور نوستراک تاکید کرد:این منطقه به عنوان مرکز اصلی خطوط کشتیرانی به کشورهای حاشیه دریای خزر و اتصال خطوطی ریلی ایران به آذربایجان و دیگر کشورها از اهمیت زیادی در این کریدور بین المللی برخوردار است.

سوراب کومار با بیان اینکه ایران به عنوان شریک تجاری هندوستان محسوب می شود، تصریح کرد: هدف من از بازدید از منطقه آزاد انزلی، بررسی وضعیت این منطقه به عنوان منطقه ای فعال در حوزه تجارت بوده و قرار گرفتن آن در مسیر کریدور نوستراک برای کشور هند بسیار حائز اهمیت است.

منبع:ایرنا
 

بازگشت به شاخه اخبار صنعت و اقتصاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا