کاهش شدید شاخص ها در قطر/ آشفتگی اوضاع دیپلماتیک در جهان عرب

کاهش شدید شاخص ها در قطر/ آشفتگی اوضاع دیپلماتیک در جهان عرب

قطع روابط دیپلماتیک عربستان سعودی، مصر، امارات و بحرین با قطر و بسته شدن تمامی مرزهای آبی و هوایی موجب بر هم خوردن موازنه در منطقه خاورمیانه و نگرانی از تنش های آتی شد.


 

 

تنش های دیپلماتیک در منطقه خاورمیانه موجب افزایش قیمت نفت و کاهش شاخص ها در بازار قطر شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه(سنا)، قطع روابط دیپلماتیک عربستان سعودی، مصر، امارات و بحرین با قطر و بسته شدن تمامی مرزهای آبی و هوایی موجب بر هم خوردن موازنه در منطقه خاورمیانه و نگرانی از تنش های آتی شد.

بر اساس این گزارش، قطع روابط دیپلماتیک این 4 کشور با قطر موجب شد بورس قطر با افت شدید شاخص ها همراه شود در حالی که بسته شدن تمامی مرزهای حمل و نقل آبی و هوایی قطر موجب شد اقتصاد این کشور دچار بحران شود.

این در حالی است که، نزدیک به نیمی از منابع غذایی قطر از غرب آسیا وارد قطر می شود که بیشتر آن از طریق مرز زمینی سعودی است که هم اکنون مسدود شده است.

در این بین، قیمت آتی نفت با رشد 1.6 درصدی در بورس آتی نیویورک معامله شد در حالی که شاخص اصلی بورس قطر افت 8 درصدی را در ابتدای ساعات معاملاتی رقم زد.

در بازارهای کالایی، قیمت نفت اینترمدیت تگزاس برای تحویل در ماه جولای با رشد  76 سنتی به هر بشکه 48 دلار و 62 سنت معامله شد .

در بازار قطر، بیشترین میزان سقوط قیمت سهم متعلق به شرکت مصرف الریان و شرکت صنعتی قطر بود که با افت 9 درصدی همراه شدند.

اما در بازار دوبی، شاخص اصلی بورس این کشور 0.8 درصد افت کرد در حالی که سهام شرکت ها در ابوظبی میانگین افت 0.5 درصدی را به خود اختصاص دادند.

به نظر می رسد ریشه اختلافات میان عربستان و قطر پس از شروع بهار عربی پیش آمد، اختلافی که بر سر تفاوت بر سر سلایق پدید آمد.

قطر منابع زیادی را برای اخوان المسلیمن صرف کرده بود اما عربستان اخوان المسلمین را یک خطر برای مشروعیت خود در جهان عرب می دید و مخالفان اخوان را در جهان عرب تقویت می کرد.

اما اختلاف اخیر میان عربستان و قطر پس از تحریف و انتشار سخنان امیر قطر، شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، بالا گرفت. البته دولت قطر این سخنان را تکذیب کرد اما  علی رغم این تکذیبیه، العربیه عربستان و اسکای نیوز امارات به پخش کردن این فایل پرداختند و جنگی رسانه ای را آغاز کردند.

بازگشت به شاخه اخبار صنعت و اقتصاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا