از دید یک نشریه کویتی بررسی شد:

۲ علت کاهش ذخایر ارزی عربستان در سال ۲۰۱۶

۲ علت کاهش ذخایر ارزی عربستان در سال ۲۰۱۶

یک نشریه کویتی با انتشار گزارشی به شرایط رو به افول فعالیت بانک ها در عربستان سعودی اشاره کرد و از کاهش سپرده های موجود در این بانک ها در سال ۲۰۱۶ خبر داد .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،نشریه کویتی الرای با انتشار گزارشی نوشت: سپرده های بانکی در عربستان سعودی در مقایسه با سال گذشته 24 درصد نزدیک به 10 میلیارد دلار کاهش یافته است .دلیل این کاهش، روند نزولی ذخایر ارزی موجود در نزد دولت عربستان سعودی است که ریزش 62 درصدی به همراه داشته است .

همچنین از دیگر دلایل کاهش ذخایر ارزی نهادهای دولتی در عربستان سعودی کمبود منابع مالی به دلیل کسری بودجه و نوسان قیمت نفت در بازارهای جهانی است که ضربات جبران ناپذیری را به اقتصاد سعودی ها وارد کرده است .

این شرایط بغرنج برای سعودی در حالی است که این کشور به همراه دیگر اعضای شورای همکاری خلیج فارس به دنبال اعمال قانون اخذ مالیات بر ارزش افزوده هستند.اقدامات دولت ریاض طی یک سال اخیر از جمله کم کردن حقوق اعضای مجلس مشورتی و وزیران، پرداخت حقوق طبق تاریخ میلادی و افزایش هزینه حج عمره نشان می دهد بحران اقتصادی بر آسمان عربستان سایه افکنده است.

به عقیده کارشناسان، تشدید اختلاف ها میان شاهزاده های سعودی و نبود ثبات مدیریتی در این کشور روز به روز بر شرایط نامناسب ابن کشور می افزاید و توطئه نفتی که رژیم آل سعود برای ایران و روسیه ایجاد کرده بود امروز به ضرر خود این کشور تمام می شود.

کارشناسان با اشاره به اشتباه محاسباتی سعودی ها درباره بازار نفت تاکید کردند: عربستان تصور می کرد منابع مالی کافی برای یک دوره طولانی مدت پایین ماندن قیمت نفت را دارد و خواهد توانست در چنین شرایطی رقبای خود را به عقب براند اما بر خلاف میل سعودی ها، روند کاهشی قیمت نفت بیش از حد طولانی شد و هنوز هم نشانه ای از تمام شدن این روند دیده نمی شود.

انتهای پیام

بازگشت به شاخه اخبار صنعت و اقتصاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا