نامه صادرکنندگان سنگ به وزیر صنعت/ پیشنهاد توقف خام فروشی در 3 مرحله+متن نامه

نامه صادرکنندگان سنگ به وزیر صنعت/ پیشنهاد توقف خام فروشی در 3 مرحله+متن نامه

دنیای معدن - وزیر صنعت در حالی بیست روز پیش از صادرکنندگان سنگ خواست تا دکان خام فروشی خود را جمع کنند که فعالان صنعت سنگ معتقدند اقتصاد مقاومتی با بخشنامه و آئین نامه عملی نمی شود و برای تبدیل صادرات سنگ خام به فراوری شده باید برنامه ریزی دقیقی صورت گیرد وگرنه بازارهای جهانی را از دست خواهیم داد.

جلوگیری از خام فروشی قطعاً مورد تأکید همه کارشناسان خبره است و در این میان تغییر روند صادرات مواد معدنی خام به مواد معدنی فرآوری شده از اهمیت بالایی برخوردار است،اما این اتفاق نیازمند برنامه ریزی دقیق و کارشناسی شده است و نمی توان بدون بازاریابی و داشتن سهم در بازارهای جهانی یکباره نسبت به محدود کردن صادرات مواد معدنی اقدام کرد.

تجربه گذشته نیز موید این موضوع است به طوری که در دولت قبل تصمیم گیری برای محدود کردن صادرات سنگ تزئینی گرفته شد اما این مسئله باعث شد بخشی از سهم ایران در بازارهای جهانی نصیب رقبای خارجی شود و در نهایت نیز با تهیه گزارش کارشناسی در وزارت صنعت، این محدودیت برطرف شد.

حالا هم با مطرح شدن موضوع مبارزه با خام فروشی، دوباره بحث محدود کردن صادرات سنگ تزئینی مطرح شده است. نعمت زاده، وزیر صنعت اخیراً در یک سخنرانی رسمی ضمن انتقاد تند از صادرات سنگ گفت: در نامه ای از صادرکنندگان سنگ خام خواستم تا هرچه سریعتر این دکان (خام فروشی) را جمع کنند.

وی ادامه داد: افرادی که سنگ خام ایران را می خرند و به خارج می برند باید بیایند برای تولید مشترک در ایران سرمایه گذاری کنند.

به این ترتیب وزیر صنعت جذب سرمایه گذاری خارجی را به عنوان راهکاری برای رشد فرآوری سنگ در کشور دانسته که این اقدام نیازمند مذاکره با طرف های خارجی است و برای این کار باید یک فرصت زمانی در نظر گرفته شود.

در عین حال به گفته سرقینی معاون معدنی وزیر صنعت قرار است عوارض 5، 10 و 15 درصدی برای صادرات سنگ تزئینی تعیین شود که در کل رقم بالایی نیست،اما آنچه فعالان صنعت سنگ را نگران کرده بی اعتمادی خریداران خارجی نسبت به بی ثباتی قوانین در ایران است و گفته می شود وقتی مشتریان خارجی تغییرات یکباره را در روابط تجاری ایران مشاهده می کنند در ادامه همکاری با تجار کشورمان تجدید نظر خواهند کرد.

به همین دلیل فعالان صنعت سنگ پس از برگزاری جلسات هماهنگی، پیشنهادی را به وزارت صنعت ارائه کردند و بر اساس آن خواستار وضع عوارض صادراتی 50 تا 100 درصدی بر صادرات سنگ کوپ در طی 3 سال شدند.

بر این اساس، صادرکنندگان سنگ کوپ پیشنهاد کرده اند که در سال 96 به ازای هر میزان صادرات این سنگ، معادل 50 درصد ارزشی آن را سنگ فرآوری شده صادر کنند و این میزان برای سال 97 معادل 75 درصد و در سال 98 معادل 100 درصد تعیین شود.

متن نامه صادرکنندگان سنگ کوپ به وزیر صنعت به شرح زیر است:

ابوالقاسم شفیعی، رئیس انجمن سنگ دو روز پیش گفته بود: از تصمیم وزارت صنعت برای وضع عوارض صادرات سنگ بلوک و کوپ در پی دستور رئیس جمهور حیران هستیم و نمی دانیم چرا فقط بر اساس گفته دو سه واحد سنگبری چنین تصمیمی اتخاد شده است.

وی با بیان اینکه تنها 3 درصد از سنگ کوپ تولیدی در کشور صادر می شود، گفته بود: حیرانیم که این صادرات 3 درصدی کجای بازار قرار دارد که همه وزارت صنعت به این موضوع حمله کرد ه اند.

به گفته شفیعی، در یکی از سفرهای استانی رئیس جمهور، دو سه واحد سنگبری به رئیس جمهور گلایه کردند که سنگ خام نداریم و بر همین اساس ایشان نیز دستور جلوگیری از صادرات سنگ را دادند.

وی گفته بود: انتظار داشتیم در دولت تدبیر و امید بدون بررسی و کارشناسی، دستوری از سوی رئیس جمهور به رئیس دفتر وی داده نمی شد تا به وزارت صنعت اعلام شود. به همین دلیل در مورد چنین تصمیمی متحیر هستیم و نمی دانیم چرا بر مبنای صحبت دو سه واحد سنگبری این تصمیم اتخاذ شده است.

تولیدکنندگان سنگ برای حل این مشکل جلساتی را تشکیل دادند و به توافقاتی رسیدند.

متن صورت جلسه های انجمن سنگ در خصوص موضوع وضع عوارض صادرات به شرح زیر است:

به این ترتیب هرچند مهمترین دلیل برای وضع عوارض 5 تا 15 درصدی صادرات سنگ از سوی وزارت صنعت جلوگیری از خام فروشی عنوان می شود،اما برای مبارزه با خام فروشی باید برنامه ریزی اساسی و قابل اجرا صورت گیرد تا ضمن ایجاد ارزش افزوده در صنعت سنگ، از کاهش سهم تولیدات ایرانی در بازارهای جهانی و جایگزینی رقبای خارجی به جای صنعتگران کشورمان در این بازارها جلوگیری شود.

بازگشت به شاخه اخبار معدن بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا