سیزدهم آذر 95؛

رشد 40 واحدی شاخص کل/نفتی ها ناجی بورس شدند

رشد 40 واحدی شاخص کل/نفتی ها ناجی بورس شدند

تهران- ایرنا- شاخص کل بورس امروز (شنبه) بدنبال توافق اوپک برای کاهش تولید و به تبع آن رشد سهام پالایشگاه ها و پتروشیمی ها، 40 واحد رشد کرد و در جایگاه 80 هزار و 58 واحد قرار گرفت.

به گزارش روز شنبه ایرنا، موضوع تمدید قانون داماتو در کنگره آمریکا، ابهاماتی را به دنبال داشت و بازار سرمایه، امروز با حجم پایین معاملات و فضایی منفی روبرو شد.
امروز در بازار سرمایه تنها محرک امیدبخش، رشد قیمت نفت پس از توافق اوپک بود و سبب شد، نمادهای مرتبط با نفت مانند پالایشگاه ها، پتروشیمی ها و هلدینگ هایی که در سبد سهام آنها پالایشگاه ها و پتروشیمی ها قرار دارند، ناجی بورس شده و با استقبال خریداران روبرو شوند.
نشست 171 اوپک، اعضا با کاهش 1.2 میلیون بشکه ای تولید نفت موافقت کردند و روسیه نیز اعلام کرد که 300 هزار بشکه از تولید نفت خود کم می کند.
پس از اعلام توافق اوپک، قیمت نفت مسیری صعودی یافت به طوری که نفت برنت به مرز بشکه ای 55 دلار نیز نزدیک شد.
همچنین در معاملات امروز تالار بورس، 746 میلیون و 697 هزار سهم و حق تقدم به ارزش بیش از سه هزار و 14 میلیارد ریال در 63 هزار و 178 نوبت خرید و فروش شد.
بیشتر شاخص های اصلی بازار سرمایه نیز در معاملات امروز منفی بودند، به گونه ای که شاخص کل (هم وزن) 166 واحد، شاخص قیمت (هم وزن) 132 واحد، شاخص آزاد شناور 289 واحد، شاخص بازار اول 46 واحد کاهش یافت.
اما شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) 14 واحد و شاخص بازار دوم 512 واحد افزایش داشت.
نمادهای جم (پتروشیمی جم)، وغدیر (سرمایه گذاری غدیر)، شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، شپنا (پالایش نفت اصفهان) و تاپیکو (سرمایه گذاری نفت و گاز تامین) با تاثیر مثبت شاخص را افزایش دادند، اما در مقابل فملی (ملی صنایع مس) و خودرو (ایران خودرو) با تاثیر منفی مانع رشد بیشتر شاخص شدند.
داروسازی روزدارو، حق تقدم داروسازی روز دارو، حق تقدم سرمایه گذاری غدیر، حق تقدم سیمان شرق و حق تقدم نفت پارس امروز با بیشترین رشد قیمت روبرو شدند.
حق تقدم سرمایه گذاری اعتبار ایران، فولاد امیرکبیر کاشان، حق تقدم عمران و توسعه فارس، حق تقدم صنایع کاشی و سرامیک سینا و سایپا شیشه نیز از بیشترین کاهش قیمت برخوردار بودند.
شاخص کل بورس، با قرار گرفتن در جایگاه80 هزار و 58 واحدی از جایگاه متزلزلی برخوردار بوده و با توجه به وضعیت کم حجم و کم رمق معاملات بازار، امکان سقوط دوباره آن به کانال 79 هزار واحدی وجود دارد.
بازگشت به شاخه اخبار صنعت و اقتصاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا