مصرف گاز مردم 3برابر شد

مصرف گاز مردم 3برابر شد

مصرف گاز خانگی روز گذشته به رکورد 341میلیون مترمکعب رسید که در مقایسه با مصرف روزانه هفته گذشته افزایش حدود 3برابری داشته است.

 

شرکت ملی گاز ایران بر اساس برنامه ریزی و پیش‌بینی انجام شده، مدیریت مصرف 700میلیون مترمکعبی گاز را در فصل زمستان کلید زد.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: در ٢٤ ساعت گذشته بیش از ٥٧١میلیون مترمکعب گاز به بخشهای مختلف مصرف تحویل شده که ٣٤١میلیون مترمکعب از این مقدار به بخش خانگی اختصاص یافته است.
حمیدرضا عراقی با بیان اینکه مصرف بخش خانگی در هفته گذشته، 120میلیون مترمکعب بوده است، افزود: با توجه به ورود توده هوای سرد به کشور، عملاً وارد فصل سرد سال شده‌ایم؛ به همین دلیل مصرف گاز بخش خانگی شاهد افزایش چشمگیری بوده است.
وی اعلام کرد: مصرف بخش خانگی در مدت مشابه پارسال نزدیک به ٢٣٥میلیون مترمکعب بوده و این مقدار در مدت مشابه امسال شاهد افزایش 106میلیون مترمکعب بوده است.
معاون وزیر نفت در ادامه از آمادگی شرکت ملی گاز ایران برای تأمین پایدار گاز بخشهای مصرف خبر داد و گفت: خوشبختانه امسال با افزایش حجم گاز دریافتی از بالادست، برنامه مناسبی برای تأمین مطمئن گاز بخشهای مختلف به‌ویژه صنایع و نیروگاهها داریم.
وی با ابراز "در روزهای گذشته شاهد کاهش و به زیر صفر رسیدن دمای هوا در 10 استان بوده‌ایم" گفت: شرکت ملی گاز ایران آمادگی کامل را برای مدیریت شبکه و تأمین سوخت مورد نیاز بخشهای مصرف در زمستان «خاص» امسال که شاهد «پدیده ال‌نینو» خواهیم بود، دارد.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران یادآور شد: تمهیدات لازم برای تأمین گاز بخشهای مصرف در قالب اجرای پروژه‌های جدید، اصلاحی و ابتکاری اندیشیده شده است.
به‌گفته وی، اتصال خط لوله دهم به خطوط دوم و سوم سراسری، اتصال خط لوله دهم به خط اول سراسری، اتصال خط لوله ششم به خطوط سوم و دهم سراسری، اتصال خط لوله چهارم به خط دهم سراسری، اتصال خط سوم سراسری به خط سوم آذربایجان، بهره برداری از چند ایستگاه تقویت فشار گاز روی خط هشتم سراسری و... از جمله این پروژه‌ها به شمار می‌رود.
عراقی اظهار کرد: تعمیرات اساسی شرکتهای پالایش گاز، خطوط لوله و تأسیسات تقویت فشار گاز به‌صورت کامل انجام شده و 70 ایستگاه تقویت فشار، وظیفه فشار افزایی گاز را به‌عهده دارند.
وی گفت: در طول یک سال گذشته، ایستگاههای تقویت فشار گاز پتاوه، دهق، دشت، همدان، بیجار و ایستگاه تبریز با سه واحد الکتروکمپرسور به بهره برداری رسیده است.
معاون وزیر نفت در امور گاز ادامه داد: ایستگاههای تقویت فشار گاز اصفهان ٤ روی خط چهارم سراسری، خیرگو، خنج و نایین نیز از جمله تأسیسات تقویت فشار گازی به شمار می‌رود که امسال به بهره برداری می‌رسد.
وی در ادامه به تحویل گاز به نیروگاهها اشاره و اعلام کرد: سال گذشته نیروگاهها بیش از 50 میلیارد مترمکعب گاز مصرف کرده‌اند که این مقدار نسبت به مدت مشابه سال ٩٢ بیش از ١٥ میلیارد مترمکعب افزایش یافته و منجر به صرفه‌جویی هفت میلیارد دلاری برای کشور شده است.
عراقی گفت: از ابتدای امسال تاکنون (نسبت به مدت مشابه پارسال)، نزدیک به ٦ میلیارد مترمکعب گاز بیشتری به نیروگاهها تحویل شده و در مجموع شاهد تحویل ٥٨ میلیارد مترمکعب گاز به این بخش از مصرف خواهیم بود که تحقق این برنامه علاوه بر مباحث اقتصادی از آلودگی محیط زیست نیز جلوگیری می‌کند.
معاون وزیر نفت در امور گاز یادآور شد: هم اکنون حجم ذخیره سازی گاز در مخازن شوریجه و سراجه مطلوب است و در صورت نیاز با ارسال این گاز به شبکه سراسری، شاهد افزایش پایداری انتقال گاز خواهیم بود.
عراقی با بیان اینکه واردات گاز از ترکمنستان و صادرات به ترکیه نیز بر اساس قرارداد تداوم خواهد داشت، گفت: واردات گاز به‌معنی نیاز و کمبود در این زمینه نیست بلکه یک سیاست و استراتژی برای تجارت گاز به شمار می‌رود.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه بحث اصلی حاکم بر برنامه واردات و صادرات، اقتصادی بودن آن است تا ایران در این مسیر نفع ببرد، افزود: صادرات گاز به عراق نیز در پیش است و در مراحل مذاکره و امضای قرارداد صادرات گاز به تعدادی از کشورهای همسایه هستیم تا از طریق ال‌ان‌جی، مینی ال‌ان‌جی و سی‌ان‌جی، حجم صادرات گاز را افزایش دهیم.
وی در ادامه به دریافت گاز از فاز ١٥ و ١٦ پارس جنوبی اشاره کرد و گفت: بهره برداری از این فاز توسط شرکت ملی نفت ایران انجام می‌شود و در ٢٤ ساعت گذشته بیش از ١٤,٨ میلیون مترمکعب گاز از این فاز دریافت شده که این مقدار متغیر است.
به‌گفته عراقی، از ابتدای امسال تاکنون، عملیات گازرسانی به بیش از سه‌هزار روستا آغاز شده که هم اکنون یک‌هزار و 200 روستا به شبکه سراسری گاز متصل شده و یک‌هزار و 800 روستای باقی‌مانده نیز تا پایان سال به شبکه سراسری متصل می‌شوند.
وی تأکید کرد: مشترکان گاز مسائل ایمنی و مصرف بهینه را رعایت کنند تا شاهد اتفاقات ناگوار نباشیم.
عراقی با اظهار اینکه مصرف گاز بخش خانگی در فصل زمستان بین چهار تا پنج برابر افزایش می‌یابد، اعلام کرد: صرفه‌جویی مشترکان بخش خانگی، زمینه افزایش حجم تحویل گاز به صنایع و نیروگاهها و در پی آن کاهش آلودگی هوا را فراهم می‌کند.

بازگشت به شاخه اخبار صنعت و اقتصاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا