صادرات نفت ایران به آسیا بیش از ۹۰ درصد افزایش یافت

صادرات نفت ایران به آسیا بیش از ۹۰ درصد افزایش یافت

صادرات نفت جمهوری اسلامی ایران در ماه اوت (مهر - آبان ) به کشورهای آسیایی نسبت به ماه مشابه پارسال ( ۲۰۱۵ ) بالغ بر ٩٢ درصد افزایش نشان می دهد.

 

لغو تحریم‌های ایران و تلاش های این وزارتخانه برای بازستانی بازار، موجب شد تا سهم ایران در بازار آسیا به روزهای پیش از تحریم نزدیک شود.
ایران که در روزهای تحریم، حداکثر یک میلیون بشکه نفت به مشتریان خود فروخته بود، اکنون سهمی بیش از دو میلیون و ٥٠٠ هزار بشکه ای از بازار نفت را به خود اختصاص داده و کشورهای آسیایی همچنان بزرگترین مشتریان نفت ایران محسوب می شوند.
بر اساس آخرین آمارها، مقصد ٦٣درصد نفت ایران کشورهای آسیایی است که از آن به‎ عنوان قطب بزرگ مصرف کننده نفت جهان نام می برند و همه کشورها تلاش دارند سهمی قابل توجه از این بازار را به خود اختصاص دهند.
ایران پس از تحریم ها با پیگیری و تلاش خود موفق شد، سهم حداکثری را به دست آورد، و رشد صادرات به کشورهای آسیایی در ماه اوت نسبت به ماه مشابه پارسال حاکی از این امر است.
اکنون سهم ایران از بازار آسیا، بیش از یک میلیون و ٦٠٠ هزار بشکه در روز است و شرکت ژاپنی ماروبنی (marubeni) نیز از خریداران سنتی نفت و نفتای ایران در سال ٢٠١٢ است.
شرکت ژاپنی یاد شده به دلیل تحریم‌ها واردات خود را کاهش داده بود و اعلام کرد که تمایل دارد همکاری خود را با ایران افزایش دهد.

 

بازگشت به شاخه اخبار صنعت و اقتصاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا