فرصت سوزی مسئولان در عدم انتخاب سرمایه گذار

فرصت سوزی مسئولان در عدم انتخاب سرمایه گذار

گروه معادن - معدن فسفات چرام با هدف اشتغالزایی و توسعه صنعتی پس از ۲۵ سال که گواهی کشف آن صادر شد هنوز در رویای بهره برداری شب را به روز و روز را به شب می رساند و این در حالی است که بسیاری از جوانان چرام در جستجوی کار هستند.

به گزارش ماین نیوز، وجود معادن، جنگل ها، رودخانه ها، جاذبه های گردشگری و نیروی انسانی توانمند تنها گوشه ای از ظرفیت های استان کهگیلویه وبویراحمد است.

این استان دارای معادن فسفات، بوکسیت، دولومیت، سلستین، سیلیس و مس است و از نظر ذخایر زیرزمینی و معدن از جمله استان های غنی کشور است. رونق معادن سبب محرومیت زدایی، ایجاد اشتغال و همچنین توسعه اقتصادی در کشور و به تبع آن در استان می شود.

شهرستان چرام یکی از شهرستان های 8 گانه استان کهگیلویه وبویراحمد است که دارای معادن و ذخایر زیرزمینی است. شهرستان نوپای چرام در غرب و فاصله 183 کیلومتری شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه وبویراحمد واقع شده است.
از عمر شهرستان شدن چرام تنها 7 سال می گذرد اما شاید چرام فقط نام شهرستان شدن را به یدک می کشد و نشانه ای از پیشرفت شهرنشینی و توسعه در آن دیده نمی شود.
معدن فسفات چرام یکی از بزرگترین معادن فسفات کشور
معدن فسفات چرام یکی از چندین طرحی بود که در این استان بارقه ای از امید را برای ایجاد اشتغال در دل خیلی از جوانان بومی این منطقه روشن کرد اما این امید روشن نشده خاموش شد.
نام این شهرستان با باغ و گل و بوستان عجین شده است و چشمه بلقیش همچون نگینی در آن می درخشد اما علاوه بر جاذبه های طبیعی و گردشگری طلای دیگری در این منطقه چشم انتظار حرکتی از سوی مسئولان است تا شاید جمع کثیری از جوانان جویای کار این منطقه را برای رشد و توسعه شهر خود به سوی خود فراخواند.
معدن فسفات چرام یکی از این سرمایه های غنی است که در صورت بهره برداری از آن محرومیت با این منطقه بیگانه می شود و دوباره امید میهمان خانه های مردم این منطقه خواهد شد.
در آخرین مطالعات به عمل آمده، برآورد معدن فسفات چرام 80 میلیون تن با عیار 8.5 تا 9 درصد است و به گفته کارشناسان این معدن از نظر میزان ذخیره و عیار بالا در کشور منحصر به فرد است. ارز آوری و سود دهی بالای این طرح اقتصادی و تولیدی و برگشت سریع سرمایه از دیگر مزیت های این پروژه است.
با وجود اینکه مدیریت ارشد استانی بارها در نشست های گوناگون و در جمع خبرنگاران از آمادگی کامل در مورد همکاری لازم برای تامین منابع تسهیلاتی، صدور مجوزها و تسهیل در مورد فسفات چرام خبر داده بود ولی متاسفانه بهره بردای از این معدن فقط در حد یک آرزو است.
چرخه تولید این معدن ارزشمند شامل کانی آرایی، تولید انواع اسیدها و کودهای شیمیایی کامل شود.
معدن فسفات چرام یکی از بزرگترین معادن فسفات کشور محسوب می شود که تاکنون هیچ بهره برداری از آن صورت نگرفته است. عملیات اکتشافی این معدن در سال 1349 آغاز شد و در سال 1372 به پایان رسید.
این معدن هم اکنون در لیست طرح های 15 گانه آمایش صنعتی و معدنی استان قرار دارد و یکی از طرح های بزرگ صنعتی و معدنی استان به شمار می رود. دسترسی به محورهای ارتباطی اهواز به شیراز و نزدیکی به بنادر خلیج فارس از مهم ترین ویژگی های معدن فسفات چرام است.
فسفات چرام را راه اندازی می کنیم
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه وبویراحمد پیرامون مسئله معدن فسفات با اشاره به اینکه مطالعات معدن فسفات چرام از سال 45 آغاز شد،گفت: این معدن در سال 70 براساس مطالعات تکمیلی به نام شرکت تهیه و تولید گواهی نامه کشف صادر شد.
داریوش دیودیده با بیان اینکه این معدن در فاصله 15 کیلومتری روستای بناری در شهرستان چرام واقع شده است، گفت: استخراج معدن به صورت زیرزمینی و در طول 13 کیلومتر است.
وی با بیان اینکه آگهی مزایده معدن به صورت 20 ساله با قیمت پایه حقوق دولتی است، بیان کرد: سرمایه گذار موظف شد سالیانه 500 هزار تن برداشت و هر سال معادل مقداری که برداشت می کنند به خزانه واگذار کنند.
دیودیده عنوان کرد: در تاریخ 17 مردادماه 90 پروانه بهره برداری از معدن فسفات چرام صادر شده ولی تا کنون هیچگونه عملیات معدن کاری انجام نشده است.
وی با بیان اینکه این سرمایه گذار فرصت را از رقبا گرفته و کاری انجام نداده است، تاکید کرد: ما منتظر نظر شورای عالی معادن هستیم و بر اساس آن اقدام می کنیم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه وبویراحمد مهم ترین مشکل معدن فسفات چرام را سرمایه گذار دانست و افزود: برای سرمایه گذاران فرش قرمز پهن می کنیم.
دیودیده با اشاره به اینکه هر معدنی در ابتدای کار با مشکلات زیرساختی رو به رو است، تصریح کرد: در تاریخ 4 شهریور ماه 94 نامه ای به شرکت گاز ارسال شد تا در صورت تامین به میزان 210 میلیون متر مکعب جهت تولید محصولات فسفاتی همکاری کنند.
وی با اشاره به اینکه در تاریخ 10 مردادماه 94 شرکت آیرما برای دریافت 103 میلیون دلار تسهیلات ارزی به بانک سپه صنعت و معدن معرفی شد، تاکید کرد: نشست های متعددی با حضور استاندار فعلی، نماینده مردم چرام درمجلس شورای اسلامی، رئیس صندوق توسعه ملی، معاون امور معدنی و مدیرعامل بانک سپه برگزار شد و هر بار مدیرعامل آیرما از حضور در این جلسات خودداری می کرد و تنها به فرستادن نماینده خود اکتفا می کرد.
دیودیده با تکذیب این ادعای شرکت آیرما که صنعت و معدن مانع از ارائه اطلاعات اکتشافی به این شرکت شد، عنوان کرد: شرکت دارنده گواهی کشف و آیرما بر روی مبالغ اعلامی اعتراض داشتند و طی 3 بار کارشناسی و پیگیری جدی سازمان در نهایت بر روی مبلغ 600 میلیون و 60 هزار تومن برای تکمیل به ثبت اسناد معرفی شدند.
دیودیده با بیان اینکه این ماجرا در سال 95 انجام شد بیان کرد: از آنجا که دوره فرصت دوم برای راه اندازی رو به اتمام است و در عملیات اجرایی ومعدن کاری پیشرفتی مشاهده نشد تا تعیین تکلیف این وضعیت فعلا رد و بدل مالی به صورت موقت بین دو شرکت متوقف شد.
وی با بیان اینکه سازمان صنعت و معدن شرکت آیرما را چندین بار به چند جای مختلف از جمله بانک های عامل ، فاینانس و منابع داخلی معرفی کرد، تصریح کرد: خود سرمایه گذار پیگیری نکرده است.
دیودیده اظهار داشت: مدیرعامل آیرما به مسئولان صنعت و معدن استان گفته است که با این روش ها استخراج از معدن فسفات چرام اقتصادی نیست و به روشی رسیده که به نام شرکت آیرما ثبت شده است.
وی با بیان اینکه شرکت کوثر یکی از متقاضیان پرو پاقرص برای بهره برداری از معدن فسفات است، تصریح کرد: به طور قطع فسفات چرام را راه اندازی می کنیم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد گفت: این سازمان به صورت جدی پیگیر است تا از طریق یک شرکت توانمند، تشکیل کنسرسیوم و یا مشارکت سرمایه گذاران این معدن به بهره برداری برسد و این در حال حاضر در حال مطالعه برای واگذار آن هستیم.
اشتغالزایی برای 300 نفر با بهره برداری از معدن فسفات چرام
وی با بیان اینکه از سال 93 دولت در مصوبه ای معدن را آزاد اعلام کرد، بیان کرد: این مصوبه به این معنا است که هر سرمایه گذاری دارای گواهی معادن است می تواند کار کند.
دیودیده با بیان اینکه صنعت و معدن درخواست سلب صلاحیت شرکت آیرما را به شورای عالی معادن ارسال کرد، بیان کرد: شنیده حاکی از این است که این سرمایه گذار انصراف داده ولی تا کنون هیچ مدرکی دال بر انصرف به صنعت و معدن ارائه نشده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه وبویراحمد گفت: پس از انصراف شرکت تهیه و تولید شرکت آیرما بعد از برنده شدن در مزایده گواهی بهره برداری از این معدن دریافت کرد.
شرکت آیرما فقط تا پایان شهریور ماه 95 فرصت دارد
وی با بیان اینکه یکی از مهم ترین مشکلات این معدن زیرزمینی بودن آن است، عنوان کرد: به همین دلیل فراهم آوردن برخی از زیرساخت ها در آن با مشکلاتی رو به رو است.
دیودیده با بیان اینکه شرکت آیرما بیش از 7 سال معدن را در دست دارد، تاکید کرد: تا کنون هیچ گونه اقدامی مبنی بر بهره بردای از این معدن توسط این شرکت انجام نشده است.
وی بیان کرد: ما براساس قانون هر چند وقت یک بار وضعیت معدن را به شورای عالی معادن گزارش داده و آنها پس از بررسی یک بازه زمانی یک ساله فرصتی به شرکت آیرما دادند تا از این معدن بهره برداری کند ولی باز شرکت هیچ اقدامی انجام نداده و اکنون شورای عالی معادن یک فرصت 6 ماهه به این شرکت داده است و تا پایان شهریور 95 فرصت دارند.
دیودیده تصریح کرد: تا کنون هیچ گونه مزایده ای برای واگذاری معدن فسفات چرام به سرمایه گذار دیگری انجام نشده است.
وی بیان کرد: اگر شرکت آیرما در این مدت تعیین نشده کار خاصی انجام ندهد ما براساس نظر شورای عالی معادن در زمینه این معدن اقدام خواهیم کرد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه وبویراحمد تاکید کرد: در صورت بهره برداری از معدن فسفات چرام براساس گواهی تجهیز برای 300 نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی ایجاد می شود.
دیودیده با بیان اینکه نزدیک به 5 هزار متر حفاری انجام شده است، گفت: با وجود اینکه شرکت آیرما چندین سال است که گواهی بهره برداری را دریافت کردند ولی هیچگونه اقدامی انجام نداده و به تبع این مسئله استاندار، نماینده مردم چرام در مجلس شورای اسلامی و خود مردم چرام از این وضعیت ابراز نارضایتی کردند.
کهگیلویه وبویراحمد یکی از برخوردارترین استان های کشور است
مدیرعامل شرکت بین المللی آیرما نیز می گوید: با توجه به فرصت ها استان کهگیلویه و بویراحمد بر خلاف تبلیغات منفی که در مورد محروم بودن آن مطرح است یکی از برخوردارترین مناطق کشور به شمار می‏آید.

شهرام شریعتی افزود: وجود بزرگترین معادن و ذخایر قطعی و منابع احتمالی فسفات کشور، همچنین منابع بوکسیت و نیترات پتاسیم، وجود منابع آبی ارزشمند و محیط طبیعی بکر و طبیعت آرام، همچنین وجود سنگ مخزن‏های هیدروکربوری و در پایان ارزش گردشگری تاریخی استان جزو اهم ویژگی های آن به شمار می آید.
وی یکی از نقاط ضعف استان را نبود نیروی کار متخصص در بسیاری از رشته ‏های فنی و مهندسی، همچنین افراد با تجربه و آموزش دیده و صنعتی دانست و بیان کرد: در سیستم دولتی، نیروهای اداری، توان کافی برای ارائه مشاوره و خدمات مورد نیاز سرمایه گذاران را ندارند.
زیرساخت های لازم برای بهره برداری از معدن فسفات چرام فراهم نیست
شریعتی با بیان اینکه نیروهای دولتی عموماً کم تجربه بوده و با آئین نامه ‏ها و قوانین جدید، آشنائی لازم را ندارند، تاکید کرد: استان کهگیلویه وبویراحمد فاقد زیرساخت های مناسب در همه نقاط است.
وی با بیان اینکه امکانات لازم جهت سرمایه‏گذاری در استان فراهم نیست، عنوان کرد: تعهدی برای تفاهم ها و قراردادها چه به صورت کتبی و چه به صورت شفاهی از طرف استان وجود ندارد.
شریعتی وجود معارضان محلی را یکی دیگر از مشکلات استان برای سرمایه گذاران دانست و گفت: شبکه حمل و نقل و امکانات ترابری در استان محدود است و ماشین آلات راه سازی و صنعتی پیشرفته در استان وجود ندارد.
وی با اشاره به اینکه بودجه های حمایتی استان محدود وناچیز است، اظهار داشت: استان فاقد شرکت های مهندسین مشاور و پیمانکاران حرفه ای و حتی متوسط است.
مدیرعامل شرکت آیرما با بیان اینکه شرکت آیرما 6 سال پیش یعنی در سال 90 در مزایده بهره برداری از معدن فسفات کوه لار چرام برنده شد، اظهار داشت: یکی از مهم ترین مشکلات ما از همان ابتدای کار عدم ارائه اطلاعات مطالعات کارشناسی معدن از سوی شرکت قبلی به آیرما بود.
شریعتی ابراز کرد: براساس ماده 36 قانون معادن مبلغ 600 میلیون تومان از سوی ما به صندوق دادگستری بابت هزنیه دارنده گواهی نامه کشف پرداخت شد.
وی با بیان اینکه انتظار می رفت سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه وبویراحمد اطلاعات لازم در مورد معدن فسفات را در اختیار ما قرار دهد، عنوان کرد: از مرداد ماه سال 90 حتی یک برگه خالی از صنعت و معدن به عنوان اطلاعات اکتشافی در اختیار ما قرار ندادند.
شریعتی با بیان اینکه این پروژه که قرار بود از 5 سال گذشته با سرمایه گذاری بالغ بر 140 میلیون دلار (ارزی) و 1000 میلیارد ریال صورت پذیرد به علت عدم هماهنگی بخش دولتی با بخش خصوصی و سرمایه گذار رها شد، عنوان کرد: از آن زمان تاکنون حتی یک جلسه از سوی صنعت، معدن و تجارت استان با بانک های عامل در خصوص حمایت از سرمایه گذاری ما برگزار نشد.
وی تاکید کرد: شورای عالی معدن در بهمن ماه 94 نامه ای به سازمان صنعت و معدن به حکم معاون وزیر ارسال کرد که اگر شرکت بهره بردار (آیرما) سلب صلاحیت هم شود باید هزینه گواهی نامه کشف در پشت پروانه ظهر نویسی شود چون حقوق گواهی نامه دارنده کشف از سوی آنها پرداخت شد.
شریعتی بیان کرد: در نشستی با شرکت تهیه و تولید در اسفندماه 94 برگزار شد، مقرر شد مقداری پول دریافت کنند و اطلاعات ارائه بدهند که رئیس فعلی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ممانعت کرد.
وی با بیان اینکه مقرر شد هزینه های ارزی را دولت پرداخت کند، عنوان کرد: استان از محل منابع ارزی خودش و صندوق توسعه ملی تسهیلات لازم را برای سرمایه گذار فراهم کند که این امر محقق نشد.
شریعتی اظهار داشت: ما با چندین مدیرعامل از جمله بانک سپه و مدیر صندوق توسعه ملی رایزنی کرده که صنعت و معدن در هیچ کدام از این جلسات حضور نداشت.
معدن فسفات چرام یکی از سخت ترین معادن ایران است
مدیرعامل آیرما با بیان اینکه در تاریخ آذرماه 94 مجوزی از وزارت نفت مبنی بر اختصاص 210 میلیون متر مکعب گاز برای سال 98 برای پروژه فسفات چرام را پیگیری کردیم، افزود: یکی دیگر از مشکلات سرمایه گذار قبلی هم عدم اختصاص تعهدات ارزی دولت بود استاندار فعلی کهگیلویه وبویراحمد تنها استانداری بود که در بین 4 استاندار گذشته به این پروژه بها می داد ولی متاسفانه اطلاعات ارائه شده به استاندار واقعیت نداشتند.
شریعتی یکی از مهم ترین مشکلات سرمایه گذاری در استان کهگیلویه وبویراحمد را نبود زیرساخت های مناسب از جمله، آب، برق و گاز برای سرمایه گذاری عنوان کرد و افزود: معدن فسفات چرام به علت زیرزمینی بودن یکی از سخت ترین معادن ایران است.
وی با بیان اینکه این معدن 100 درصد زیرزمینی است، تاکید کرد: یکی از دشوارترین معادن ایران است بهره برداری از این معدن بسیار هزینه بردار است و بدون حمایت بخش دولتی از سرمایه گذار امکان پذیر نیست.
شریعتی بیان کرد: براساس طرح شرکت آیرما در صورت بهره برداری از این معدن برای 890 نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی ایجاد می شود.
چرام در رویای صنعتی شدن می ماند
مهدی احدی یکی از جوانان چرامی در این رابطه گفت: دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی معدن هستم مدت ها شرایط حضور و اشتغال به کارم در برخی از ستان های صنعتی کشور وجود داشت ولی به خاطر عرق و علاقه به شهرم فعلا در چرام ماندگار شدم.
این جوان جویای کار بیان کرد: شهرستان چرام یکی از غنی ترین بخش های معدنی استان کهگیلویه و بویراحمد و منطقه جنوب کشور به حساب می آید که دارای مواد معدنی متنوع به صورت های توده ای، رگه ای و رسوبی است و معادن فسفات، بوکسیت،سرب، گچ تنها گوشه ای از سرمایه های معدنی این شهرستان است.
احدی گفت : توسعه صنعتی هر منطقه ای با توجه به وجود ذخایر و معادن آن است ولی متاسفانه شهرستان چرام رنگ و بویی از توسعه ندیده است.
وی با بیان اینکه وجود چنین منابع ارزشمندی در این منطقه می توانست عاملی مؤثر در افزایش درآمد مردم، کاهش نرخ مهاجرت، کاهش بیکاری و ایجاد اشتغال برای جوانان منطقه شود، تصریح کرد: بی توجهی مسئولان استانی و شهرستانی و عدم شناخت این ظرفیت ها باعث شد چرام سال های بسیار دیگری از شهرستان های و استان های صنعتی ایران عقب بماند و آرزوی شیرین صنعتی شدن را به رویا ببرد.
در حالی که جوانان تحصیلکرده و مردم و نسل آینده چرام و حتی استان در انتظار بهره برداری از این معدن هستند مسئولان با فرصت سوزی و عدم انتخاب سرمایه گذار توانمند و حمایت از آن کور سوی امید برای بهره برداری از این معدن را هم به یاس مبدل کردند.
امید است هئیت دولت در سفر خود به استان کهگیلویه وبویراحمد مرحمی بر این همه درد مردم شریف و خونگرم چرام بگذارند و در آینده نزدیک شاهد آغاز عملیات بهره بردای از این معدن باشیم.
گزارش از سیده زهرا موسوی
بازگشت به شاخه اخبار معدن بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا