مصری نژاد خبر داد:

صرفه‌جویی ۳۰ درصدی برق و ۴۳ درصدی آب در فولاد اردکان

صرفه‌جویی ۳۰ درصدی برق و ۴۳ درصدی آب در فولاد اردکان

گروه معادن >سنگ آهن - مدیر امور مجتمع گندله‌سازی اردکان با اشاره به تکمیل و راه اندازی یک واحد یک میلیون تنی تولید فولاد و واحد یک میلیون و 550 هزار تنی آهن اسفنجی در مجموعه گندله سازی اردکان گفت: فناوری بکاررفته در این مجموعه کاملا جدید است و با آخرین فناوری روز دنیا به روش (هات شارژ) احداث شده است و ظرفیت این واحد شمش تا 1.3 میلیون تن قابل افزایش است.

به گزارش ماین نیوز، محمود مصری نژاد با تاکید بر نوآوری های بکاررفته در مجموعه تولید فولاد اردکان برای کاهش مصرف آب و انرژی افزود: دو اقدام اساسی در این زمینه انجام شده است. در گام نخست برای کاهش مصرف انرژی در واحد جدید تولید شمش اردکان، آهن اسفنجی با دمای 600 درجه توسط شبکه انتقالی مستقیما از واحد احیاء به کوره ذوب فولاد منتقل می شود که این موجب کاهش 30 درصد مصرف انرژی و الکترود می شود. همچنین برای کاهش مصرف آب نیز با نصب تجهیزات جدید خنک کننده، آب موردنیاز در شبکه بسته حرکت می کند به این ترتیب نه رسوب افزایش می یابد و نه آلودگی ایجاد می شود، ضمن اینکه مصرف اب نیز بیش از 40 درصد کاهش می یابد.

وی تصریح کرد: به این ترتیب با کاهش مصرف آب و انرژی و کاهش زمان ذوب تعداد دفعات ذوب در کوره افزایش می یابد و به راحتی می توان از واحد تولید شمش با ظرفیت یک میلیون تن، بیش از یک میلیون و 300 هزار تن تولید بدست آورد.

مدیر امور مجتمع گندله‌سازی اردکان با اشاره به اقدامات انجام شده برای تکیمل زیرساختهای موردنیاز در طرحهای توسعه واحد گندله سازی اردکان افزود: تاکنون 11 کیلومتر راه آهن، یک نیروگاه 500 مگاواتی سیکل ترکیبی، 24 کیلومتر خطوط انتقال برق و 300 کیلومتر لوله کشی فاضلاب برای استفاده از پس اب فاضلاب شهر اردکان ایجاد شده است.

مصری نژاد همچنین طرح افزایش ظرفیت واحد گندله سازی اردکان را از دیگر طرحهای توسعه ای مجموعه عنوان کرد و گفت: اجرای طرح افزایش ظرفیت گندله سازی با مشارکت شرکت کوبه ژاپن آغاز شده است که تاکنون 40 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و پیش بینی می شود با اجرای این طرح ظرفیت تولید گندله در این واحد صنعتی تا پایان امسال از مرز 4 میلیون تن نیز فراتر رود.

گفتنی است در حال حاضر سالانه 3 میلیون و 400 هزار تن گندله، یک میلیون و 600 هزار تن آهن اسفنجی و 800 هزار تن شمش فولاد در این مجتمع صنعتی تولید می شود.
بازگشت به شاخه اخبار معدن بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا