ارتباطات، در سایه اقتصاد مقاومتی

ارتباطات، در سایه اقتصاد مقاومتی ماین نیوز: ارتباط ازجمله مفاهیمی است که همراه بشر خلق شده و در گذر زمان، تغییر و بسط یافته است. به بیانی، سخن گفتن از تحول، بدون چنین مفهومی در ذهن نمی‌گنجد. امروزه نیز در شرایط جدید ارتباطی ایران قدم به دوران تازه‌ای گذاشته و ابزارهای ارتباطی را برای اهداف عالی خود به خدمت گرفته است.ویژگی امروز ارتباط، تعامل و رابطه دوسویه است و این امر به سبب نیازی بوده که انسان از ارتباط، طلب می‌کرده است. سال‌هاست بخش‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و اجتماعی، خود را از رابطه یکسویه، جداشده می‌بینند و به همین سبب، رشد و تعالی را در یک مسیر دوطرفه جست‌وجو می‌کنند.

امروزه اقتصاد ایران نیز در ابتدای این جاده قرار گرفته اما الگویی که پیش‌رو دارد، مقاوم‌سازی پایه‌های رشد را در اولویت قرار داده است. براساس این الگو که از سوی رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی» نامگذاری شده، ایران در حال رقم‌زدن ارتباطات جدیدی با جهان پیرامونی است که منافع بلندمدت را در یک اقتصاد پایدار فراهم می‌کند. توانمندی‌های انسانی، منطقه‌ای و منابع طبیعی نیز همین الگو را متذکر می‌شود. بخش معدن و صنایع معدنی کشورمان، همانند گذشته تنها خریدار کالایی برای مصرف و حتی تولید صرف نخواهد بود بلکه ارزش را بر تولید دانش و خلق سرمایه بنا می‌گذارد. آسیب‌ها و تجارب گذشته، ما را به تقویت بنیان‌های اقتصادی رهنمون کرده است. ایمیدرو نیز به عنوان سازمان توسعه‌ای که رسالت آبادانی و رشد بخش معدن و صنایع معدنی را دارد، از چنین مدلی برای توسعه حال و آینده، بهره می‌گیرد.

تفکر امروزی نیز غیر از یک ارتباط تعاملی، به موضوع دیگری نمی‌اندیشد و فرآیند مذاکرات و اسناد امضاشده در حوزه معدن و صنایع معدنی، حول محور مقاوم‌سازی اقتصاد می‌شود. معدن ریشه در خاک این مرز و بوم دارد و درخت تنومند آن نیز ثمره‌ای برای همین سرزمین دارد. از همین رو دست‌اندرکاران آن تاکید دارند که معدن، نمادی برای اقتصاد مقاومتی و توسعه پایدار است. این امر نیز در سایه ارتباطات با هدف جذب و خلق دانش شکل می‌گیرد، ارتباطاتی که بر منافع بلندمدت، بنا گذاشته شده است. و چه نیکوست که در تقویم سالانه، روزی را به «ارتباطات» اختصاص داده‌اند. روز ارتباطات، فرصتی برای تقدیر از فعالان این حوزه تخصصی و دانش‌محور است که شاید به جرات بتوان اذعان کرد، روابط عمومی و نیروهای پرتوان آن، در صدر این رویداد قرار دارند. این روز را به همه مدیران، کارشناسان، روزنامه‌نگاران و فعالان عرصه ارتباطات تبریک می‌گویم.


دکتر مهدی کرباسیان
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس هیات عامل ایمیدرو
بازگشت به شاخه اخبار معدن بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا