حرکت‌لاک‌پشتی آتی سکه در مسیر نزولی

حرکت‌لاک‌پشتی آتی سکه در مسیر نزولی
بازار آتی سکه طی هفته گذشته با تاثیرپذیری از بازار جهانی طلا و ارز روند آرام و رو به پایینی را تجربه کرد، این در شرایطی است که طی مدت مذکور به دلیل وجود خبرهای فراوان اثرگذار بر قیمت سکه، تقاضا برای خرید افزایش یافت.

به این ترتیب حجم معاملات آتی سكه طی هفته گذشته در بورس كالای ایران به 61هزار و 164 قرارداد و ارزش آن به بیش از 6هزار و 789 میلیارد ریال رسید که نسبت به هفته قبل از آن رشد 24 درصدی را تجربه کرد، چرا‌که طی هفته منتهی به 10 اردیبهشت حجم هفتگی معاملات به 48 هزار و 945 قرارداد رسیده بود.طی هفته اخیر در بین سررسیدهای فعال بازار آتی سکه، بیشترین حجم معاملات با 52 هزار و 62 قرارداد به معاملات تحویل دی ماه اختصاص داشت تا ارزش این سررسید نیز به بیش از 5هزار میلیارد و 811میلیون ریال برسد. این در شرایطی است که سررسید آبان ماه سال جاری با حجم 6 هزار و 567 قرارداد و به ارزش بیش از 717 میلیارد ریال در جایگاه دوم قرار گرفت، همچنین قرارداد تحویل شهریور ماه نیز با 885قرارداد به ارزش بیش از 95 میلیارد ریال در جایگاه سوم معاملات قرار گرفت، این در شرایطی است که قرارداد تحویل تیر ماه نیز با 861 قرارداد به ارزش بیش از 91 میلیارد ریال در جایگاه چهارم معاملات قرار گرفت، در پایان نیز رتبه آخر معاملات به قرارداد آتی سكه تحویل اردیبهشت با 789 قرارداد به ارزش 82 میلیارد ریال اختصاص یافت.

از طرفی بررسی روند معاملات آتی سکه در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته (چهارشنبه) نشان می‌دهد بهای سکه در سررسیدهای مختلف با کاهش روبه‌رو شد؛ به‌طوری که سکه تحویل اردیبهشت با قیمت یک میلیون و 42 هزار تومان به فروش رسید که کاهش38/ 0 درصدی را در این روز به ثبت رساند. قرارداد تحویل تیر نیز با قیمت یک میلیون و 56 هزار تومان معامله شد و افت29/ 0 درصدی را در این روز تجربه کرد. این در شرایطی است که سکه تحویل شهریور سال جاری با قیمت یک میلیون و 70هزار تومان مورد معامله قرار گرفت و با کاهش 28/ 0 درصدی نسبت به روز سه‌شنبه اخیر همراه شد. همچنین سکه سررسید آبان ماه با افت 07/ 0 درصدی با قیمت یک میلیون و 88هزار تومان معامله شد. این در شرایطی است که سکه تحویل دی ماه با نرخ یک میلیون و 110 هزارتومان، کاهش 15/ 0 درصدی را تجربه کرد.

از سویی در بازار نقدی نیز طی هفته گذشته قیمت سکه با نوسان رو‌به‌رو شد. کاهش ارزش دلار در بازارهای جهانی موجب نوسان کاهشی دلار در بازار داخلی شد و قیمت دلار از 3470 تومان به 3440 تومان رسید و در واقع اختلاف 30 تومانی را در یک هفته تجربه کرد که این موضوع بر افت و خیز قیمت سکه در بازار نقدی تاثیری اندک گذاشت. همه این اتفاقات در حالی است که قیمت هر قطعه سکه تمام بهار که در اوایل هفته یک میلیون و 50 هزار تومان بود، به یک میلیون و 34 هزار تومان رسید و حدود 16 هزار تومان در طول هفته گذشته کاهش یافت.

به این ترتیب نوسانات رو به پایین و آرام بهای طلا در بازارهای جهانی طی هفته اخیر بازار نقدی و آتی سکه را تحت‌تاثیر قرار داده بود. از همان ابتدای هفته، بازار معاملات آتی سکه، در مسیر کاهش قیمت‌ها پیش رفت. خبرهای متفاوتی موجب ثبت این روند برای سکه آتی در طول هفته شد. البته قیمت سکه نقدی و دلار نیز هفته‌ای کاهشی را از سر گذراند. بهای هر اونس طلا روز شنبه در پی سخنرانی رئيس بانک مرکزی آمريکا در مورد بهبود نسبی اوضاع اقتصادی، کاهش اجرای سیاست‌های پولی و تقویت ارزش دلار، با کاهش مواجه شد.

البته برخی تحلیل‌ها گویای این مطلب است که پایان رکود فصلی بازار نیز سبب شده تا سطح معاملات در بازار افزایش یابد و از افت شدید قیمت‌ها جلوگیری شود، اما به‌طور کلی فعالان بازار طی هفته گذشته با ایجاد موقعیت‌های جدید، خرید و فروش را افزایش داده و در انتظار بازگشت مجدد بهای اونس به کانال 1300 دلاری هستند. بنابراین این موضوع باعث شد تا برخی کارشناسان بازار، به افزایش مجدد قیمت سکه در بازار امیدوار باشند. بازار معاملات آتی نیز در این هفته شاهد نوسانات فراوان در دامنه محدود بود؛ به‌طوری که در فواصل زمانی کوتاه، به‌طور مداوم درصد تغییرات از مثبت به منفی و برعکس، تغییر می‌کرد. گفته می‌شد دلیل این امر آن است که اولا کارشناسان کاهش چندانی را برای بهای دلار پیش‌بینی نمی‌کنند و از سوی دیگر معامله‌گران این بازار قصد کاهش قیمت برای سکه آتی را بیش از این ندارند.

بر این اساس روند رو به پایین قیمت‌ها تا آخرین روز از معاملات سکه آتی بورس کالا، ادامه یافت وقیمت سکه نقدی و آتی در بازار داخلی مجددا افت کرد. یکی از مهم‌ترین دلایل این کاهش قیمت‌ها، خبرهای منتشر شده از کاهش احتمال افزایش نرخ بهره فدرال رزرو بوده است و در نتیجه قیمت جهانی طلا در انتظار افزایش مجدد قیمت‌ها است.

به گزارش استیل ایران به نقل از دنیای اقتصاد، البته قیمت هر اونس طلا در بازارهای بین‌المللی در پایان مبادلات روز جمعه با 7/ 1 درصد افزایش به بیش از 1294 دلار رسیده بود. از سویی رئیس فدرال رزرو روز پنج‌شنبه اعلام کرد که اگر آمارهای اقتصادی اجازه دهد، از افزایش نرخ بهره حمایت خواهند کرد.به هر حال اتفاقات هفته گذشته توانست تا حدودی بازارها را از رکود خارج کند، اما با این حال تحولات بازار در حد انتظار نبود به نحوی که باز هم چشم‌ها به هفته آینده دوخته شده است.بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا