نروژ خواستار توسعه میدان«سردار جنگل» در دریای خزر شد

نروژ خواستار توسعه میدان«سردار جنگل» در دریای خزر شد

یک مقام مسئول با اشاره به انجام مذاکراتی با شرکت‌های اروپایی برای توسعه میادین نفتی دریای خزر از دریافت پیشنهاد یک شرکت بزرگ نفتی نروژ برای توسعه میدان سردار جنگل شد.

رامین خودآفرین در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت جذب سرمایه گذاران خارجی به منظور توسعه میادین نفت ایران در دریای خزر، گفت: تاکنون مذاکراتی با سه شرکت نفتی از ایتالیا، دانمارک و نروژ برای توسعه و یا تامین تجهیزات میادین نفتی ایران در دریای خزر انجام شده است.

رئیس امور بین‌الملل شرکت نفت و گاز خزر با اعلام اینکه تاکنون در زمینه ساخت تاسیسات فراساحلی، با دانمارکی‌ها به توافق رسیده ایم، تصریح کرد: مذاکرات دیگری در خصوص ساخت تاسیسات دریایی با شرکت های ایتالیایی انجام شده است.

این مقام مسئول از ارائه پیشنهادی توسط یک شرکت نروژی برای توسعه میادین نفتی دریای خزر خبر داد و افزود: این شرکت نروژی خواستار توسعه میدان نفتی سردار جنگل شده است.

وی با اشاره به بالا بودن هزینه سرمایه گذاری توسعه میادین نفتی ایران در دریای خزر، خاطرنشان کرد: ایران به دنبال جذب سرمایه گذاران خارجی برای توسعه میادین نفتی در دریای خزر است.

فرهنگ خطیبی سرپرست شرکت نفت خزر پیشتر با بیان اینکه به زودی عملیات جابه‌جایی و لنگراندازی سکوی نیمه شناور حفاری امیرکبیر در موقعیت جدید در آب‌های عمیق دریای خزر انجام می‌شود، گفته بود: در آینده‌ای نزدیک و با حصول اطمینان از آمادگی کامل ناوگان دریایی صنعت نفت، عملیات جابه‌جایی و لنگراندازی سکوی امیرکبیر در موقعیت جدید نفتی دریای خزر انجام خواهد شد.

علاوه بر این، شرکت ملی نفت ایران در دوران پسا تحریم به دنبال توسعه فعالیت‌های اکتشاف نفت و گاز دریای خزر بوده به طوری‌که دست کم اکتشاف و توسعه سه بلوک جدید اکتشافی و توسعه‌ای شامل بلوک‌های ۲۴، ۲۶ و ۲۹ و بلوک سردار جنگل به منظور حفاری اکتشافی و توسعه در آب‌های عمیق دریای خزر به عنوان فرصت‌های جدید سرمایه گذاری به شرکت‌های بزرگ نفتی جهان معرفی شده است.

به گزارش مهر، اردیبهشت ۱۳۹۱ صنعت نفت ایران برای اولین بار موفق به کشف نفت در دریای خزر شد. میدان سردار جنگل حاوی ۲ میلیارد بشکه نفت خام درجا است که حداقل ۵۰۰ میلیون بشکه از آن قابل استحصال است.

براساس اعلام مسئولان وقت شرکت ملی نفت ایران، میدان تازه اکتشاف شده در آب‌های حاکمیتی ایران در دریای خزر قرار گرفته است و با هیچ یک از کشورهای همسایه مشترک نیست.

برآوردهای اولیه حاکی از آن است که در این بلوک اکتشافی حدود ۸ تا ۱۰ میلیارد بشکه ذخایر نفت خام وجود دارد که با توجه به ادامه فعالیت‌های اکتشافی در مورد حجم دقیق ذخایر نفت این بلوک در شرایط فعلی نمی توان اظهار نظر کارشناسی انجام داد.

در این بین با گذشت بیش از ۴ سال از کشف اولین میدان نفت و گازی ایران در آب‌های عمیق دریای خزر، به زودی دور جدید فعالیت‌های اکتشاف نفت و گاز ایران در این حوزه هیدروکربوری آغاز می شود.

بر این اساس تیرماه سال‌جاری در نشست ویژه‌ای با حضور رکن‌الدین جوادی، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و معاون وزیر نفت، مسئولان برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت و مدیران شرکت نفت خزر، دستور آغاز فعالیت‌های حفاری در یک بلوک جدید اکتشافی در دریای خزر صادر شد.

بازگشت به شاخه اخبار صنعت و اقتصاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا