حرکت دولت به سمت تورم تک رقمی

حرکت دولت به سمت تورم تک رقمی

حسن روحانی در جلسه توسعه ظرفیت های سرمایه گذاری استان سمنان در خلال بیست و ششمین سفر استانی هیئت دولت، ضمن بیان اینکه برجام عصای موسی نیست که سه ماهه جواب دهد، ابراز داشت: دولت توان معجزه ندارد لذا باید گفت برجام قفل ها را باز کرده و این بار نوبت به حرکت است ما می گوئیم که قفل های کشور هم اکنون باز است اما با نشستن و انکار این موضوع کاری پیش نمی رود پس باید بلند شد و به سوی رشد و توسعه گام برداشت.

وی ضمن تاکید بر اینکه باید شرایطی را در کشور فراهم کنیم که رشد اقتصادی در سایه حضور بخش خصوصی ارتقاء یابد، افزود: امروزه بسیاری از مراکز دست دولتیان است و ما باید بر طبق اصل۴۴قانون اساسی برخی نهادهای حاکمیتی را برای دولت باقی بگذاریم و مابقی نهادها و سازمان ها را برای بخش خصوصی مهیا سازیم.

عرصه اقتصاد نیازمند رقابت سالم برای پیشرفت است

رئیس دولت یازدهم با بیان اینکه عرصه اقتصاد نیازمند رقابت سالم برای پیشرفت است، گفت: این شرایط که یک فعال اقتصادی به آسمان وصل باشد و دیگری بر زمین شرایط عادلانه ای برای رقابت نیست لذا همه باید برای رقابت در عرصه های اقتصادی بر روی زمین قرار گیرند.

روحانی با بیان اینکه امروز برخی به نهادهایی وابسته هستند و اطلاعاتی را در اختیار دارند که رقابت را ناعادلانه کرده اند، افزود:خیلی مسائل در کشور باید رفع شود همچنین دولت نیز برخی مشکلات دارد که نمی تواند آنها را بیان کند چرا که در صورت بیان، مشکلات چند برابر می شوند اما به حول قوه الهی قصد داریم تا با همه قدرت به سوی جلو گام برداریم و لحظه ای عقب نشینی نکنیم.

وی تصریح کرد: امروز قدرت اصلی خداوند متعال است ولی باید توجه داشت که هر زمان همه آحاد مردم با هم به صحنه بیایند همه مشکلات برطرف می شود و در این وضعیت چه کسی یا نهادی است که بتواند با همه آحاد مردم مخالفت کند.

نسبت به سال۹۵ بسیار خوش بین هستم

رئیس جمهور همچنین بر ضرورت مبارزه با مفاسد اقتصادی تاکید کرد و ادامه داد: امروز ما معتقدیم که روز به روز اوضاع کشور بهتر می شود و در این موضوع نباید تردید کرد. نگاهی به آمار نیز این مقوله را مشخص می کند هرچند در سال ۹۴ با وجود برخی توطئه ها و مشکلات اقتصادی رشد چشم گیری نداشتیم اما بازهم پیش بینی ما در این باره این است که رشد کشور منفی نخواهد بود.

روحانی با بیان اینکه نسبت به سال۹۵ بسیار خوش بین هستم، گفت: سیاست های کاهش تورم در دولت یازدهم ادامه خواهد داشت با وجود اینکه بسیاری برای این تصمیم می نویسند و به دیدار من می آیند اما دولت بازهم سیاست کنترل و کاهش تورم را پیش خواهد گرفت. برای ما حتی تورم ۹.۹ نیز مناسب نیست و باید این میزان را پائین آوریم.

وی با اشاره به اینکه تنها چند کشور در دنیا هستند که تورمی دو رقمی دارند، ابراز داشت: امروز تورم نقطه به نقطه در ایران تک رقمی شده است، اما باید به سوی رشد پنج درصد و تک رقمی کردن تورم طی ۱۲ماهه سال نیز گام برداریم.

اهتمام دولت به اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی

رئیس جمهور ضمن بیان اینکه ما به سوی تورم تک رقمی گام برخواهیم داشت و تلاش داریم تا این میزان سال به سال پائین آید، افزود: رشد اقتصادی نیز قطعا در دستور کار دولت خواهد بود و ما در سال ۹۱حتی شاهد رشد منفی ۶.۸درصد بوده ایم که این میزان در سال۹۳به رشد سه درصد بالای صفر افزایش پیدا کرد.

روحانی با اشاره به شعار سال۹۵ تحت عنوان اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل، گفت: عقیده دولت یازدهم به اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی است چرا که ما معتقدیم اقتصاد مقاومتی به معنای رونق اقتصادی، خروج از رکود، عدم وابستگی به نفت، جذب سرمایه و افزایش بهره وری است.

وی افزود: اقتصاد مقاومتی حرکت در مسیری درست است که باید آن را دنبال کرد باید دانست که این مقوله چیز عجیب و غریبی نیست اقتصاد مقاومتی برعکس اعتقاد برخی، اقتصادی انزوا طلب نیست این نوع اقتصاد، اقتصادی درون زا اما برون نگر است از سوی دیگر باید دانست که اقتصاد مقاومتی اقتصادی ریاضتی نیست بلکه به معنای اقتصاد قوی و اقتصادی که به راحتی نمی شکند معنا می شود که همه ما به دنبال آن هستیم.

اشتغال جوانان توام با فضای اخلاق در کشور پیش برود

رئیس دولت یازدهم ادامه داد: مقام معظم رهبری فرمودند امسال سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل است بسیاری از سیاست های ایشان با توجه به شرایط کنونی با اقدامات دولت منطبق است و امسال اصول۲۴گانه اقتصاد مقاومتی به خوبی اجرا خواهد شد چرا که فضا به نسبت گذشته کمی بازتر شده است و در نهایت اولین گام اقتصاد مقاومتی این است که در کشور رشد و توسعه و پیشرفت، اشتغال جوانان توام با فضای اخلاق در کشور پیش برود.

روحانی با بیان اینکه اخلاق اسلامی می بایست در فضای کشور حاکم شود، گفت: اگر در جامعه اخلاق اسلامی حاکم نباشد اقتصاد نیز پیشرفت نمی کند و ما افتخار داریم که علی(ع) شهید راه اعتدال و عدالت هستند و در سراسر زندگی شان اعتدال، تدبیر و امید به آینده موج می زند از سوی دیگر باید در نظر داشت که تلاش ما در سال۹۵ این است که فضا را برای حرکت همه کارآفرینان آماده کنیم.

رفع مشکلات بانک ها یکی از طرح های ستاد هماهنگی اقتصادی است.

وی با بیان اینکه شرایط امسال قطعا بهتر از گذشته است، ابراز داشت: مشکلاتی را باید رفع کنیم همچنین بانک ها آنچنان که باید در رفع مشکلاتشان موفق نبوده اند و یکی از طرح های ما در ستاد هماهنگی اقتصادی به ریاست خود بنده، رفع مشکلات بانک ها است اما بانک ها خودشان نیز باید در رفع این مشکلات پیشتاز باشند.

رئیس دولت یازدهم ادامه داد: امروز باید دانست که اقتصاد زمانی که بانک ها فعال نباشند و همه با تمام قدرت به صحنه نیایند سامان نمی گیرد و در بخش سرمایه گذاری خارجی و داخلی بدون بانک ها فعالیت امکان پذیر نیست از سوی دیگر باید گفت مشکلات قابل حل هستند طرح هایی را دنبال می کنیم که چند هزار بنگاه اقتصادی راکد و نیمه فعال موجود در کشور را به حرکت دربیاوریم.

دولت برای مشکلات محیط زیست برنامه های خوبی دارد

روحانی با اشاره به معضل محیط زیست هم گفت: امروز مسئله محیط زیست اهمیت ویژه ای دارد چرا که محیط زیست با زندگی مردم سروکار دارد زمانی که تهران در آلودگی بسر می برد مجبوریم مدارس و چرخه کار را تعطیل کنیم لذا دولت برای رفع این مشکلات برنامه های خوبی دارد.

وی با اشاره به طرح جمع آوری خودروهای فرسوده، افزود: در سال آتی خودروهای فرسوده از صحنه خارج می شوند همچنین بر روی بنزین مناسب دارای یورو چهار تحولی خوبی را ایجاد کرده ایم و مخصوصا در شهرهای بزرگ این تحول منجر به کاهش آلودگی شده است.

ضرورت روان سازی روابط با کشورهای دنیا

به گزارش استیل ایران به نقل از ایلنا، رئیس جمهور در ادامه ضمن تاکید بر اینکه ما باید برای رفع مشکلات روابط را با کشورهای دنیا روان سازی کنیم، گفت: برای مثال باید به دنبال آوردن فناوری جدید باشیم، محیط زیست وابسته به خیلی از فناوری ها است که در دنیا متحول شده، امروز استعداد های ما در جذب فناوری بیشتر از قبل شده است، دولت نیز همه توان خود را خواهد گذاشت تا فضا برای فعالیت کارآفرینان آماده تر بشود انتظار ما فعالیت بیشتر از سوی کارآفرینان است.

روحانی با بیان اینکه به سال۹۵ بسیار امیدوار هستم، گفت: عده ای نمی خواهند کار ما پیش برود اما زنده بادها و مرده بادها در میدان بازی دولت تاثیری نمی گذارد من بسیار به آینده و سال جاری امیدوار هستم و همچنین به جوانان بسیار امید دارم تا با وحدت و اخلاق اسلامی کارهایمان را پیش ببریم همچنین امسال اقدامت خوبی برای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی انجام شده است.

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا