با ارسال نامه رسمی رئیس به فطانت:

بورس ایران برای اولین بار وارد "آیسکو"۱۰۰ تایی شد/اطمینان بیشتر برای خارجی ها

بورس ایران برای اولین بار وارد

ارسال نامه رئیس سازمان بین المللی کمیسیون های اوراق بهادار، سازمان بورس و اوراق بهادار ایران برای اولین بار و رسما" عضو این نهاد بین‌المللی با عضویت ۱۰۰ کشور شد تا سرمایه گذاران خارجی با اطمینان بیشتری وارد این بازار بکر شوند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، درحالی دیروز محمد فطانت در دیدار نورزوی با سهامداران و مدیران ارکان بازار سرمایه خبر مهم عضویت سازمان بورس ایران در "آیسکو" را داد که ارسال نامه سازمان بین المللی کمیسیون های اوراق بهادار (موسوم به آیسکو)، سازمان بورس و اوراق بهادار ایران برای اولین بار و رسما" عضو این نهاد بین‌المللی شد تا سرمایه گذاران خارجی با اطمینان بیشتری وارد این بازار بکر شوند.

براساس این گزارش، این رویداد تاریخی می تواند ضمن رفع تعلیق عضویت بورس تهران در فدراسیون جهانی بورس ها، زمینه ساز اطمینان سرمایه گذاران خارجی برای حضور در بازار سرمایه ایران باشد.

در این رابطه روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بورس و اوراق بهادار امروز اعلام کرد: پس از تکمیل و ارسال گزارش های لازم جهت عضویت در آیسکو از سوی سازمان بورس و بررسی های صورت گرفته، در نهایت با درخواست سازمان بورس جهت عضویت در تاریخ 10 فروردین 95 موافقت شد. همچنین رییس این نهاد بین المللی در نامه ای رسمی ضمن اعلام موضوع از رییس سازمان بورس دعوت کرد تا در نشست هیئت رییسه این سازمان به عنوان بخشی از گردهمایی سالانه اعضای آیسکو حضور یابد.

بنابراین گزارش، در پی طرح موضوع ضرورت پیوستن ایران به آیسکو در شورای عالی بورس، این شورا در مصوبه تاریخ 22 دی 1394 با عنایت به مفاد بند 21 ماده 7 و ماده 3 قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب 1 آذر84 و ماده 16 قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی نوین مصوب 25 آذر 88 مجلس شورای اسلامی ضمن موافقت با عضو شدن سازمان بورس در سازمان بین المللی کمیسیون های اوراق بهادار و قبول شرایط عضویت، مقرر کرد سازمان نسبت به پیگیری تقاضای عضویت و ارائه اسناد، مدارک و اطلاعات لازم جهت تسریع در عضویت اقدام و اسناد عضویت از جمله شامل MMOU را امضا کند.

سازمان بین‌المللی کمیسیون‌های اوراق بهادار (IOSCO) - به عنوان مهم ترین مجمع بین المللی بازار سرمایه -که در سال 1983 تاسیس شده مجمعی از سازمان‌های قانونگذار بازارهای اوراق بهادار و آتی دنیا است. اعضای این سازمان عمدتا نهادهای ناظر بازارهای سرمایه یا قانون گذاران مالی کشورهای مختلف دنیا هستند.

در حال حاضر بیش از 100 کشور عضو IOSCO هستند که بیش از 95 درصد بازارهای سرمایه دنیا را در برمی‌گیرد. نقش این سازمان، کمک به اعضا جهت ارتقای استانداردهای بهینه مقررات و ایفای نقش به عنوان مجمعی از نهادهای قانون گذار داخلی در همکاری با یکدیگر و سایر اعضای سازمان است.

دبیرخانه دائم این سازمان در شهر مادرید (اسپانیا) قرار دارد و در حال حاضر این سازمان 207 عضو به شکل 125 عضو اصلی، 18 عضو پیوسته و 64 عضو وابسته به دبیرکلی پل اندروز دارد.

دو هدف مهم این سازمان بین المللی ارتقای استانداردهای بهینه مقررات برای یک بازار کارا و قانون مدار، تبادل اطلاعات با سایر بازارهای سرمایه و همکاری در خصوص مسائل فنی و عملیاتی و ترسیم استانداردها در راستای دادوستد سرمایه‌گذاری در سطح جهان و در بین بازارها و کشورها است.

این سازمان کمیته های متفاوتی دارد که در سال و در مناطق مختلف نشست برقرار می‌کنند. این کمیته ها عبارتند از کمیته اجرایی، کمیته فنی و کمیته رشد و بازارهای نوظهور هستند.

با عضویت سازمان بورس در سازمان بین‌المللی کمیسیون‌های اوراق بهادار، موضوع بین المللی شدن بازار سرمایه ایران - یکی از اهداف تبین شده و مهم سازمان بورس- سرعت و تسهیل بیشتری به خود می گیرد. برای مثال، یکی از مزیت های جانبی این موضوع این است که بورس های ایران (بورس اوراق بهادار تهران، بورس کالا، بورس انرژی و فرابورس) قادر خواهند بود که در فدراسیون بورس های جهان (WFE) عضو شوند.

ترجمه متن نامه آیسکو که به امضای دبیرکل :

موضوع:

عضویت سازمان بورس و اوراق بهادار ایران در سازمان بین‌المللی کمیسیون‌های اوراق بهادار

جناب آقای دکتر فطانت،

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران

با خرسندی اعلام می کنم که هیئت رئیسه سازمان بین‌المللی کمیسیون‌های اوراق بهادار درخواست سازمان بورس و اوراق بهادار ایران را در خصوص عضویت این سازمان به عنوان عضو پیوسته پذیرفته است و این عضویت از ماه مارچ 2016 قانونی است.

خرسندم تا به شما به عنوان یک عضو جدید خوش آمد بگویم. همچنین از شما دعوت می کنم تا در نشست هیئت رئیسه که قرار است در می ماه 2016 به عنوان بخشی از گردهمایی سالیانه آیسکو برگزار می شود، شرکت کنید.

اگر سازمان بورس ایران مایل است تا عضو کمیته بازارهای نوظهور باشد، لطفا نامه ابراز علاقمندی خود را به رییس این کمیته نوشته و به آدرس ایمیل ایشان ارسال کنید. ما هم چنین به سازمان بورس به عنوان عضوی از کمیته منطقه ای آفریقا – خاورمیانه خوش آمد می گوییم. از این رو از جنابعالی دعوت می کنیم تا در گردهمایی هیئت رییسه آیسکو در شهر لیما (پایتخت پرو) شرکت کنید.

در پایان یادآور می شود به منظور دسترسی به بخش اعضای سایت این سازمان در بخش «ویژه اعضا» قسمت سازمان بورس ایران را ایجاد کنید.

مایه خوشوقتی است که در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر اینجانب را مطلع فرمایید. ما خیلی خوشحال هستیم که شما عضو آیسکو شده اید.

با کمال احترام: پل اندروز - دبیرکل آیسکو

انتهای پیام

بازگشت به شاخه اخبار صنعت و اقتصاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا