یک کارشناس بازار سرمایه اعلام کرد؛

نرخ سود بانکی و قیمت نفت دو عامل اثرگذار بر بورس در سال ۹۵

نرخ سود بانکی و قیمت نفت دو عامل اثرگذار بر بورس در سال ۹۵

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان این که کاهش نرخ سود بانکی یکی از موضوعات اثرگذار بر بورس ۹۵ است، گفت: کاهش نرخ سود می‌تواند بخشی از پول‌های سپرده‌گذاری شده در بانک‌ها و نیز قسمتی از نقدینگی سرگردان جامعه را به سمت بازار سرمایه هدایت کند.یک کارشناس بازار سرمایه با بیان این که کاهش نرخ سود بانکی یکی از موضوعات اثرگذار بر بورس ۹۵ است، گفت: کاهش نرخ سود می‌تواند بخشی از پول‌های سپرده‌گذاری شده در بانک‌ها و نیز قسمتی از نقدینگی سرگردان جامعه را به سمت بازار سرمایه هدایت کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه (سنا)، محمد قصری در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم با بیان این که وضعیت قیمت جهانی نفت یکی از مولفه های تاثیرگذار بر اقتصاد و بازار سرمایه کشور در سال 95 است، گفت: این موضوع می تواند به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر صنایع بورسی اثرگذار باشد.

وی اضافه کرد: قیمت جهانی نفت در کنار موضوعاتی چون مصوبات وزارت نفت و بحث نرخ خوراک می تواند پالایشگاهی ها را به عنوان یکی از صنایع بزرگ بورسی دستخوش تحول کند.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به افزایش قیمت جهانی طلای سیاه به 40 دلار، افزود: احتمال فعال‌سازی دوباره برخی از چاه‌های نفت و افزایش تولید در امریکا بواسطه توجیه ‌پذیری تولید نفت در قیمت های بالاتر از 40 دلار وجود دارد که این موضوع می تواند قیمت آن را دوباره با افت مواجه کند.

وی اذعان داشت: با این وجود، پیش بینی های صورت گرفته چشم انداز افزایشی را در ماه های آینده برای نفت نوید می دهند.

وی گفت: کاهش نرخ سود بانکی هم از دیگر موضوعات اثرگذار بر بورس 95 است که کاهش آن می تواند بخشی از پولهای سپرده گذاری شده در بانک ها و نیز قسمتی از نقدینگی سرگردان جامعه را به سمت بازار سرمایه هدایت کند.

وی اضافه کرد: یکی از موضوعات مورد توجه در گروه بانکی و اقتصاد کشور تداوم برخورد با موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز و ساماندهی بازار پول در سال جدید است که باید بانک مرکزی اقدامی در این زمینه مبذول نماید.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص وضعیت بازار مسکن و تاثیر آن بر شرکتهای فعال بورسی در این زمینه، اذعان داشت: با توجه به رکود اقتصاد و نیز رکود سنگین حاکم بر ساخت و ساز و بازار مسکن نباید منتظر تحول اساسی در این حوزه بود؛ بعلاوه این که افزایش سقف وام مسکن به 160 میلیون تومان هم نمی تواند در این خصوص اثرگذار باشد.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از موضوعات مورد توجه بازار سرمایه در سال 95 رسیدن برجام به فاز اجرایی است که رفته رفته باید تاثیرات آن را در ارائه گزارشات عملکرد سه ماهه شرکتها و نیز برآوردهای سودآوری شان مشاهده کرد.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: بر اساس این موضوع نباید انتظار داشت شرکتها و صنایعی که در کوتاه مدت به لحاظ عملیاتی و درآمدی، تاثیرپذیری بالایی از رفع تحریم‌ها نداشتهاند بتوانند گزارشات جذابی منتشر کنند.

بازگشت به شاخه اخبار صنعت و اقتصاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا