وزیر راه و شهرسازی خبر داد

عقد قرار‌داد ساخت 37 رام قطار با کره جنوبی/واگن‌ها دو برابر می‌شود

عقد قرار‌داد ساخت 37 رام قطار با کره جنوبی/واگن‌ها دو برابر می‌شود

وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که ناوگان ریلی کشور نیاز به نوسازی و توسعه گسترده دارد، از عقد قرار‌داد مشترک با واگن‌سازان کره‌ای برای ساخت 37 رام قطار جدید خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، عباس آخوندی در حاشیه مراسم افتتاح پروژه‌های جدید راه‌آهن در ایستگاه راه‌آهن تهران با بیان این خبر تصریح کرد: در طول سال‌های گذشته میانگین عمر ناوگان ریلی کشور به شدت افزایش یافته و در برخی واگن‌ها به بالای 50 سال رسیده است. وزارت راه و شهرسازی تلاش کرده در راستای افزایش رفاه مردم و بهبود خدمات ارائه شده به آنها نسبت به نوسازی این واگن‌ها اقداماتی جدی صورت دهد.

وی با بیان این‌که تعداد واگن‌های فعال در کشور باید دو برابر شود اظهار کرد: با فضای جدید به وجود آمده پس از لغو تحریم‌ها ما تلاش کرده‌ایم در جریان مذاکره با طرف‌های خارجی نسبت به خرید و ساخت واگن‌های جدید اقدام کنیم.

وزیر راه و شهرسازی افزود: درهمین راستا قرار‌داد ساخت مشترک 37 رام قطار با واگن‌سازان کشور کره جنوبی منعقد شده که نتیجه آن ورود واگن‌های نوساز به ناوگان ریلی کشور خواهد بود.

آخوندی درباره‌ی وضعیت ریلی فروش بلیت قطار در سفرهای نوروزی امسال نیز گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و پس از حذف تعدادی از واگن‌های مسافرتی که سن زیادی داشتند حدود یک میلیون و 850 هزار بلیت قطار برای سفرهای نوروزی در نظر گرفته شد که حدود 50 درصد آن از طریق سامانه‌های آنلاین و 50 درصد از طریق فروش حضوری عرضه خواهد شد.

وی با بیان این‌که هدف‌گذاری اصلی در حوزه راه‌آهن استفاده از توان بخش خصوصی در این عرصه است، تصریح کرد: خوشبختانه بسیاری از طرح‌هایی که در طول این مدت از آنها بهره‌برداری صورت گرفته از سوی سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به انجام رسیده است و ما با هماهنگی‌هایی که داشته‌ایم قصد داریم از توان صندوق توسعه ملی و وزارت نفت برای بهبود شرایط ورود سرمایه‌گذاران اقدام کنیم.

وزیر راه و شهرسازی به دشواری‌های موجود بر سر راه نوسازی ناوگان ریلی اشاره کرد و افزود: ما پس از اجرایی شدن برجام توانستیم با تعدادی از سازندگان و لیزینگ‌کنندگان هواپیما قرار‌داد بسته و از روش‌های مختلف برای تامین مالی آن استفاده کنیم. همین روش بناست برای حوزه ریل در نظر گرفته شود، اما قطعا این اقدام با دشواری و پیچیدگی‌های بیشتری نسبت به ناوگان هوایی رو به‌ رو خواهد بود.

آخوندی خاطر نشان کرد: هدف اصلی از برنامه‌ریزی برای توسعه و بهسازی ناوگان در حوزه ریلی بهبود کیفیت خدمات ارائه شده به مردم است و ما امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته مقدمات این کار در آینده نزدیک فراهم شود.

بازگشت به شاخه اخبار صنعت و اقتصاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا