عضو کمیسیون اجتماعی مجلس:

دولت باید به بحث اشتغال توجه بیشتری داشته باشد/ بی‌پولی بنیان خانواده را سست می‌کند

دولت باید به بحث اشتغال توجه بیشتری داشته باشد/ بی‌پولی بنیان خانواده را سست می‌کند

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان این که بیکاری، طلاق و فقر و فساد سه ضلع یک مثلث هستند گفت: بی‌پولی و عدم اشتغال می‌تواند زمینه سست شدن بنیان خانواده و فساد و اعتیاد را ایجاد کند به همین منظور دولت باید به بحث اشتغال توجه بیشتری داشته باشد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،‌ مجتبی رحماندوست در نشست خبری با موضوع "رکود اقتصادی و مسکن" که در خبرگزاری تسنیم برگزار شد در ارتباط با مشکلات بیکاری در اجتماع گفت: بیکاری، طلاق و فقر و فساد سه ضلع یک مثلث هستند به طوری که بیکاری مقدمه‌ای برای طلاق و اعتیاد بوده و فقر ایجاد می‌کند. این عوامل می‌تواند منجر به فساد شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس افزود: بی‌پولی و عدم اشتغال می‌تواند زمینه سست شدن بنیان خانواده و فساد و اعتیاد را ایجاد کند به همین منظور دولت باید به بحث اشتغال توجه بیشتری داشته باشد.

این مقام مسئول در ادامه سخنان خود با اشاره به لزوم توجه به مشاغل خانگی در کشور گفت: در کشور ما کمتر به مسائل اشتغال کار خانگی پرداخته می‌شود در حالی که این مشاغل بدون نیاز به فضای زیاد لزوم دریافت مجوزهای گسترده و منابع مالی کم می‌تواند زمینه اشتغالزایی فراوانی در کشور فراهم کند.

وی اضافه کرد: در این کشورها تولیدات پیشرفته‌ای در خانه‌ها تولید می‌شود به طوری که در هر خانه بخشی از یک کالا تولید شده و مابقی آن برای تکمیل به خانه دیگر می‌رود.

وی اضافه کرد: مشاغل خانگی در اقتصادهای برجسته دنیا مانند ایتالیا و چین مورد توجه قرار گرفته است و از این روش برای اشتغال‌زایی افراد استفاده می‌شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت:‌در این روش زنان سرپرست خانوار نیز به راحتی می‌تواند مشغول به کار شوند که این امر آسیب‌های اجتماعی کمتری برای آنها دارد اما در 2 سال گذشته در کارگروه مربوطه مشاغل خانگی مجلس هیچ وقت نماینده‌ بلندمرتبه‌ای از وزارت کار به این کارگروه نیامده است.

وی در ادامه با اشاره به اختلاف طبقاتی در حقوق دریافتی افراد و بازنشستگان گفت: در حالی که ما به این موضوع توجه داریم که منابع درآمدی دولت از مالیات، عوراض و نفت محدود است شاهد این هستیم که برخی حقوق‌بگیران ماهیانه 700 تا 800 هزار تومان حقوق دریافت می‌کنند اما حقوق برخی افراد ماهیانه چند ده میلیون تومان است و بین حداقل و حقوق و حداکثر حقوق‌ها باید تعادلی ایجاد شود.

رحماندوست یادآور شد: در قانون نوشته شده است که اعطای حقوق بیشتر از تعریف مشخص غیرمجاز بوده و درواقع تصرف در اموال دولتی است اما متاسفانه چنین مواردی نیز در حقوق‌های پرداختی مشاهده می‌شود.

* مجلس آینده 80 درصد وقت خود را برای نظارت بر اجرای قانون اختصاص دهد

رحماندوست در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به اینکه ما در کشور مشکل کمبود قانون نداریم بلکه با انباشت قانون نیز روبرو هستیم، گفت: مجلس آینده بهتر است به جای وضع قوانین جدید بیشتر وقت خود را بر نظارت قوانین اجرا شده بپردازد زیرا ما در حال حاضر قوانین بسیاری داریم که اجرا نمی‌شود و این عیب از ما است که نظارت لازم را بر دولت نداشته‌ایم.

وی اضافه کرد: بنده معتقدم که مجلس آینده بیاید برای خود مشخص کند که 20 درصد وقت خود را به قانونگذاری و 80 درصد وقت خود را بر نظارت بر قانون اختصاص دهد.

رحماندوست در پایان با اشاره به گفت‌وگوی خود با فرماندار تهران گفت: بر اساس تماس تلفنی که با فرماندار تهران در خصوص ابهام برخی اصناف برای امکان تبلیغات انتخاباتی داشتند، آقای فرماندار اعلام کرد که اصناف و اتحادیه های با توجه به اینکه بخش خصوصی هستند، می توانند تبلیغات کاندیدای مورد نظر خود را داشته باشند.

انتهای پیام/

بازگشت به شاخه اخبار صنعت و اقتصاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا