بررسی مالیات نقل و انتقال خودرو در 10 سال

بررسی مالیات نقل و انتقال خودرو در 10 سال

خرید و فروش خودرو در 10 سال گذشت بیش از 2 هزار و 350 میلیارد تومان درآمد برای دولت ایجاد کرده است .

 بر اساس قانون نقل و انتقال دولت مشمول پرداخت مالیات نقل و انتقال اتومبیل به دولت می شود از این رو با هر خرید و فروش اتومبیل هزینه ای از این بابت به خزانه دولت واریز می شود .

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین، این تنها بخشی از هزینه هایی است که بر خرید و فروش اتومبیل مترتب است . غیر از این سرفصل، خرید و فروش اتومبیل مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده ، حق التحریر، حق الثبت و همچنین هزینه صدور الکترونیکی سند نیز می شود .

 بر اساس این گزارش رکود بازار خودرو و کاهش قابل توجه خرید و فروش خودرو سبب می شود دولت در سرفصل های درآمدی مذکور با کاهش روبرو شود .

 هر چند بازار خودرو مدتهاست به گفته دست‌اندرکاران و فعالان با کاهش خرید و فروش روبروست اما کاهش خرید و فروش و رکود در این بازار در نیمه اول سال جاری خود را نشان داده است به طوری که در این دوره زمانی میزان مالیات دریافتی دولت از نقل و انتقال اتومبیل کاهشی در حدود 21 میلیارد تومان را تجربه کرده است . میزان مالیات دریافتی دولت از محل نقل و انتقال اتومبیل در نیمه اول سال جاری 237 میلیارد و 840 میلیون تومان بود . این رقم در سال گذشته 259 میلیارد و 640 میلیون تومان برآورد شد . پیش بینی می شود با ورود خودروهایی که در قالب وام 25 میلیون تومانی خریداری شده است، به بازار درآمد دولت از این محل با افزایش دوباره روبرو شود .

مالیات نقل و انتقال خودرو بر اساس نوع خودرو، مدل و سال ساخت و ... محاسبه می شود.

بر اساس این گزارش حجم مالیات دریافتی از نقل و انتقال خودو در فاصله سال های 1384 تا سال نیمه اول سال 1394 یعنی در طول 10 و نیم سال گذشته بیش از 2 هزار و 353 میلیارد و 210 میلیون تومان گزارش شده است.

 نمودار یک نشان دهنده مالیات دریافتی در این فاصله زمانی و نمودار 2 نشان دهنده تغییرات درآمدی از این محل در نیمه اول سه سال اخیر است.  (ارقام : به میلیون ریال - منبع بانک مرکزی)

 
بازگشت به شاخه اخبار صنعت و اقتصاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا