استخدام های بی ضابطه دولت سابق هزینه تولید فولاد را بالا برد/ راهکارهای خروج از رکود صنعت فولاد کدامند؟

استخدام های بی ضابطه دولت سابق هزینه تولید فولاد را بالا برد/ راهکارهای خروج از رکود صنعت فولاد کدامند؟

دنیای معدن - مشاور هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) با تاکید بر اینکه تنها راه نجات صنعت فولاد ایران پایین آوردن هزینه نهایی تولید است، عنوان کرد: استخدام های بی ضابطه ای مشکل اصلی صنعت فولاد است که در دولت های نهم و دهم اتفاق افتاد و همین امر سبب شده مجموع هزینه های تولید نهایی فولاد در کارخانه ها افزایش پیدا کند.

رضا اشرف سمنانی

رضا اشرف‌سمنانی اظهار کرد: یکی از عوامل تاثیرگذار در صنعت فولاد طی دو سال اخیر کاهش قیمت سنگ‌آهن است که به صورت پیوسته بهای آن در حال کاهش است. در حال حاضر چین به‌عنوان بزرگترین تولیدکننده جهان با تولید سالانه 800 میلیون تن فولاد خام، تعیین کننده آینده این صنعت در بازارهای جهانی شده است. چین مصرف خود را به سنگ‌آهن کاهش داده و همین تصمیم اثرات بسیاری را در صنعت سنگ‌آهن و فولاد به جا گذاشته است. از سوی دیگر غول‌های صنعت سنگ‌آهن جهان مانند واله، ریوتینتو و بی‌ اچ پی بیلتون استراتژی خود را برای سه سال آینده بر این اساس تعریف کرده‌اند که میزان تولیدشان را بالا ببرند و قرار است تا پایان سال 2018 میلادی سهم این سه شرکت در تولید جهانی افزایش پیدا کند.

او افزود: این در شرایطی است که سکانداران سه غول سنگ‌آهن برزیل و استرالیا هر سه بر این باور هستند که اگر در شرایط حاضر از سوددهی قابل توجهی برخوردارند به این دلیل است که در سال‌های اخیر همچنان استراتژی کاهش هزینه‌ها را اجرا کرده‌اند و با وجود اینکه قیمت سنگ‌آهن در بازار جهانی به مرز 44 دلار سقوط کرده توانسته‌اند با پایین آوردن هزینه تولید نهایی و کنترل آن در بازار توان رقابت کسب کنند و با چنین سیاستی افزایش تولید را در سال‌های آتی پیشه کردند. اما ایران به دلیل اینکه همچنان هزینه تولید سنگ‌آهن و فولاد کاهش پیدا نکرده است این احتمال داده می‌شود که با تشدید سقوط قیمت سنگ‌آهن تعداد بسیاری از واحدهای کوچک از مدار تولید خارج شود. در نتیجه باید با تدوین استراتژی بلندمدت علاوه بر خروج از این وضعیت بحرانی از تعطیلی معادن سنگ‌آهن جلوگیری شود و بتوان در شرایطی که قیمت فولاد افت شدیدی پیدا کرده، بازار صادراتی‌مان را بهبود ببخشیم. درواقع رقابت فولادسازان ایرانی با کشورهای صادرکننده محصولات فولادی که با کاهش هزینه تولید صنعت‌شان را حفظ کرده‌اند بسیار سخت شده است. بنابراین تنها را فولادسازان کاهش هزینه تولید است.

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا