بررسی بازار طلا و سکه در هفته گذشته

بررسی بازار طلا و سکه در هفته گذشته

در طی معاملات هفته گذشته در حالی ارزش اونس جهانی 16 دلار و 29 سنت کاهش داشته است که سکه یک گرمی و نیم سکه در این روند نزولی اونس را همراهی نکرده‌اند و طلای خام 18 عیار تنها از این 16 دلار کاهش، 600 تومان را برای خود انتخاب کرده است.

 در یک هفته گذشته که در میانه آن روز سه‌شنبه تعطیل بود، نوسان بازیگر اصلی این بازار بوده و به طور کلی اونس جهانی طی یک هفته گذشته کاهش ارزش به ثبت رسانده و این در حالی است که تنها سکه یک گرمی با روند صعودی و نیم سکه با تثبیت ارزش خود طی یک هفته با روند اونس جهانی همراه نبوده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از اقتصاد، در بررسی یک هفته گذشته اونس جهانی، ارزش این فلز گران‌بها در بازارهای جهانی 16دلار و 29 سنت کاهش به ثبت رسانده است و این در حالی بود که اکثر کارشناسان با توجه به نزدیکی به روزهای پایانی سال میلادی بر این باور بودند که ارزش اونس جهانی رشد خواهد داشت.

طلای 18 عیار


آنطور که گفته شد ارزش طلای خام 18 عیار روندی همچون روند اونس جهانی داشته‌ است اما دارای تفاوت‌هایی از جنس نوسان با یکدیگر داشته‌اند.

اونس جهانی در هفته‌ گذشته در تمام روزهای هفته روند نزولی به ثبت رسانده است اما طلای خام 18 عیار در برخی از روز رشد قیمتی نیز به ثبت رسانده که در مجموع از کاهش شدید ارزش آن در پایان هفته جلوگیری کرده است.

بررسی طلای خام 18 عیار در هفته گذشته نشان از آن دارد که ارزش این فلز در بازار داخلی طی یک هفته تنها 600 تومان کاهش داشته که نسبته به اونس جهانی کاهش بسیار اندکی را به ثبت رسانده است.

سکه بهار آزادی


 سکه بهار آزادی با وجود آنکه در پایان روز پنجشنبه روند صعودی به خود گرفته اما به دلیل کاهش ارزش 7 هزار تومانی در پایان روز دو شنبه و چهارشنبه، در مجموع این هفته برای سکه بهار آزادی نزولی بوده است.

سکه بهار آزادی هفته را با نرخ 937 هزار تومان آغاز کرد که تا ارزش 939 هزار تومان رشد داشت اما در روز پنجشنبه بعد از کاهش ارزش در طی هفته توانست با یک هزار تومان رشد به ارزش 933 هزار تومان برشد که در مجموع 4 هزار تومان کاهش ارزش برای این سکه در هفته گذشته به ثبت رسیده است.

نیم سکه


نیم سکه تنها سکه‌ای بوده که نرخ آغاز و پایان هفته آن کاملا یکسان بوده است، این سکه در پایان روزهای یکشنبه و دوشنبه با افزایش دو هزار تومانی تا نرخ 479 هزار تومان پیشرفت اما در پایان روز چهارشنبه این افزایش 4 هزار تومانی کاملا خنثی شد و با تثبیت قیمت 475 هزار تومان در پایان روز پنجشنبه، ارزش این سکه در روز شنبه و پنجشنبه هیچ تفاوتی با یکدیگر نداشت.

ربع سکه

ربع سکه که هفته را با ارزش 266 زهار تومان آغاز کرده بود روز پنجشنبه با ارزش 263 هزار تومان به تعطیلات رفت، بررسی روزهای آغازین و پایانی هفته نشان از آن دارد که این سکه تنها 3 هزار تومان کاهش داشته است اما در واقعیت این سکه بیش از 5 زهار تومان تغییر ارزش را برای هفته گذشته به ارمغان آورده است.

سکه یک گرمی


این سکه برخلاف روند کلی بازار طلا و سکه که در مجموع نزولی بوده است با افزایش دو هزار تومانی توانسته روند صعودی را در کل هفته به ثبت برساند، روند صعودی این ارز به دلیل کاهش قدرت خرید مردم بوده زیرا، اکثر افراد توان خرید سکه‌های درشت را ندارد، از این رو حجم تقاضا عاملی شده تا نرخ این سکه روند صعودی به ثبت برساند.

سکه یک گرمی در روزهای یک شنبه و چهارشنبه با افزایش یک هزار تومانی در مجموع افزایش ارزش این سکه برای هفته گذشته را رقم زده‌اند.

بازگشت به شاخه اخبار صنعت و اقتصاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا