تولیدکنندگان قافله را به خودروسازان باختند

تولیدکنندگان قافله را به خودروسازان باختند

در شرایطی که قائم مقام وزیر صنعت از آغاز اجرای طرح خرید اعتباری 10 میلیون تومانی کالاهای داخلی خبر می‌دهد، پیگیری‌ها از سیستم بانکی حاکی است که هنوز منابع لازم برای اجرای این طرح تامین نشده است.

 آن طور که مجتبی خسروتاج می‌گوید: «اجرای طرح با معرفی بنگاه‌های تولیدی به آغاز شده و ورود ۱۰ هزار و۵۰۰ قلم کد کالا به سامانه اجرای طرح فروش کالاهای با دوام ایرانی با کارت اعتباری به ثبت رسیده است؛ در عین حال، تا لحظه انتشار این گزارش نیز این تعداد به عنوان آخرین کالاها قلمداد می‌شود و این واحدها در 9 تا 10 گروه کالایی دسته‌بندی شده است.»  باتوجه به کمبود نقدینگی بانک‌ها و کاهش درآمد دولت؛ سکانداران اقتصادی کشور از طرحی تحت عنوان تحریک تقاضا برای مردم رونمایی کردند. این موضوع در حالی است که این طرح برای فروش کالاهای انبار شده خودروسازان به خوبی جواب داد اما موانع سیستم بانکی برای صدور کارت‌های اعتباری پس از تخصیص 2750 میلیارد تومان از اعتبارات بانکی به خودروسازان و محدودیت ایجاد شده در منابع بانکی، موجب تعویق در اجرای طرح خرید اعتباری کالا شده است. بر این اساس، اعتراض تولیدکنندگان نسبت به تعویق اجرای طرح و نیز، تبعیض سکانداران اقتصادی در شناسایی و معرفی صنایعی که در این طرح قرار دارند، شدت گرفته است.

   فهرست تولیدکنندگان معرفی شد
قائم مقام وزیر صنعت در پاسخ به اینکه برای ارائه تسهیلات به واحدهای تولیدی و خرید کالاهای واسطه‌یی و رد دیون، وزارت صنعت، معدن و تجارت چه کرده است، اظهارکرد: فهرستی از تمام واحدهای تولیدی که کالاهای واسطه‌یی تولید می‌کنند، تهیه کرده‌ایم و آنها را با نشان دادن موجودی و اینکه چه کالایی را تولید می‌کنند، به شبکه بانکی معرفی کردیم. وی اضافه کرد: شبکه بانکی هم براساس اینکه این کالاها هر یک در ارتباط با کدام بانک هستند، تصمیم‌گیری می‌کند، چرا که بانک مرکزی برای هر کالا بانکی را مشخص کرده تا تولیدکنندگان به آن مراجعه کنند. به گفته مجتبی خسروتاج، به عنوان مثال واحدهای تولیدی که در بحث فولاد و قطعات فولادی کار می‌کنند، ممکن است با بانک‌های مختلفی کار کرده باشند که ابتدا باید تکلیف آنها روشن شود و بدانند به کدام بانک برای ارائه اسناد خود، مراجعه کنند تا خرید دین صورت گیرد. قائم‌مقام وزیر صنعت تصریح کرد: اگر اسناد تجاری این واحدهای تولیدی مدت‌دار باشد، در بانک مربوطه خرید دین انجام شده و آن را تبدیل به نقد می‌کنند. با بانک مرکزی توافق کرده‌ایم که این تسهیلات حداکثر یک ساله و با کارمزد 16 درصد درنظر گرفته شود.

   جزئیات عملکرد سامانه فروش
به گفته سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، تمام این مراحل به واحدهای تولیدی هم اطلاع‌رسانی شده تا به بانک مرکزی برای خرید دین مراجعه کنند. خسرو تاج اظهارکرد: شبکه بانکی، کارت‌های اعتباری خرید کالا را بر اساس اعتبارسنجی که از اقشار مختلف مردم به عمل می‌آورد، صادر خواهد کرد و در حال حاضر شبکه بانکی در حال تنظیم گروه‌هایی است که در فاز اول از کارت اعتباری بهره مند خواهند شد. به گفته وی، کارت خرید کالای ایرانی توسط بانک‌های کشور برای عموم مردم که درآمد مشخص و ثابتی دارند، صادر می‌شود و دارنده آن می‌تواند تا سقف تعیین شده که متناسب با درآمد ماهانه و حداکثر معادل 100 میلیون ریال است کالاهایی را که فهرست آنها توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین شده است، خریداری کند. خسروتاج افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز سامانه‌یی را طراحی کرده است‌ که همه تولیدکنندگان کالاهای مصرفی با دوام داخلی می‌توانند در آن ثبت نام و نسبت به ارائه محصولات خود اقدام کنند. قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: وظیفه وزارت صنعت در این طرح آن است که سامانه کارخانه‌ها، کالاها و شماره حساب شبای آنها را طراحی و به عنوان پشتوانه اطلاعاتی کارت به بانک مرکزی ارسال کند.

   چالش تولیدکنندگان با بانک‌ها
از سوی دیگر؛ رییس اتحادیه لوازم خانگی گفت: مردم منتظر دریافت کارت‌های خرید کالا هستند اما هنوز بانک‌ها اقدامی نکرده‌اند. محمد طحان‌پور درباره دلیل تاخیر بانک‌ها در پرداخت تسهیلات 10 میلیون تومانی خرید کالای ایرانی افزود: بانک‌ها ظاهرا در زمینه ارائه وام‌های 10‌میلیون تومانی مشکل دارند. وی ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت کارهای لازم را انجام داده است و نمایندگی‌هایی که قصد دارند کالاهای خود را ارائه دهند، آمادگی کافی دارند. طحان‌پور درباره معرفی کالاها روی سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: برندهای موجود تمامی کالاهای خود را اعم از ریز و درشت روی سایت معرفی کرده‌اند. وی با اشاره به اینکه مردم به کالاهای درشت خانگی نیاز دارند، گفت: برندهای موجود کالاهای ریز را هم معرفی کردند. رییس اتحادیه لوازم خانگی افزود: این طرح برای کارمندهای دولت بوده و هنوز جزییات اجرای این طرح در بانک‌ها مشخص نشده است.

بازگشت به شاخه اخبار صنعت و اقتصاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا