ژرمن‌ها شرکای تجاری ایران می‌شوند؟

ژرمن‌ها شرکای تجاری ایران می‌شوند؟

شرکت های آلمانی می خواهند نخستین شرکای تجاری ایران پس از لغو تحریم ها باشند.

به گزارش نامه نیوز، روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» در گزارشی نوشت: با وجود تحریم هایی که علیه تجارت خارجی ایران اعمال شده است، بسیاری از شرکت های آلمانی در سال های اخیر همچنان به تجارت با ایران ادامه می دادند.

در حال حاضر این شرکت ها به احتمال زیاد از نخستین شرکت هایی خواهند بود که انتظار می رود از لغو تحریم ها بهره مند شوند. پس از توافق هسته ای ایران در ماه ژوئیه، تحریم های ایران در ازای محدود شدن برنامه هسته ای این کشور لغو خواهند شد.

به گزارش اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان، از سال گذشته تاکنون بیش از 75 شرکت آلمانی در ایران فعالیت داشته اند. بسیاری از آنها کسب و کارهای کوچکی هستند که محصولات تخصصی را به طور مستقیم عرضه می کنند و در نتیجه نمی توانند تحریم شوند.

این شرکت ها که بسیاری از آنها خصوصی هستند، از آنجا که ارتباط محدودی با آمریکا دارند که تحریم های سختی علیه ایران وضع کرده اند، استطاعت این را دارند تا برغم تحریم ها به تجارت با ایران ادامه دهند. به گفته کارشناسان، آمریکا نفوذ کمی بر این شرکت ها دارد.

در مقابل، بسیاری از شرکت های آلمان چند ملیتی، از جمله گروه مهندسی «زیمنس آگ» اعلام کرده اند که چاره ای جز پیروی از محدودیت های اعمال شده از سوی آمریکا علیه ایران ندارند.

«مارک پیس» مدیر اجرایی شرکت آلمانی «Dentaurum GmbH» می ‌گوید که ما هرگز به طور واقعی ایران را ترک نکردیم.

مارک پیس افزود: درحالی که صادرات تجهیزات دندانپزشکی به ایران تحریم نیست ما حتی تمام تبادلات مالی خود را هم با تایید اداره صادرات و امور اقتصادی فدرال آلمان انجام می‌ دادیم تا درگیر قوانین تحریمی آمریکا و اتحادیه اروپا نشویم.

کارشناسان معتقدند بی ثباتی نرخ ارز و رقبای بزرگی از کشورهای آسیایی از دیگر موانع پیش روی شرکت های آلمانی هستند.

برای شرکت های آلمانی، بزرگترین مانع چگونگی پرداخت هزینه ها است زیرا به دلیل تحریم های ایران، نظام مالی - بانکداری جهانی به روی این کشور بسته شده است.

در نتیجه تحریم ها حجم فروش Dentaurum به ایران تقریبا 90 درصد در طول دهه گذشته کاهش یافته است. پیس در ماه سپتامبر به عنوان یکی از اعضای هیئت نمایندگی از مدیران تجاری در آلمان اولین سفر خود به ایران را تجربه کرد.

انتقال پول به شرکت های خارجی باید بدون نقض تحریم ها صورت می گرفت و این کار دشواری بود. در این میان برخی از کشورها نظیر ترکیه باید به عنوان واسطه عمل می کردند.

کارشناسان می گویند امارات متحده عربی کانال دیگری برای این تبادل مالی است. پیس گفت Dentaurum از طریق شهر «دبی» در امارات بخشی از تراکنش های مالی خود را انجام می داد.

با این حال، مقامات آلمان معتقدند دسترسی به 80 میلیون مصرف کننده بالقوه در ایران ارزش این همه زحمت و تلاش را دارد. «مایکل هک» مدیر یکی از شرکت های فروش تجهیزات صنعتی در شهر «منهایم» آلمان که از دهه 1980 به تجارت به ایران مشغول بوده، معتقد است ایران بازار مناسبی برای فروش محصولات است.

«محمد  نیکجو» یکی از مسئولان بانک سرمایه گذاری امین در ایران می گوید: «این در حالی است که با وجود تمامی سختی ها، مزایای تجارت در ایران بالا است: نیروی کار بسیار تحصیل کرده ی 27 میلیون نفری، نرخ مالیات پایین و یک بازار منظم برای انجام سرمایه گذاری های خارجی.»

«محمد رضا نعمت زاده» وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در ماه سپتامبر در دیدار با مدیران تجاری آلمان گفت: « ما می خواهیم به همکاری با اتحادیه اروپا به ویژه آلمان ادامه دهیم. 40 درصد از فناوری ها و ماشین آلات در ایران به آلمان مرتبط هستند.»

بازدید هیات اعزامی از شرکت های آلمانی از ایران، برای آنها فرصتی ایجاد کرد تا با طرفین ایرانی خود که در سال های اخیر نقش اساسی در تجارت  با آنها ایفا کرده اند، از نزدیک دیدار داشته باشند.

هک گفت که او اکنون در حال به نتیجه رساندن مذاکرات با شرکت «مهار فن ابزار» در تهران است. وی با اشاره به مشکلات احتمالی در تراکنش های مالی گفت: ما می توانیم از پرداختی های اول چشم پوشی کنیم. ما پتانسیل های بالایی در این اقدام می بینیم.

«استرک» از فدراسیون صنعتی آلمان می گوید: شرکت های کوچک دیگر نگرانی در خصوص فرآیندهای وقت گیر داخلی و یا کنترل انطباق داخلی ندارند. علاوه بر این، آنها به طور کلی نگرانی های کمتری در مورد واکنش آمریکا به تجارت با ایران دارند.

شرکت های دولتی که ارتباط قوی با آمریکا دارند، دچار تردید هستند که پس از توافق هسته ای ایران در ماه ‌ژوئیه با ایران وارد معامله بشوند یا خیر زیرا انتظار می رود آمریکا به بهانه تروریسم و حقوق بشر برخی از تحریم های خود را حفظ کند.

با این حال شرکت های آلمانی انتظار دارند این تحریم ها نیز در نهایت لغو شوند.

پیس می گوید: «هیچ تحریمی ابدی نخواهد بود و به محض لغو تحریم های ایران، ما در آنجا خواهیم بود. این در حالی است که دیگر شرکت های خارجی تازه باید به دنبال شریک تجاری باشند و کار را از ابتدا آغاز کنند. اما ما در میانه راه خواهیم بود.»

بازگشت به شاخه اخبار صنعت و اقتصاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا