بازار سهام در هفته ای که گدشت با حمابت حقوقی ها همراه شد؛

خداحافظی هیجان با معاملات بورس تهران

خداحافظی هیجان با معاملات بورس تهران

بورس در هفته ای که گذشت آبستن افت و خیزهای بسیاری بود. شواهد حاکی از آن است که طی این مدت علاوه بر روند اصلاح قیمتی در بسیاری از سهم ها، سیطره هیجان بیش از همیشه بر روند معاملات خودنمایی داشته است. با این وجود بسیاری از کارشناسان، این روند را ناپایدار دانستند. به طوریکه بورس در دو روز اخیر به واسطه تضعیف صفوف عرضه در بسیاری از نمادها با رشد همراه شده و مولفه های بنیادی بار دیگر نقطه عطف تصمیمات سهامداران شده است.


پرونده فعالیت هفتگی بورس تهران امروز بسته شد. هفته ای پرتلاطم برای تالار شیشه ای که در نهایت با غلبه تقاضا بر عرضه ها، ختم به خیر شد. دماسنج بازار سهام پس از جهش های متوالی در ماه های اخیر،  فاز استراحت را نیز در این مدت پشت سر گذاشت، تا به گفته بسیاری از کارشناسان آماده شروع یک فصل جدید با توجه به مولفه های مثبت کنونی شود.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، بازار سهام که هفته گذشته در میانه های کانال 185هزار واحد به فعالیت خود پایان داد، در کش و قوس های این هفته به کانال 181 هزار واحد وارد شد.

بارها کارشناسان اقتصادی تاکید داشتند که لزوم ایجاد یک روند تعادلی در بازار صعودی، استراحت و اصلاح قیمت هاست. بر همین اساس، بازار سهام که بازدهی بیش از 100 درصد از ابتدای سال را نیز تجربه کرد، وارد فاز اصلاح قیمتی شد.

با وجود اینکه انتظار افت قیمتی در برخی نمادهای بازار قابل پیش بینی بود، اما در اواسط هفته این مسیر با فوران تصمیمات هیجانی منحرف شد. تصمیمات هیجانی که حجم زیادی از تصمیمات سهامداران را تحت الشعاع قرار داد، باعث عرضه های بی منطق شد. همین موضوع منجر به افت قیمتی در نمادهایی شد که از لحاظ بنیادی شرایط بسیار خوبی را سپری می کردند.

 

کاهش ریسک های اقتصادی رقم خورد

از سوی دیگر طی این مدت خبرهای متعددی منتشر شد که اثر قابل توجهی بر کاهش ریسک های اقتصادی کشور داشت. از کاهش نرخ ارز و نوسان  بازارهای موازی تا همکاری های مشترک بین ایران و کشورهای اروپایی در راستای کاهش اثر تحریم های هسته ای؛ خبرهای مثبتی بود که قاعدتا میتوانست چشم انداز مثبت سرمایه گذاری در بورس را تا حد زیادی افزایش دهد.

همانطور که گفته شد در عناوین خبرهای مهم این هفته موضوع ایجاد کانال تجاری میان ایران و کشورهای اروپایی مطرح شد. موضوعی که تا حد زیادی نقشه شوم کشور آمریکا را برای تشدید تحریم های هسته ای کاهش می دهد. به گفته مقامات ارشد اروپایی ، مبادلات مالی در این کانال خارج از سوییفت بوده و صادرات نفت در صدر کالاهای صادراتی از سوی ایران در اولویت قرار دارد.

از سوی دیگر ، رای مثبت دیوان لاهه به ایران نیز مزید بر علت شد تا آمریکایی مجبور شوند 5 گروه از مهمترین کالاهای ایرانی مانند دارو و هواپیما را از گردونه تحریم ها خارج کنند. امروز نیز در این زمینه بیان شد که برخی از کشورهای خارجی میتوانند از برنامه آمریکا در تحریم های هسته ای علیه ایران مستثنی شوند و تجارت خود با ایران را ادامه دهند.

از سوی دیگر هند نیز اعلام کرده است، با وجود فشارهای امریکا این کشور قصد دارد واردات نفت از ایران را مانند قبل در دستور کار داشته باشد. این موضوع با توجه به اینکه هند یکی از مهمترین بازارهای هدف ایران است، نیز قابل توجه است.

روند بازارهای جهانی نیز همچنان به نفع رشد کامودیتی هاست. با توجه به اینکه قیمت جهانی  کالاهای پایه نظیر مس، روی و آلومینیوم در روند فعالیت شرکت های مهم بورسی ایران اثر گذار است. رشد قیمتی این کالاها نیز خالی از لطف نیست. مس همچنان در سطح حمایتی 6هزار و 300 دلار نوسان دارد. روی نیز در یک قدمی 2 هزار و 700 دلار است و آلومینیوم به مرز 2هزار دلار رسیده است.

از سوی دیگر نفت برنت در هفته ای که گذشت به محدوده 85 دلار رسید. نگرانی ها از کاهش تولید نفت ایران دلیل اصلی افزایش قیمت طلای سیاه بوده است. با این وجود طی این هفته آمارها از تعداد دکل های نفتی آمریکا کاهشی بود، که این موضوع نیز مزید بر علت رشد قیمت نفت برنت بود.

 

ارزش معاملات نوید روزهای خوب می دهد

 همانطور که گفته شد، اگر از چاشنی هیجان این هفته فاکتور بگیریم ، بعد از اصلاح قیمتی هفته گذشته ، در روزهای جاری بازار پتانسیل رشد های بسیار زیادی داشت. با وجود افت 2.4 درصدی شاخص کل طی این مدت، اما میانگین ارزش معاملات بورس همچنان در ارقام قابل قبولی بود.

با توجه به نمودار منتشر شده، بازار سهام طی 5 روز معاملاتی اخیر بیشترین ارزش معاملات را در روز شنبه داشته که رقم آن یک هزار و 868 میلیارد تومان بوده است. با وجود افت شاخص در آن روز ، چرخش نقدینگی در میان نمادهای بورسی در محدوده بسیار مناسبی قرار داشت. نمودار روند شاخص کل و ارزش معاملات به خوبی نشان می دهد که رابطه مستقیمی میان روند شاخص کل و ارزش معاملات در بازار وجود داشته است.

از سوی دیگر، میانگین هفتگی این مولفه نسبت به هفته گذشته نیز رشد داشته است. در 5 روز معاملاتی میانگین ارزش معاملات بورس تهران، هزار و 600 میلیارد تومان بوده است که این رقم به واسطه حجم نقدینگی های آمده به این بازار به سطوح بسیار جذابی وارد شده است. از این رو بسیاری از کارشناسان این موضوع را دلیل محکمی می دانند تا نوید رشد مجدد بازار را طی روزهای آتی بدهند.

 

بازگشت به شاخه اخبار صنعت و اقتصاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا