طالبان:

دولت با آمریکا برای تاراج معادن افغانستان تبانی کرده است

دولت با آمریکا برای تاراج معادن افغانستان تبانی کرده است

گروه معادن - گروه طالبان به گزارش‌های اخیر دباره واگذاری معادن افغانستان به شرکت‌های آمریکایی واکنش نشان داده آن را خیانت بزرگی در حق مردم افغانستان دانسته است.

به گزارش ماین نیوز، افشاگری سازمان دیدبان شفافیت افغانستان درباره امضای قرارداد استخراج معادن طلا و مس توسط دولت افغانستان با شرکت‌های آمریکایی-انگلیسی واکنش‌های بسیاری را برانگیخته است.

در پی این افشاگری، وزارت معادن افغانستان نیز اعلام کرد که وزیر معادن و دارایی این کشور قرارداد استخراج معادن افغانستان را با شرکت آمریکایی-انگلیسی به امضا رسانده است.

گروه طالبان نیز باصدور بیانیه‌ای به این موضوع واکنش نشان داد و دولت افغانستان را به تبانی با آمریکا برای تاراج و غارت معادن این کشور متهم کرد.

در بیانیه این گروه آمده است؛ امضای چنین قراردادهایی خیانت تاریخی در حق مردم این کشور تلقی می‌شود.

این گروه با اشاره به گزارش دیدبان شفافیت افغانستان تصریح کرد که درآمد ناشی از منابع معدنی این کشور به حساب‌های شخصی مقامات ارشد این کشور واریز می‌شوند.

طالبان، مقامات دولت افغانستان را به زمین خواری، رشوه و استفاده از امکانات دولتی برای منافع شخصی متهم کرده است.

بر اساس این بیانیه، منابع طبیعی و معادن افغانستان سرمایه‌های ملی هستند که آرزوی توسعه اقتصادی، بازسازی و پیشرفت کشور و مردم به آن وابسته است.

در پایان بیانیه تاکید شده است که استخراج معادن باید شفاف و علنی باشد اما دولت افغانستان با معامله‌های پنهانی، سرمایه مردم را در اختیار نیروهای خارجی قرار می‌دهد.

این در حالی است که شبکه نظارت بر منابع طبیعی افغانستان نیز از امضای قرارداد استخراج معادن این کشور با شرکت‌های آمریکایی و انگلیسی ابراز نگرانی کرده و آن را تاراج و دزدی قانونی معادن این کشور عنوان کرده است.
بازگشت به شاخه اخبار معدن بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران

دسته بندی های "بازتاب رسانه ها" استیل پدیا