تاثیر سیاست های ضد دامپینگ بر صادرات فولاد چین

تاثیر سیاست های ضد دامپینگ بر صادرات فولاد چین

چین به شرکت های فولاد این کشور در مورد مشکلات پیش روی آنها در نیمه دوم سال 2015 هشدار داد.

 

به دلیل تقاضای ضعیف ناشی از کاهش رشد اقتصادی چین و ادامه روند رو به رشد موجودی انبار و تولیدات این کشور انتظار می رود که بخش فولاد چین با مشکلات رو به رشد در عرصه تجارت بین المللی مواجه شود.

 
وانگ لیکون، نایب رئیس انجمن آهن و فولاد چین اعلام کرد: در نیمه دوم سال نیز مازاد ظرفیت تولید همچنان باقی خواهد ماند و شرکت ها نباید انتظار داشته باشند که صادرات افزایش یابد بنابر این باید آمادگی مقابله با شرایط موجود را فراهم کنند.

 
وی گفت در اوایل این هفته انجمن آهن و فولاد و ASEAN دولت چین را تشویق کردند تا تخفیف مالیاتی فولاد صادراتی را به مقصد کشورهای عضو ASEAN حذف کند. تولیدات فولاد چین 3تا5 درصد ارزان تر از بازارهای منطقه است.

 
Xu Liying پژو هشگر ارشد مرکز تحقیقات اطلاعات فولاد در پکن گفت: شرکت های فولاد باید گسترش فعالیت های خود را به بازارهای خارجی در اولویت قرار دهند تا بتوانند فشارهای ناشی از عرضه مازاد داخلی را کاهش دهند.

 
وی افزود:در بازارهای جهانی قیمت های بهتری به فولاد سازان چینی پیشنهاد می شود به همین دلیل صادرات به کشورهای آسیایی به سرعت رو به رشد است.

 

بر اساس گزارش MySteel.com در نیمه نخست سال 2015 صادرات فولاد چین به کشورهای آسیایی با 32درصد رشد نسبت به سال گذشته به 36.55 میلیون تن رسید که تقریبا 70 درصد کل صادرات چین را تشکیل داده است .

 
Xu Liying افزود: افزایش پژوهش های ضد دامپینگ و ضد یارانه روش معمول کشورهای صنعتی جهت مقابله با رقبای خارجی است.

 
بر اساس اطلاعات وزارت بازرگانی چین در نیمه نخست امسال 53 پروژه تحقیقاتی در 18 کشور برای مقابله با محصولات صادراتی چین آغاز شده است که 20.4 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.همچنین پیش بینی میشود که امریکا و اروپا در نیمه دوم سال پژوهش های تجاری متعددی را علیه چین آغاز نمایند.

 
امریکا این ماه اعلام کرد که نتایج پژوهش های ضد دامپینگ و ضد یارانه علیه تولیدات ورق های فولادی نورد سرد چین ،برزیل و هند را به پایان رسانده است که ممکن است بر فروش و صادرات شرکت های فولادی چین تاثیر منفی داشته باشد.

 
Xu Liying خاطر نشان کرد که نتیجه تحقیقات امریکابر عملکرد شرکت های فولاد ساز چینی از جمله شرکت آهن و فولاد Anshan و شرکت آهن و فولاد Benxi که تولیدکنندگان اصلی این نوع فولاد هستند را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

 
در سال 2014 چین 898 هزار و 900 تن ورق نورد سرد به امریکا صادر کرد که دوبرابر بیشتر از سال 2013 بود .

 
به گفته Xu Liying مالیات های ضد دامپینگ تحمیل شده بر محصولات فولادی چین تاثیر چندانی بر صادرات نداشته است زیرا شرکت های فولاد ساز چینی به دلیل حضور در بازارهای جهانی می آموزند که چگونه از منافع خود حمایت کنند.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران