آینده زغال‌سنگ در لهستان

آینده زغال‌سنگ در لهستان

لهستان دومین تولیدکننده عمده زغال‌سنگ در اروپا پس از آلمان و نهمین کشور تولیدکننده عمده زغال‌سنگ در جهان بوده که در سال ۱۳۹۱ خورشیدی(۲۰۱۲ میلادی) با حدود ۱۴۴میلیون تن تولید،حدود ۸۴ میلیون تن زغال‌سنگ مرغوب(بیتومینه) و ۶۰میلیون تن زغال‌سنگ نامرغوب(لیگنیت) را استخراج کرده است اما به صورت تدریجی با افت تولید ۸ میلیون تنی در سال روبه‌رو شد که ۸۰ درصد این افت مربوط به زغال‌های بیتومینه و ۲۰ درصد مربوط به زغال‌سنگ‌های با کیفیت پایین بوده و مهم‌ترین دلایل آن، نداشتن سرمایه‌گذاری‌ جدید در معادن در سال‌های گذشته و شرایط سخت کار و مشکلات زیست‌محیطی به ویژه نفوذ آب دریاچه پاویدز به حفره‌های استخراجی یک معدن بزرگ زغال‌سنگ در نزدیکی دریاچه است که موجب افت ۲متری آب شده و به اعتراض دوستداران محیط‌زیست انجامیده است.

 

به گزارش استیل پدیا، عوامل فرعی هم وجود دارد که در مجموع به افت تولید داخلی در معادن زغال‌سنگ انجامیده و در نتیجه، صادراتی که لهستان در سال‌های نه چندان دور به آلمان، جمهوری چک و اتریش داشته، قطع شد و به اجبار برای جبران افت تولید نیاز به واردات زغال‌سنگ خارجی پیدا کرده است.

 الکتریکی و ۸۹درصد انرژی گرمایشی لهستان از زغال‌سنگ تامین می‌شود و بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا سال ۱۴۰۹ خورشیدی(۲۰۳۰ میلادی) زغال‌سنگ مهم‌ترین منبع تامین برق و حرارت لهستان باقی خواهد ماند اما با توجه به اجرای یک واحد تولید برق اتمی که قرار است در سال ۱۴۰۱ خورشیدی(۲۰۲۲ میلادی) راه‌اندازی شود و همچنین استخراج گاز از شیل‌های نفتی، امکان دارد تغییراتی در روند این پیش‌بینی‌ها ایجاد شود که در هر صورت این تغییرات، کلی نخواهد بود و تا حدودی میزان مصرف زغال‌سنگ را تغییر خواهد داد. پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که مصارف انرژی در چند سال آینده رشد چشمگیری نداشته و ورود انرژی‌های تجدیدپذیر تا سال ۱۳۹۹ خورشیدی(۲۰۲۰ میلادی) حدود ۱۹ درصد برق مصرفی را تامین و بخشی از رشد مصرف را جبران خواهد کرد.

 

مصرف برق لهستان برای سال ۱۴۰۹ خورشیدی نسبت به امروز حدود ۳۰ درصد، مصرف گاز حدود ۴۲ درصد و مصرف تولیدات نفتی حدود ۷ درصد افزایش خواهد یافت. برنامه‌ریزی‌های درازمدت نشان می‌دهد تا سال ۱۴۲۹ خورشیدی(۲۰۵۰ میلادی) نیمی از مجموع انرژی مصرفی لهستان را زغال سنگ تشکیل خواهد داد که در هر صورت با شرایط مصرف فعلی، لهستان سالانه ۸ تا ۱۰ میلیون تن کسری برای مصارف زغال‌سنگ دارد. این کشور با توجه به طول مسیر و کیفیت، این میزان کسری را از امریکا با نرخ تقریبی ۲۴ دلار بالاتر از نرخ تمام شده داخلی وارد می‌کند و با اعمال این روش، هم برای معدنچیان امریکا تولید کار شده و هم کمبود زغال‌سنگ با نرخ مناسب‌تر تامین می‌شود.

 
یادآوری می‌شود که لهستان گاز مصرفی خانگی خود را از خط لوله اروپایی روسیه تامین می‌کند، اما با توجه به مشکلاتی که اوکراین در سال‌های گذشته برای انتقال گاز به وجود آورد، این کشور خود را در حد بالایی وابسته به گاز روسیه از طریق اوکراین نمی‌کند و موقعیت تولید انرژی خود را همچنان در رده بزرگترین مصرف‌کننده زغال‌سنگ در اروپا حفظ می‌کند. با توجه به اینکه همه کشورهای اروپایی برای کم کردن گازهای گلخانه‌ای به طرف سوخت‌های پاک‌تر حرکت کرده‌اند، لهستان برخلاف این کشورها مصرف گذشته زغال‌سنگ را با توجه به نیازهای اساسی خود حفظ کرده و به دلیل استفاده از انرژی هسته‌ای و انرژی‌های خورشیدی، بادی، آبی، نفت، گاز و انرژی ژئوترمال(زمین‌گرمایی) پیش‌بینی می‌شود علاوه بر تولید داخلی با وارد کردن زغال‌سنگ از امریکا کمبود تولید را جبران می‌کند و بدون توجه به قوانین آب و هوایی پاریس ادامه خواهد داد.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار معادن بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران