واردات فولاد به 500 هزار تن رسید

واردات فولاد به 500 هزار تن رسید

نایب رئیس انجمن تولید کنندگان فولاد ایران، میزان واردات تولیدات فولادی در سال گذشته را حدود دو میلیون تن ذکر کرد و گفت: طی چهار ماه نخست امسال حدود 500 هزار تن تولیدات فولادی وارد کشور شد.

 

حمید رضا طاهری‌ زاده اظهار کرد: از آنجا که ورق با ضخامت دو میلیمتر و هشت تا 40 میلیمتر در داخل تولید نمی‌شود ناگزیر به واردات این نوع ورق هستیم.

 

وی یاد آور شد: تولید کنندگان فولاد کشور اعم از بخش دولتی و خصوصی توانایی لازم برای پاسخگویی به نیاز کشور را دارند و در حالی که سال‌های رونق پروژه‌های عمرانی به ویژه اجرای طرح مسکن مهر ناگزیر از واردات مقادیری از تولیدات فولادی بودیم، اما امروز علاوه بر تامین نیاز داخلی، سال گذشته بالغ بر 5/ 2 میلیون تن فولاد از کشور صادر شد.

 

تولید فولاد خام کشور سال گذشته با رشد هفت درصدی نسبت به سال 92 به 6/ 16 میلیون تن رسید و میزان تولیدات فولادی در سال 93 با رشد دو درصدی نسبت به سال ماقبل به رقم 9/ 16 میلیون تن رسید.

 

طاهری‌ زاده موضوع ابلاغیه تیر ماه وزیر صنعت، معدن و تجارت در رابطه با شیوه تعیین قیمت گندله و آهن اسفنجی را یاد آور شد و اظهار کرد: بررسی کارشناسانه در این زمینه به مدت بیش از یک سال صورت گرفت، هرچند امروز اعضای انجمن تولید کنندگان فولاد ایران از این ابلاغیه پشتیبانی می‌کنند.

 

برابر ابلاغیه وزارتخانه یاد شده قیمت فروش گندله سنگ‌ آهن با خلوص 66 درصد برای مصارف واحدهای فولاد سازی به قیمت 20 درصد ارزش شمش فولاد خوزستان تعیین شد.

 

همچنین برای آهن اسفنجی نرخ 47 درصد قیمت شمش فولاد خوزستان با متوسط 91 درصد خلوص تعیین شده است.

 

نایب رئیس انجمن تولید کنندگان فولاد ایران افزود: شرایط بازار رکودی موجب تعیین این نرخ شده و در واقع وزارت صنعت، معدن و تجارت در زمینه قیمت هیچ‌ گونه مداخله‌ای ندارد و نرخ در بورس تعیین می‌شود.

 

براساس برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار است امسال میزان تولید فولاد خام به رقم 18 میلیون تن برسد و تولیدات فولادی نیز بالغ بر 19 میلیون تن خواهد شد.

 

وی تصریح کرد: سیاست دولت یازدهم در طول مدت زمان گذشته حمایت از تولید و بهره‌ گیری از بالاترین ارزش افزوده بوده و بنابراین همه فعالان این عرصه باید برای روشن نگه داشتن چراغ تولید تلاش کنند.

 

طاهری‌ زاده خاطرنشان کرد: انجمن تولید کنندگان فولاد برای دفاع از دیدگاه کارشناسی مطرح شده در روش تعیین قیمت گندله و آهن اسفنجی آمادگی دارد تا با منتقدان در این زمینه مذاکره کند.

 

ایران از نظر تولید فولاد خام در منطقه رتبه نخست و در سطح جهانی جایگاه چهاردهم را به خود اختصاص داده است.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران