آمریکا در سال ۲۰۱۷ حدود ۳۶ میلیون تن فولاد از دیگر کشورها وارد کرد که در این میان کشورهای کانادا، برزیل و کره جنوبی بزرگ‌ترین‌ صادرکنندگان فولاد به آمریکا بودند. بر اساس آمارهای رویترز، حجم واردات فولاد آمریکا در سال گذشته میلادی تنها ۸ درصد از حجم تجارت جهانی این محصول (حدود ۴۷۳ میلیون تن) برآورد شده است.در حالی که انتظار می‌رود تعرفه‌های جدید به کاهش چشمگیر فولاد وارداتی در بازار آمریکا منجر شود، تحلیلگران موسسه وود‌مکنزی معتقدند واردات فولاد آمریکا حداکثر ۱۸ میلیون تن کاهش خواهد یافت و این رقم که کمتر از ۴ درصد از حجم تجارت جهانی فولاد را تشکیل می‌دهد، تاثیر چندانی بر بازار جهانی آن نخواهد داشت.

 

روبرتو کولا، نایب‌رئیس شورای آهن و فولاد انجمن ملل آسیای شرقی که نماینده تولیدکنندگان فولاد در جنوب شرق آسیا است، در این خصوص می‌گوید: «حجم واردات فولاد آمریکا نسبتا کم است و تاثیر آن بر قیمت‌ها چندان زیاد نخواهد بود. اما در اینجا تنها صحبت از یک کالا نیست، بلکه بحث ما در مورد اقدام یکجانبه در وضع تعرفه‌های تجاری است. هر کاری باید طبق روال خود پیش برود و برای حل چنین مسائلی معمولا راهکارهای تجاری وجود دارد.

 

وضع تعرفه به‌صورت یک‌جانبه، کاری خارج از عرف است و اتخاذ چنین تصمیمی نشان می‌دهد که لابی تولیدکنندگان فولاد در آمریکا تا چه حد قدرتمند است».از زمانی که دونالد ترامپ دستور بررسی تاثیر واردات فولاد و آلومینیوم بر امنیت ملی آمریکا را صادر کرد، تاکنون ۱۱ ماه گذشته است و در این مدت قیمت فولاد صادراتی چین -به‌عنوان رهبر بازار فولاد در جهان- تقریباً ۴۰ درصد افزایش یافته است. اکنون نیز با وجود رسمی شدن تصمیم ترامپ برای وضع تعرفه ۲۵ درصدی بر واردات فولاد، انتظار نمی‌رود که قیمت فولاد صادراتی چین و متعاقب آن متوسط قیمت در بازارهای جهانی کاهش یابد. در مورد قیمت فولاد تولید داخل آمریکا نیز برآورد می‌شود که قیمت آن تا پایان سال جاری میلادی به ۷۰۰ دلار در هر تن برسد.

 

محاسبات کارشناسان رویترز حاکی از این است که در سال گذشته میلادی تقریبا ۹/ ۲درصد از بازار فولاد وارداتی آمریکا در اختیار چین بوده است و از طرفی تنها حدود یک درصد از فولاد صادراتی چین به مقصد بنادر آمریکا بارگیری شده است. از طرفی مقامات انجمن آهن و فولاد چین می‌گویند این کشور تنها ۱/ ۰ درصد از فولاد تولیدی خود را به آمریکا صادر می‌کند و حتی اگر این رقم به صفر برسد، باز هم تاثیری بر سطح تولید فولاد در چین که در سال ۲۰۱۷ بیش از ۸۳۰ میلیون تن بوده است- نخواهد داشت.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان