پیش‌بینی بازگشت تقاضا به بازار

پیش‌بینی بازگشت تقاضا به بازار

با اتفاقاتی که این هفته‌ در بازار فولاد رخ داد، باید گفت روند پیش روی این بازار در ماه انتهایی سال ۹۶ و از سوی دیگر روند بلند‌مدت‌تر این بازار در سال جدید متاثر از چند فاکتور اصلی است که این فاکتورها عبارتند از «شکسته شدن حباب قیمت»، «تثبیت نسبی قیمت در بازار»، «انتظار برای اتمام عید شکوفه‌های چین در بازارهای جهانی» و «انتظار رونق در سال جدید».

 

به گزارش استیل پدیا، با توجه به پیش‌بینی‌های دو هفته گذشته «دنیای اقتصاد» که ناشی از افزایش قیمت‌های مخرب و دستکاری شدن و ورود حباب قیمتی در بازار فولاد بود، طی هفته گذشته ورق برگشت و خریدهایی که با افراط و تفریط و به امید کسب واهی سود در بازار رخ داده بود متوقف شد.افزایش قیمت در بازار فولاد در شرایطی به ثبت رسیده که عملا تقاضایی در بازار وجود ندارد و بازار به نوعی به واسطه حباب قیمتی که در گذشته در آن وجود داشت به تقاضای مخرب و سفته‌بازانه تن داده است اما همان زمان پیش‌بینی کردیم که این خرید به زودی به صف فروش تبدیل خواهد شد و حباب قیمتی به سرعت شروع به ریزش خواهد کرد که همین اتفاق نیز افتاد.

 

در این بین این هفته با فرو‌کش کردن قیمت ارز، حباب قیمتی در بازار فولاد هم فروکش کرد. در این باره فعالان بازار هفته گذشته اعلام کرده بودند که هرگونه افراط و تفریط در قیمت فولاد، به نفع فعالان و اساسا بازار آهن‌آلات نخواهد بود، چراکه قیمت ارز به زودی به مدار منطقی خود بازخواهد گشت و اثرات ارزی ناشی از آن بر بازار فولاد آثار و نتایج منفی برای عرضه و تقاضا به همراه خواهد آورد.در واقع افزایش قیمت بی رویه از یکسو تجار و خریداران را متضرر خواهد کرد؛ همان‌طور که در نقطه مقابل کاهش قیمت بی‌رویه هم از سوی دیگر ضرر کارخانه‌ها را در پی خواهد داشت.در این باره با کاهش قیمت دلار و تثبیت نسبی آن، قیمت فولاد هم تثبیت شد.

 

روز دوشنبه به دلیل مصادف شدن با آخرین روز اسفند و ایجاد روند گردش‌های مالی و پولی ماهانه،  خیلی ساکت و آرام زنجیره خرید و فروش در بازار فولاد شکل گرفت و این باعث ترکیدن «حباب ناپایدار افزایش قیمت‌ها» در بازار فولاد و کاهش قیمت در این بازار شد.در این‌باره فعالان بازار پیش‌بینی کرده بودند که از روز چهارشنبه به بعد قیمت آهن‌آلات در بازار فولاد تثبیت شود و با توجه به اینکه انبارها خالی است و از ماه قبل پر نشده است، پیش‌بینی می‌شود که از اوایل اسفند روند افزایشی برای بازار فولاد به وجود نیاید، این در حالی است که روندی برای خرید در بازار از هفته آینده در حال شکل‌گیری خواهد بود.

 

با توجه به اینکه تا پایان سال ۲۰ روز کاری بیشتر زمان نخواهد بود، به همین دلیل انباردارها و خریداران مصرف‌کننده می‌خواهند خریدشان را انجام دهند، از این‌رو پیش‌بینی می‌شود هفته آینده، هفته‌ای باثبات و همراه با خرید باشد و افزایش قیمت آنی و هیجانی طی هفته آینده در بازار وجود نخواهد داشت. از سوی دیگر پیش‌بینی می‌شود روند قیمتی در بازارهای جهانی روندی مثبت باشد و به همین دلیل در بازار فولاد هم تحرک وجود خواهد داشت. در هفته جاری همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد اشخاصی که در بازار دست به خریدهای هیجانی و سفته‌بازانه زده بودند، اقدام به فروش در بازار کردند و به نوعی فروشنده شدند، به همین دلیل ریزش قیمت آهن اتفاق افتاد. کاهش قیمت آهن‌آلات در بازار فولاد در این هفته به دلیل افزایش عرضه‌ها رخ داده، به‌طوری‌که تجاری که در انتظار کسب سود بودند اکنون در صف فروش نشسته‌اند.

 

در این بین فعالان این بازار می‌گویند در هفته جاری تقریبا کیلویی ۱۰۰ تا ۱۵۰ تومان کارخانه‌هایی که قیمت‌ها را بالا برده بودند دوباره قیمت را کاهش داده‌اند که یکی از علل این روند افزایش عرضه‌ها در دو هفته قبل بود، به‌طوری‌که اشخاصی که از دو هفته قبل خرید کرده بودند، با عرضه کالاهایشان در بازار روند کاهشی قیمت را ایجاد کردند. از سوی دیگر، با توجه به اتمام اسفند و روند بازارهای جهانی که درخصوص فولاد در حال مثبت شدن است باید منتظر ماند و دید روند افزایش قیمت در بازارهای جهانی به بازار داخلی چگونه منتقل خواهد شد.

 

در این باره فعالان بازارهای داخلی آهن‌آلات بر این باورند که بازار فولاد داخلی، بازار باهوشی است و روند کاهشی یا افزایشی افراطی را نمی‌پذیرد. فعالان بازار همچنان به انتظار و صبر در بازار توصیه می‌کنند و معتقدند باید منتظر ماند تا در هفته آینده ثبات قیمتی در بازار محقق شود، اگر قیمت‌های جهانی افزایش بی‌رویه‌ای پیدا کنند شاید نوسان قیمت کوچکی در بازار رخ دهد که پایدار نخواهد بود.در این بین با توجه به اینکه تجار، انبارداران و سایر فعالان حوزه فولاد وجه نقدشان را به سال بعد موکول نمی‌کنند، بنابراین به خرید رو آورده‌اند، به‌طوری‌که امروز در بازار خریدارانی هستند که بیشتر به خریدهای وعده‌دار تمایل دارند. بر این اساس اگرچه مشخص نیست افزایش قیمت‌ها به چه اندازه‌ای خواهد بود، اما نهایتا به دلیل انتظار و امیدی که در بازار فولاد مبنی بر افزایش قیمت‌ها وجود دارد خریدها در اسفند ادامه خواهند داشت.

 

کارشناسان بازار فولاد بر این باورند که این بازار، بازار روند‌دار و مثبتی است ولی متاسفانه نبود مصرف مداوم، یک گمراهی را به بازار تزریق کرده است، به‌طوری‌که با توجه به اینکه هم بازار جهانی مثبت است و از سوی دیگر با قیمت ۴ هزار و ۵۰۰ تومانی ارز قیمت شمش ۲ هزار و ۴۰۰ تومان تمام می‌شود، بازار از این موضوع آگاه است که اگر قیمت ارز به همین اندازه بماند برای اردیبهشت ماه قیمت فولاد با افزایش مواجه خواهد شد. در حال حاضر، انباردار کالای خود را به امید بهره‌برداری در سال جدید ذخیره می‌کند، بنابراین خریدهای مذکور به زودی آغاز خواهد شد و روند مثبتی از هفته آینده همراه بازار خواهد بود. باید منتظر ماند و دید بازارهای جهانی بعد از تعطیلات عید شکوفه‌های چین چه روندی را در پیش می‌گیرد و چه اتفاقاتی رخ خواهد داد.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران