خوشبینی بازاری‌ها به مس

واکاوی رابطه توافق هسته‌ای و ارزانی مس

واکاوی رابطه توافق هسته‌ای و ارزانی مس

به گفته فعالان بازار مس، این فلز در حال حاضر به کف قیمت خود رسیده است و مس تا پایان سال با شیب ملایمی روند صعودی به خود خواهد گرفت.

 

بررسی قیمت فلز مس در یک ماه اخیر نشان می‌دهد که این فلز در یک ماه گذشته دچار نوسان قیمتی زیادی شده و این فلز در یک ماه گذشته روند نزولی به خود گرفته است. قیمت مس در بیست‌ و یکم تیرماه هر تن 5576 دلار بود که در یک ماه اخیر با 7.81 درصد کاهش قیمت به 5140 دلار نیز رسیده است. این دوره اولین ماه پس از توافق هسته‌ای بوده، اما آیا این دو عامل ارتباطی با هم دارند؟

 

در این مورد حسن حسین‌ قلی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان سرب و روی در مورد تاثیر توافق مذاکرات بر روی قیمت مس گفت:قیمت مس در یک ماه گذشته روند رو به نرولی را به خود گرفته، به طوری که قیمت این فلز در حال حاضر به کف قیمت خود رسیده است. او ادامه داد: در حال حاضر که ما به توافق در مذاکرات رسیده‌ایم قیمت فلزات همچنان روند نزولی خود را طی می‌کنند، البته این کاهش قیمت ربطی به توافق در مذاکرات ندارد.

 

حسین‌ قلی افزود: ما در مذاکرات اگر هم به توافق نمی‌رسیدیم باز هم شاهد کاهش قیمت فلزات و کاهش قیمت مس بودیم، زیرا که کاهش قیمت فلزات به دلایل زیادی بستگی دارد. او تصریح کرد: از جمله دلایل کاهش قیمت مس می‌توان به عرضه و تقاضا در بازار جهانی، کاهش رشد اقتصاد چین و هند نیز اشاره کرد.

 

حسین‌ قلی ادامه داد: توافق در مذاکرات در قیمت ارز بسیار اثرگذار است و قیمت فلزات پایه و مس ارتباط مستقیمی با قیمت دلار دارد و اگر دلار کاهش پیدا کند قیمت مس هم کاهش پیدا خواهد کرد و بالعکس. قیمت مس تا پایان امسال با شیب ملایم روند صعودی به خود خواهد گرفت و ما در آینده شاهد افزایش قیمت مس نیز خواهیم بود.

 

همچنین موسی علیزاده، یکی از فعالان بازار مس در تهران در مورد تاثیر توافق هسته‌ای بر روی قیمت مس گفت: به نظر من کاهش قیمت فلزات پایه و مس کمی بستگی به توافق در مذاکرات نیز دارد.

 

او ادامه داد: در این یک ماهی که ما به توافق رسیدیم شاهد کاهش قیمت مس بودیم ولی در حال حاضر نمی‌توان گفت که این کاهش قیمت ارتباط مستقیمی با توافق در مذاکرات دارد و ما تاثیر این توافقات را در دراز مدت شاهد خواهیم بود.

 

علیزاده افزود: علت اصلی کاهش قیمت مس این است که تقاضا در بازار برای این فلز بسیار کاهش پیدا کرده است و قیمت‌های جهانی هم نیز بسیار تاثیرگذار خواهد بود.در حال حاضر قیمت مس در کاتو حدود 18 هزار تومان است و باید این نکته را گفت که قیمت مس در حال حاضر کف قیمت است.

 

علیزاده در پایان یادآور شد: به نظر من قیمت مس بیشتر از این نمی‌تواند کاهش قیمت داشته باشد، چرا که در حال حاضر قیمت مس به کف قیمت رسیده است و در آینده احتمال افزایش قیمت مس با شیب ملایم وجود خواهد داشت.

 


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار فلزات پایه بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران