اعلام حمایت انجمن فولاد از ابلاغیه وزیر

اعلام حمایت انجمن فولاد از ابلاغیه وزیر

در پی ابلاغیه وزیر صنعت و معدن درخصوص کاهش 3 درصد‌ی قیمت گندله و موج گرانی‌ها از سوی فولاد‌ سازان برای بازنگری در زمینه این ابلاغیه رسول خلیفه سلطانی، دبیر انجمن تولید‌کنندگان فولاد طی نامه‌ای به رحمانی، رئیس کمیسیون صنایع ومعادن مجلس شورای اسلامی خواستار حمایت مسوولان عالی رتبه کشوری شد.

 


در این نامه آمده است: در چند سال اخیـر عدم توازن در تولیـد و سود آوری در حلقه‌های پی در پی زنجیره تولیـد فولاد (از کنسانتره و گندله و... تا محصول نهایی) به یکی از چالش‌های سیاست‌ گذاران و فعالان صنعت فولاد کشور تبدیل شده است. در حلقه‌های ابتدایی این زنجیره (گندله و آهن اسفنجی)، عمدتا به دلیل حضور محدود و معدود تولید کنندگان مواجه با حاکمیت و استیلای عرضه‌ کننده و در حلقه‌های انتهایی زنجیره به دلیل عرضه انبوه کالا مواجه با قدرت تعیین‌ کننده قیمتی مصرف‌ کننده هستیم که نتیجه آن فشار روزافزون بر تولید کنندگان فولاد و به تعطیلی کشیده شدن تدریجی واحدهای فولاد سازی و نوردی شده است.

 

برای روشن شدن موضوع کافی است به‌ صورت‌های مالی (چند سال گذشته) شرکت‌های بورسی فولادی از یک طرف و شرکت‌های بورسی سنگ آهنی از طرف دیگر مراجعه شود. میزان سود آوری شرکت‌های فولادی حداکثر در حدود نصف شرکت‌های معدنی بوده است.

 

در ادامه این نامه آمده است: تصمیم اخیر وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت به تاریخ 11/ 04/ 94 و شماره 87415/ 60 در این خصوص، نتیجه یک سال مطالعات کارشناسانه و حسابرسانه است که پس از رعایت همه جوانب احتیاطی و ارفاقات اعمالی برای اجرا ابلاغ شده است و امید آن می‌رود در شرایطی که کسب و کار فولاد و صنایع مرتبط با آن به شدت در حال رقابتی شدن است، به گونه‌ای منافع را در زنجیره متعادل سازد که هر چه بیشتر بر توازن زنجیره تولید بیفزاید.

 

نکته حائز اهمیت آن است که شعار عدم مداخله دولت در ایجاد ساز‌و‌کارهای رقابتی به همان نسبت و اندازه نارواست که از دولت انتظار اجازه روا داشتن هرج و مرج اقتصادی را داشته باشیم.

 

این انجمن به نمایندگی از 130 واحد فولادی بزرگ و کوچک که شرایط بسیار سخت و ناگواری را سپری می‌کنند مراتب تقدیر خود را از ابلاغیه وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت اعلام داشته و امیدوار است با حمایت مسوولان عالی رتبه کشوری بتوان نظمی استوار برای تداوم حیات اقتصادی در کلیه حلقه‌های زنجیره فولادی کشور به ارمغان آورد.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران