افزایش عرضه داخلی شمش فولاد به منظور کنترل قیمت

افزایش عرضه داخلی شمش فولاد به منظور کنترل قیمت

به دنبال رشد فزاینده نرخ شمش فولاد در ماه اخیر و اعتراض نوردکاران درخصوص کمبود شمش در بازارداخل به دلیل تعهد صادراتی فولاد‌سازان، بعد از ظهر روز سه‌شنبه اعضای انجمن تولید‌کنندگان فولاد ایران در آخرین روزهای کاری وزیر صنعت، معدن و تجارت در دفتر وی گرد هم آمدند تا درخصوص روند افزایشی قیمت‌ها در بازار داخلی و جهانی چاره‌اندیشی کنند.

 

به گزارش استیل پدیا، در این جلسه پس از تبادل نظر پیرامون دلایل و زمان تداوم روند افزایشی قیمت‌های جهانی و بررسی میزان همسویی روند قیمت‌های داخلی و جهانی، مباحث از طرف وزیر صنعت جمع‌بندی شد که از آن جمله می‌توان به افزایش عرضه 50 درصدی شمش در بازار داخلی، لزوم حمایت از صادرات فولاد کشور و توسعه بازارهای صادراتی و تعیین فرمولی با در نظرگرفتن میانگین قیمت منابع معتبر جهانی به همراه مزایای صادراتی برای قیمت پایه عرضه شمش در بورس کالا اشاره کرد. یکی از نتایج این جلسه، تکلیف وزیر به انجمن تولیدکنندگان فولاد برای ایجاد تفاهم بین شرکت‌های بزرگ ذوب و نورد برای تامین شمش موردنیاز نوردکاران بود که بر این اساس پس از جلسه فوق‌العاده وزیر، مدیران شرکت‌های بزرگ فولاد کشور در انجمن تولیدکنندگان فولاد گردهم آمدند.

 

در دومین نشست که بلافاصله پس از دیدار با وزیر انجام شد، مدیران شرکت‌های بزرگ ذوب و نورد با هدف طراحی مکانیزمی برای تامین شمش موردنیاز نوردکاران در انجمن تولیدکنندگان فولاد تشکیل جلسه دادند. با توجه به عرضه 50 هزارتنی فولاد خوزستان طی یک ماه گذشته مقرر شد این شرکت متناسب با تقاضا، عرضه ماهانه خود در بورس کالا را به 60 هزار تن افزایش دهد و با در نظرگرفتن قیمت‌ها و مزایای صادراتی و تقاضای ماه‌های آتی، این رقم را به 80 هزار تن برساند. همچنین شرکت آهن و فولاد ارفع نیز وعده داد در جهت ایجاد تعادل در بازار فولاد، به‌طور داوطلبانه و متناسب با تقاضا، 80 درصد تولید سال 96 خود را در بازار داخلی عرضه کند.

 

همچنین با توجه به تعهدات صادراتی شرکت فولاد کاوه جنوب، قرار شد این شرکت نیز در جهت همراهی با سایر تولیدکنندگان فولاد کشور، برنامه‌های صادراتی خود را طوری تنظیم کند که حداقل ماهانه 15 تا 20 هزار تن به بازار داخلی عرضه داشته باشد و متناسب با تقاضا و قیمت‌ها و مزایای صادراتی، این میزان را به تدریج افزایش دهد. فولاد خراسان نیز از شهريور سال جاری، حداقل ماهانه 20 هزار تن شمش به بازار داخلى عرضه خواهد کرد كه قطعا در ماه‌هاى آینده با توجه به روند ظرفيت‌سازى فولادسازى شماره ٢ اين رقم رو به افزايش خواهد بود و اين شركت تا بهبود شرايط داخل صادرات شمش نخواهد داشت. در این جلسه همچنین مقرر شد سایر تولیدکنندگان شمش و همچنین تولیدکنندگان مقاطع فولادی، ضمن تامین نیاز داخلی در مسیر توسعه صادرات فولاد کشور حرکت کنند.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران