احتمال احیای بازار مس در پایان 2015

مس برای افزایش قیمت آماده می‌شود

مس برای افزایش قیمت آماده می‌شود

قطع برق، اعتصاب، سیل و خشکسالی در کنار کاهش عیار برخی از معادن بزرگ تولید مس منجر شده است بازار جهانی مس زودتر از آنچه انتظار می‌‌رفت با کسری مواجه شود. موضوعی که می‌تواند زمینه‌ افزایش قیمت مس در اواخر سال جاری میلادی را فراهم کند.

 

تخمین‌ها در مورد اینکه تولید مس چقدر کاهش خواهد داشت، متفاوت است. مورگان استنلی پیش‌بینی کاهش 500 هزار تنی تولید مس تا پایان سال جاری را دارد، در حالی که ICBC رقم 1.33 میلیون تن را برای این کاهش پیش‌ بینی کرده است.

 

گزارش‌ها مبنی بر کاهش تولید مس پس از آن منتشر می‌شود که برخی از تحلیل‌ گران از مازاد 194 هزار تنی مس در سال جاری خبر دادند. در بازار 22 میلیون تنی مس این رقم، ناچیز است اما باید در نظر داشت پیش‌بینی افزایش تولید به رغم وجود مشکلات بوده است.

 

تحلیل‌ گران در حال حاضر از مشکلات به‌وجود آمده در عرضه حداقل 4.5 درصد از میزان کل تولید مس در جهان خبر می‌دهند حتی با توجه به قطعی‌های اخیر برق این رقم می‌تواند تا پایان ماه دسامبر به سطح 7 درصد افزایش یابد.

 

در این میان لئون وست‌ گیت تحلیل‌ گر ICBC می‌گوید، قیمت‌ها در حال حاضر به سطحی کاهش داشته است که بسیاری از معادن بزرگ به فکر کاهش تولید و هزینه‌های خود افتاده‌اند و باید این مورد را نیز در کنار کاهش غیر مترقبه تولید (در پی حوادث یاد شده) در نظر داشت. او اضافه می‌کند: بازار مس در حال آماده شدن برای کاهش میزان اضافه عرضه موجود و آغاز یک روند افزایش قیمت دیگر است.

 

قیمت مس در بازار فلزات لندن در جریان هفته‌ای که گذشت به دلیل افزایش نگرانی‌ها درمورد کاهش تقاضای چین -بزرگترین مصرف‌ کننده مس درجهان- و همچنین تقویت ارزش دلار به سطح 5142 دلار در هر تن رسید که کمترین میزان قیمت در 6 سال اخیر بوده است.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار فلزات پایه بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران