ایجاد ارزش افزوده در معادن زغال‌سنگ زمینه‌ای برای تحقق اقتصاد مقاومتی است

ایجاد ارزش افزوده در معادن زغال‌سنگ زمینه‌ای برای تحقق اقتصاد مقاومتی است

مجری طرح زغال‌سنگ طبس گفت: ایجاد ارزش افزوده در معادن زغال‌سنگ و اشتغال‌زایی در این بخش زمینه‌ای برای تحقق اقتصاد مقاومتی است.

 

به گزارش استیل پدیا، امید فلاح در نشست فعالان حوزه زغال‌سنگ و کک که با حضور وزیر صنعت در طبس برگزار شد، اظهار کرد: چهار محدوده پروده، مزینو، نای‌بند و آبدوغی از حوزه‌های زغال‌دار طبس است که وسعت آن به حدود 30 هزار کیلومتر مربع می‌رسد.

 

وجود ذخایر عظیم زغال‌سنگ به لحاظ کیفی و کمی در حوزه طبس برای واحدهای کک‌سازی کشور، هزینه سرمایه‌گذاری پایین در زمینه اکتشاف و تجهیز و تکمیل زیرساخت‌ها، حفظ و توجه به منابع طبیعی و محیط زیست، امکان مکانیزاسیون معادن و ایجاد معادن با ظرفیت مناسب و دسترسی آسان به صنایع پایین دستی کک و فولاد از جمله ویژگی‌های طبس است.

 

فلاح تصریح کرد: نواحی پروده و نای‌بند دارای زغال کک‌شو و مزینو و آبدوغی دارای زغال حرارتی هستند و ناحیه پروده نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

 

مجری طرح زغال‌سنگ طبس گفت: منطقه پروده با حدود ۱۲۰۰ کیلومتر مربع مشتمل بر 5 منطقه پروده یک، دو، سه، چهار و پروده شرقی می‌شود که دارای ذخیره‌ای حدود معادل 1/ 1 میلیارد تن زغال‌سنگ کک‌شو است. بعد از سخنان فلاح، وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز گفت: امروز بحث اصلی معادن، بحث اقتصاد مقاومتی است و رهبر معظم انقلاب نیز این موضوع را ابلاغ کردند.

 

نعمت‌زاده با اشاره به تنوع محصولات معدنی در خراسان جنوبی گفت: فروش سنگ خام در کشور باید متوقف می‌شد که این کار به‌رغم جبهه‌گیری‌های برخی دلالان انجام شد و در واقع طبق فرموده رهبر معظم انقلاب که یک ماه قبل به بنده اعلام کرده بودند اقدام و سعی داریم این ماده را تبدیل به فرآورده‌های مورد نیاز کنیم. وی با اشاره به اینکه بحث پژوهشکده زغال را دنبال می‌کنیم، ادامه داد: باید به توسعه معدن که مستقیم با فناوری و دانش و اقتصاد دانش‌بنیان مرتبط است، توجه ویژه‌ای شود و از طرفی صنایع جوار معدنی زغال‌سنگ هم نیازمند مطالعه و بررسی است که باید روی مدل‌های اقتصادی پیشنهادی بررسی شود.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: برای تجهیز معادن زغال‌سنگ هیچ اعتباری وجود ندارد و هر چه در این حوزه هزینه می‌شود از درآمد معادن موجود است. وی ادامه داد: طرح جامع زغال‌سنگ چنانچه نیاز به بازنگری دارد، در دستور کار قرار گیرد و درخصوص شرکت کک براساس اطلاعات موجود، نیاز به تولید کنسانتره زغال بیشتری است و باید این تولید افزایش یابد.

 

مهدی کرباسیان، رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی نیز در این نشست با بیان اینکه ایمیدرو آماده همکاری با سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در توسعه معادن است، گفت: ما برنامه وسیعی برای اکتشاف معادن با همکاری بخش دولتی و خصوصی داریم تا بخش اکتشاف توسعه یابد.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار معادن بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران