اختصاص قانونی نیم درصد از ذخیره کشف شده معدن به کاشف

اختصاص قانونی نیم درصد از ذخیره کشف شده معدن به کاشف

مدیرکل دفتر امور اکتشاف وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: طبق تبصره 2 ماده 9 قانون معادن، بهره برداران معادن باید نیم درصد از محصول استخراج شده در سر معدن یا بهای آن را به مدت 25 سال به کاشف بپردازند.

 

به گزارش استیل پدیا، اسدالله کشاورز در دومین اجلاس معدن و صنایع معدنی ضمن بیان این مطلب تصریح کرد: مواد معدنی در 6 گروه طبقه بندی شده که «گروه یک» تا 3 به شن، ماسه، گچ، آهک و مصالح ساختمانی، «گروه 4» به سنگ های تزئینی و نما، «گروه 5» به مواد کانی های فلزی و «گروه 6» به کانی های غیر فلزی اختصاص دارد.

 

وی ادامه داد: پروانه های اکتشاف صادره با توجه به مساحت و میزان عملیات اکتشافی مورد نیاز طبقه بندی می شوند که گروه یک تا 3، پروانه 6 ماهه و البته قابل تمدید است. پروانه های اکتشاف برای مواد معدنی گروه 4 تا 6 یکساله و البته برای فلزی ها 18 ماهه است. برای پی جویی ها نیز پروانه 6 ماهه صادر می شود.

 
مدیرکل دفتر امور اکتشاف وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: صدور پروانه بهره برداری، متناسب با ذخیره اکتشافی معدن به مدت 25 سال در اختیار بهره بردار انجام می شود.

 
وی ادامه داد: پرداخت حقوق دولتی برای مواد معدنی- که با توجه به مولفه هایی نظیر میزان استخراج، نوع ماده معدنی و غیر تعیین می شود ناچیز است- و کمتر از 5 درصد میزان فروش محصول است.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار معادن بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران