طرح فولاد سفید دشت چهارمحال وبختیاری بهره برداری شد

طرح فولاد سفید دشت چهارمحال وبختیاری بهره برداری شد

مرحله نخست طرح یک میلیون تنی فولاد سفید دشت به عنوان یکی از طرح های هفت گانه فولاد کشور و نخستین طرح استانی روز سه شنبه با حضور معاون اول رئیس جمهوری در چهارمحال وبختیاری به بهره برداری رسید.

 

به گزارش استیل پدیا، مدیرعامل فولاد مبارکه در آیین افتتاح این طرح گفت: مرحله نخست فولاد سفید دشت با ظرفیت تولید 800 هزار تن آهن اسفنجی بهره برداری شده است.

 
بهرام سبحانی افزود: 65 درصد سهام این واحد تولیدی از سوی فولاد مبارکه و 35 درصد مابقی را سازمان ایمیدرو خریداری و سرمایه گذاری کرده است. وی گفت: این واحد شامل مرحله احیا (تبدیل گندله به آهن اسفنجی) و مرحله فولادسازی (تبدیل آهن اسفنجی به اسلب) و مرحله تولید ( شمش فولادی) است.

 
سبحانی افزود: اجرای این طرح از سال 85 آغاز و واحد احیای مستقیم آن هم اینک تکمیل و به بهره برداری رسیده و 70 درصد تجهیزات مرحله دوم طرح که فولادسازی است به کارخانه حمل شده است که طبق پیش بینی ها نیمه دوم سال 97 بهره برداری می شود. وی میزان سرمایه گذاری ثابت این طرح را پنج هزار و 250 میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: 64 میلیون یورو سرمایه گذاری ارزی نیز به این طرح اختصاص یافته است.


به گفته وی، برای مرحله دوم این کارخانه سه هزار میلیارد ریال و 70 میلیون یورو اعتبار در نظر گرفته شده است. وی افزود: در این طرح یک میلیون تن اسلب و نورد گرم تولید می شود.

 
سبحانی اظهار کرد: این طرح در 422 هکتار و با زیربنای 250 هکتار، زمینه اشتغال مستقیم برای 140 نفر در مرحله اول و 800 نفر را به صورت غیرمستقیم فراهم کرده است.

 
استاندار چهارمحال وبختیاری نیز در این آیین گفت: فولاد سفید دشت با مشارکت فولاد مبارکه از طرح های مهم استان با به کارگیری نیروهای بومی است.
قاسم سلیمانی دشتکی افزود: اجرای این طرح مشکلات جانبی از جمله تامین آب داشت که از طریق پساب و تصفیه فاضلاب شهر بروجن این مشکل برطرف شد.

 

میزان سرمایه گذاری ثابت طرح فولاد سفید دشت پنج هزار و 250 میلیارد ریال است که 64 میلیون یورو سرمایه گذاری ارزی نیز به این طرح اختصاص یافته است.

 
در مجموع 6 هزار و 500 میلیارد ریال سرمایه گذاری در این طرح تاکنون با مشارکت ایمیدرو و فولاد مبارکه انجام شده که در 2 مرحله اجرای احیا و ریخته گری 62 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

 
در طرح توسعه فولاد در سفر رئیس جمهوری در سال 93 به چهارمحال وبختیاری ایجاد بخش تولید ورق (نورد سرد و گرم) نیز برای این طرح در نظر گرفته شده است.
مجتمع فولاد چهارمحال و بختیاری در سفید دشت در حدود 30 کیلومتری شهرکرد واقع است.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران