درآمد صنعت معدن مکزیک به ۱۷/۸ میلیارد دلار می‌رسد

درآمد صنعت معدن مکزیک به ۱۷/۸ میلیارد دلار می‌رسد

شرکت پژوهشی بی‌اِم‌آی‌ریسِرچ مستقر در لندن در ادامه تحلیل‌های اقتصادی خود، پیش‌بینی می‌کند مکزیک تا سال ۱۳۹۸ (۲۰۲۰ میلادی) به پشتوانه رشد مستمر قیمت‌های نقره و روی به درآمد ۱۷/۸ میلیارد دلاری برسد.

 

به گزارش استیل پدیا، بی‌ام‌آی چندی پیش از این نیز دورنمای مثبتی از بازار روی و مس ایران تا همین سال ارائه داده بود که بر اساس آن با رفع تحریم‌ها مس و روی ایران در مسیر رشد قرار خواهند گرفت. اطلاعات رسمی منتشر شده در اوایل سال جاری میلادی نشان می‌دهد که خروجی محصول نقره در مکزیک، بزرگترین تولیدکننده این فلز گرانبها در جهان در طول دو سال گذشته افت کرده و در مکزیک نیز مانند بیشتر نقاط جهان، تعداد بسیار کمی از معادن جدید در این دوره زمانی راه‌اندازی شدند، دورانی که افت قیمت کالاهای معدنی ویژگی اصلی آن بود و کارخانه‌هایی که در حال فعالیت نیز پیوسته بر کاهش قیمت‌ها و مدیریت سرمایه تمرکز می‌کردند.

 

اما همه چیز همین نیست، بی‌ام‌آی‌ریسرچ برای مکزیک که در میانه ایالات متحده امریکا و امریکای مرکزی قرار دارد و یازدهمین اقتصاد بزرگ دنیاست، اتفاقات خوشبینانه‌تری پیش‌بینی می‌کند. تا به حال استخراج ذخایر عظیم گاز طبیعی و نفت توسعه خارق‌العاده اقتصادی را در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰میلادی در این کشور موجب شد و هم‌اکنون نیز مکزیک بخش بزرگی از ثروت فزاینده‌اش را مدیون منابع نفتی‌اش است و با وجود این روند افت قیمت اقلام معدنی نشانه‌هایی بر قدرت‌گیری چرخ‌های صنعت معدن مکزیک به چشم می‌خورد که آن هم به لطف رشد مداوم قیمت فلزهای کلیدی در معادن این کشور است فلزاتی مانند نقره، طلا و روی. بی‌ام‌آی‌ریسرچ در پژوهشی که در ۲۱ ماه اکتبر سال جاری میلادی برابر با اواخر ماه مهر منتشر کرد، پیش‌بینی می‌کند ارزش صنعت معدن مکزیک از ۱۵/۷میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶میلادی، یعنی سال جاری میلادی به ۱۷/۸ میلیارد دلار تا ۴ سال آینده، ۲۰۲۰میلادی برسد که این به معنای رشد سالانه ۳/۳ درصدی است.

 

بیشتر توسعه صنعت معدن این کشور در ۵ سال آینده با طلا پیش می‌رود، بخشی که در حال حاضر به طور تقریبی ۱۷ درصد از ارزش صنعت معدن کشور را دربرمی‌گیرد. بزرگترین تولیدکننده مواد معدنی این کشور شرکت فِرِزنیلو (با مسئولیت محدود) که بزرگترین شرکت تولیدکننده نقره در جهان نیز هست، پیش‌بینی می‌کند جریان تولیدش در آینده افزایشی باشد. این شرکت چندی پیش از این نیز خبر داد که پروژه ۵۱۵ میلیون دلاری طلا-نقره‌اش به نام سَن‌جولیان تا سال آینده میلادی تولید خود را افزایش می‌دهد این شرکت هم‌اکنون در مسیری قرار دارد که ۴۹ تا ۵۱ میلیون اونس نقره و ۸۵۰ هزار تا ۸۷۰ هز اونس در سال جاری میلادی تولید می‌کند. پیش‌تر نیز شرکت معدنی کانادایی گُلدگروپ، چهارمین تولیدکننده محصول طلا در جهان خبر داد عملیات معدنی در معدن طلای پناسگیتو، متعلق به این شرکت از سر گرفته شده، فعالیت معدنی در این معدن به دلیل اعتراضات انجام شده در ماه سپتامبر گذشته برابر با شهریور سال جاری متوقف شده بود که البته این توقف به کار تاثیری بر تولید این شرکت و جهت‌دهی هزینه‌ها در سال جاری نداشت.

 

بی‌ام‌آی در ادامه گزارش خود می‌گوید: سومین فلز ارزشمند مکزیک، مس است که اگرچه در مقایسه با نقره و طلا چنین رشد قدرتمندی را تجربه نخواهد کرد، اما با اطمینان می‌توان از رشد تولید آن خبر داد که البته این رشد تولید از هزینه‌های کم عملیات استخراج مس نیز برخوردار است، در همین زمینه توسعه ۳/۵ میلیارد دلاری تولید مس در معدن بونوویستا به رشد خروجی مس این کشور منجر می‌شود، سایر پروژه‌ها کنونی استخراج مس در مکزیک نیز عبارتند از پروژه اِل‌پیلار، آزورمینرالز آلاکران و پروژه پورومونترویو. در طول ۷ ماه نخست سال جاری میلادی خروجی مس و روی مکزیک حدود ۲۲/۳ درصد افزایش یافت که این رقم نشانگر رشد ۴/۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته بود.

 

هم‌اکنون سرمایه‌گذاران به مکزیک همانند یک بازار قابل اطمینان نگاه می‌کنند که به طور مستمر سرمایه‌های خارجی را به بخش معدن خود جذب می‌کند. سایر کارشناسان نیز به صنعت در حال ظهور لیتیوم مکزیک اشاره می‌کنند که در آینده از آنچه هنوز هست، برجسته‌تر خواهد بود و این کشور می‌تواند با دستاویز قرار دادن این مولود تازه بر جذابیت معدنی خود بیفزاید و بقای خود را در زمره جذاب‌ترین کشورهای مناسب برای سرمایه‌گذاری معدنی در آینده تضمین کند. در حال حاضر ۲۴ پروژه معدنی کلیدی در مکزیک فعالند که ۸ پروژه از آنها بر نقره متمرکز است، ۶ پروژه مس، ۳ تا بر طلا، ۲ پروژه بر لیتیوم، یک پروژه روی، یک مورد به طور ترکیبی بر نقره، روی و مس، یکی به طور ترکیبی بر طلا، نقره و مس، یکی نیز ترکیبی از سرب و روی و یک پروژه هم ترکیبی از مس، سرب و روی. 


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار معادن بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران