عرضه بزرگ‌ترین‌ محموله ضایعاتی راه‌آهن در بورس کالای ایران

عرضه بزرگ‌ترین‌ محموله ضایعاتی راه‌آهن در بورس کالای ایران

براساس اطلاعیه عرضه بورس کالای ایران، روز دوشنبه 5 مرداد ماه، بزرگ‌ترین‌ محموله ضایعاتی شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در این بورس از زمان راه‌اندازی بازار فرعی روی تابلوی عرضه می‌رود.

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل بورس کالای ایران، بازار فرعی بورس کالای ایران از 15 مهر سال گذشته با عرضه براده فلزی شرکت راه‌آهن به‌طور رسمی آغاز به کار کرد. در این بازار دو دسته از کالاها عرضه می‌شوند؛ دسته اول اموال غیر‌منقول هستند که به معاملات املاک و مستغلات مربوط می‌شود به‌طوری‌که ارگان‌های دولتی و بزرگ و بانک‌ها می‌توانند اموال مازاد خود را از طریق این بازار به فروش برسانند. به اعتقاد کارشناسان، بزرگ‌ترین مزیت بازار فرعی، حذف پروسه‌های طولانی مدت و پرهزینه مزایده‌ها است، به‌طوری‌که با شفاف و قانونمند شدن فروش اموال دولتی و غیر‌دولتی، دیگر خبری از پاکت‌های غیر شفاف مزایده‌ها نخواهد بود. دولت در بسته خروج از رکود غیر‌تورمی هم بر فروش اموال مازاد بانک‌ها و ارگان‌های دولتی از طریق بورس کالا تاکید کرده است.

 
همچنین دسته دوم کالاهایی که از قابلیت عرضه در بازار فرعی برخوردارند، کالاهایی هستند که طبق مقررات، شرایط پذیرش در بازار فیزیکی را ندارند و به این ترتیب راهی بازار فرعی می‌شوند که تا کنون در حوزه محصولات کشاورزی، کالاهایی چون کود ارگانیک، خرفه، کنسرو گوجه فرنگی و سیب پذیرش شده‌اند. همچنین در حوزه محصولات صنعتی، کالاهایی چون لنت ترمز، ضایعات فلزی و غیر فلزی و قراضه فولادی در این بازار پذیرش شده‌اند.

 
در همین راستا، شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران از ابتدای راه‌اندازی بازار فرعی، انواع محصولات ضایعاتی خود را روانه بورس کالا کرده و در بین اهالی تالار نقره‌ای به پای ثابت بازار فرعی شهرت یافته است. در این بین شرکت راه‌آهن، روز دوشنبه 5 مرداد‌ماه 1800 تن ریل ضایعاتی خود را در حالی روانه بازار فرعی بورس کالا می‌کند که سنگین ترین محموله ضایعاتی عرضه شده توسط این شرکت در بورس کالای ایران به شمار می‌رود، همچنین برخی فعالان بازار فولاد عنوان می‌کنند، با توجه به اینکه راه‌آهن در حال بازسازی خطوط ریلی خود است، اگر عرضه‌های ریل ضایعاتی در بورس کالای ایران با موفقیت انجام شود به‌طور حتم شاهد استمرار عرضه این محصول در بازار فرعی خواهیم بود.


استیل پدیا | مرجع خبر و تحلیل صنعت فولاد ایران و جهان

بازگشت به شاخه اخبار فولاد بازگشت به صفحه نخست

نظرات کاربران